chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Ηλεκτρονική Πλατφόρμα για την Εκπαίδευση Ενηλίκων στην Ευρώπη

 
 

Ιστολόγιο

Praktické digitální nástroje pro výuku angličtiny

28/03/2019
by Martin Dobeš
Γλώσσα: CS
Document available also in: EN

Přinášíme zamyšlení Biljany Pipović nad využitím digitálních technologií v jazykové výuce. Přeloženo z angličtiny.

Nemusíte být technofil a ani se vám nemusí líbit digitální revoluce, musíte ale uznat, že digitální technologie jsou prostě už součástí našich životů. A když tu jsou, proč je nevyužít?

Kdybych žila v roce 1860, chtěla bych se projet vlakem. Kdybych žila v roce 1910, chtěla bych vyzkoušet telefon. A dnes, dnes prostě chci využívat digitální technologie ve vzdělávání. Proč? Protože jejich využití přispívá ke kreativitě. Je to větší zábava a studenti se díky nim cítí jako doma. Bez ohledu na vaše preference, lektoři a učitelé mají prostě odpovědnost za to, aby přizpůsobili své vzdělávací metody potřebám a preferencím studujících. 

Ano, jistě, ač jsou digitální dovednosti důležité, stále je tu kreslení, zpěv, hraní nebo smích. Pro mě je to o rovnováze. A pestrosti. Správná dávka všeho způsobí, že vaše studenty bude vzdělávání bavit.

Na druhou stranu, využití digitálních technologií ve vzdělávání by mělo být skutečně efektivní, tedy mělo by odrážet skutečné vzdělávací potřeby. Pouhá technologie pro technologii, nevhodné používání digitálních nástrojů nebo jejich využití za každou cenu nikoho nic nenaučí. Přílišné využívání prezentačních softwarů podle mých zkušeností nepřináší pozitivní efekt. "Ale přece máme k dispozici tolik různých aplikací, online platforem a systémů pro společnou práci nebo interaktivních storyline projektů," možná si říkáte. Naprosto souhlasím. Jde jen o to, které z nich a v jaké míře je využít.

Technologie není cílem, nýbrž nástrojem. Mám pocit, že se někdy zaměňují prostředky a cíle. Rozhodnutí využít konkrétní technologii by mělo záviset na povaze vzdělávacího tématu, na potřebě a schopnosti konkrétního studenta. A samozřejmě na úrovni digitální gramotnosti studenta i lektora. Bez zvážení těchto faktorů se klidně může stát, že klasická frontální výuka s flipchartem bude efektivnější než velkolepá show založená na supermoderních digitálních vychytávkách.

Žádná aplikace na nejlepšího lektora a nejlepší výuku neexistuje. Co však funguje dobře, je sdílení zkušeností a učení se jeden od druhého. Tak se s vámi podělím o svou zkušenost, jaké digitální násroje používám v jazykové výuce já a které z nich mi fungují nejlépe.

Pro seznámení se studenty používám joomag (Believe in your Selfie) nebo Google doc (Who am I?). Pro tentýž účel používám i Padlet (Global citizensI am), ale nejen pro seznamování, ale rovněž k vytváření word cloudů, řešení otázek či vyjadřování názorů. K opakování a cvičení gramatiky využívám Kahoot. Při poznávání prostředí a osvojování slovní zásoby se hodí programy pro vytváření videa (Milica ; Marija ; Andjela ; Jovan). Někdy je dobré nechat studenty využít mobilní telefony k pátrání po konkrétních tématech, např. How deep is the ocean. Při procvičování předminulého času mohou studenti pátrat na youtube po skladbách, které byly oblíbené v době jejich narození - mají například za úkol zjistit informace o autorovi písně, textu atd. a podat o tom informaci ostatních studentům. K procvičování trpného rodu se zase hodí Pinterest. Velkým zdrojem inspirace jsou pro mne projekty eTwinning

Existují samozřejmě mnohé další dobré příklady využití ICT, např. využití Joomagu při sumarizaci znalostí, kteé studenti získali během roku (Portfolio). Komunikace přes anglicky hovořící sociální sítě English Club, Vlasotince na Facebooku, English Club, Vlasotince na Instagram nebo WhatsApp. Youtube je nezbytným zdrojem informací a zároveň je zde možné prezentovat svou práci. Osobně věřím ve výhody sociálních sítí ve vzdělávání.  "Studující, kteří při vzdělávání používají sociální sítě, zvyšují svou digitální gramotnost, jsou kreativnější a přístupnější nejrůznějším myšlenkám," (Greenhow).

Jak je vidět, digitální nástroje v jazykovém vzdělávání mohou představovat startovní čáru i cílovou pásku. Jejím využitím můžete podpořit kreativitu, sebevyjádření i motivaci vzdělávat se. Ba co více. "Využití technologií nevylučuje používání tradičních vzdělávacích metod, ani nesnižuje jejich význam. Jde o komplexní, komplementární proces učení" (Natalia Maszkowska). Právě tohle činí práce lektora a učitele tak zajímavou.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn