chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Ηλεκτρονική Πλατφόρμα για την Εκπαίδευση Ενηλίκων στην Ευρώπη

Ιστολόγιο

Audioraamat – teadmised ja hertsidesse põimitud lõbu

25/02/2019
από Piotr Peszko
Γλώσσα: ET
Document available also in: PL

Valmistades ette e-õppe koolitust, õppisin tundma osalejate tegelikke huvisid. Omandatud teadmised jagasin kaheks osaks: kuidas õppida ning kuidas õpetada teisi. See, kuidas õppida, huvitab tänapäeval kõiki, sest kui me tahame olla erialaliselt silmapaistvad, siis peame ennast pidevalt koolitama. Õpetamiseks peame kohanema uute protsesside ja protseduuridega ning teadma, millised on kõige uuemad õppevahendid, trendid jne. Selle projekti raames olen otsustanud, et minu podcast ei toetu ainuüksi vestlustele külalistega, vaid ka minu enda tähelepanekutele. Alustan justnimelt enda mõtetest – muuhulgas ka nendest, mis puudutavad oskust õppida. 

/el/file/smartphone-technology-music-headphonesjpg-1smartphone-technology-music-headphones.jpg

Alustame fenomenist, mis on minu jaoks äraütlemata huvitav ja mida kasutan väga tihti. See ei ole midagi uut – arvan, et 20, 30 või isegi 40 aastat tagasi oli see populaarne, kuid praegu see enam nii ei ole: valmimas on uued platvormid, mis on enda vormilt, podcast’i sarnased. See on võimalik tänu sellele, et meil on taskutes väikesed arvutid. Minu tänase portituse teemaks on audioraamatud. Vaadake, kui lihtne see on: võtan kätte oma telefoni, valin vastava rakenduse ja vajutan play-nupule – ja juba kuulengi kedagi, kes loeb ette raamatut, samal ajal tundes justkui loeksin ise raamatut. Mil viisil töötavad audioraamatud? Mil viisil nad meid aitavad? Miks on kasulik neid kuulata? Nendele küsimustele üritangi siin vastata.

 

Kunagi ammu…

Alustame sellest, et jutustan teile lühikese loo sellest, kuidas ma leidsin enda jaoks audioraamatud. Ma ei ole neid alati kuulanud, või õigemini vanasti kuulasin neid vaid vahetevahel, kui sõitsin puhkusele või kui sõitsin pikemaid reise rongiga, ostsin endale suvalise audioraamatu ja kuulasid seda, et aega meeldivamalt veeta. Hiljem vahetasin töökohta ning veetsin 30-40 minutit, et tööle jõuda ja hiljem 30-40 minutit, et tagasi koju sõita. Seega päevas veedan üle tunni autoga sõites – kasutan seda aega targasti. Kui vahetasin töökohta, siis teadsin, et see saab olema katsumus ja autos aega veeta terve tunni saab olema raske, sest ma ei olnud sellega harjunud – kartsin seda veidi. Arvasin, et sellest saab minu uue töökoha suurim miinus. Siis aga hakkasin kuulama audioraamatuid.

Pean ausalt tunnistama, et esialgu ei toiminud see üldse, ma ei suutnud keskenduda ning ma ei saanud alati täpselt aru, millest audioraamat räägib. Autot juhtides lihtsalt ei suutnud oma mõttetegevust jagada nii, et samal ajal oleksin suutnud salvestust kuulata. Sellest ajast on aga palju muutunud ning nüüd kõik argumendid stiilis „audioraamatud ei täida oma eesmärki“ jne. ei ole minu jaoks veenvad. Tuleb välja, et abiks on pidev ning isegi igapäevane audioraamatute kuulamine. Sel viisil aju kohaneb audioraamatute kuulamisega ning õpib kuulama nii, et ühel hetkel oskab vajadusel isegi oma arvamust muuta. (Ilmselt psühholoogid ja spetsialistid, kes tegelevad produktiivsusega ja harjumuste kujundamisega, oskaksid sel teemal palju enam rääkida.) Oluline on see, et inimene ei teeks seda üle nädala või kahe, vaid mitu nädalat järjest. Fakt on see, et nagu iga teisegi asjaga, inimene vajab harjumisaega.

Hiljem jõudis kätte aeg, et võtta ette ka teine samm: kui olin audioraamatute ja podcast’ide autos kuulamisega juba harjunud, siis märkasin, et tööl suudan vaid vaevaga sarnaseid salvestisi kuulata, sest minu tööpäev koosneb põhiliselt koosolekutest, otsuste tegemisest, planeerimisest jmt. Teine osa minu tööülesannetest on seotud mehaanilise tegevusega, mis ei stimuleeri minu aju (sest miks peaks) - need on täielikult regeneratiivsed tegevused. Näen sellega palju vaeva, et minu aju suudaks hetkedel, mis võtavad vähem energiat, tegeleda audioraamatute kuulamisega – nüüd suudan sellega tegeleda.

Mida võin teile öelda pärast seda, kui olen seda teinud enam kui 14 kuud? Arvan, et see on üks huvitavamaid viise, kuidas tutvuda teemadega, mis mind kõige enam huvitavad ning sel viisil informatsiooni endale päriselt omaseks teha. Ma ei kuula audioraamatuid teemadel, mis mind eriti huvitavad – nagu näiteks neid, mis puudutavad e-õpet –, sest suhtun nendesse eriti kriitiliselt ning vajan aega, et neid analüüsida ning mõelda, kuidas neid ära kasutada koolitustel, õppes ja isiklikus elus. Selliseid erialaraamatuid ei suuda ma tõesti veel kuulata (ja ma rõhun sõnale ’veel’ – see võib veel muutuda).

Lubage, et naasen oma telefoni ja audioraamatute rakenduste juurde, et teiega jagada mõnda näidet raamatutest, millega praegu puutun kokku, ning mida võiksin teile soovitada. Nende seas on väga erinevaid positsioone nagu: Kaaluta olemise hind. Poolaka lend kosmosesse: kulisside tagused (väga huvitav), Hawking’i Kõiksuse teooria (supermaterjal), Cybersecurity Program Development (see on seotud minu tööga, kuid on minu arvates äärmiselt huvitav), Kurtyk’i Vabaduse kunst, Peter Thiel’i Zero to One, Spioonid Mossadid ja Iisraeli salajased sõjad, sellega seoses kaks huvitavat kuulamist: Eetris sosistajad ja This War of Mine. Kuid ma kuulan ka raamatuid, mis on seotud suhetega, igapäevaste tegevuste korrastamisega ja ajalooga (ärimeeste lood, näiteks Jeff Bezos’i või brändide lood näiteks Nike’i brändi kujunemislugu), ja ka teemadel, mis seostuvad minu hobidega – näiteks rattasõiduga.

 

Suur kolmik

Et neid kuulata, kasutan kõige populaarsemaid rakendusi nagu Audiotek, Storytel ja Audible. Need kolm rahuldavad mind 100%. Näiteks Storytel’i on võimalik kasutada vaid ettemaksega, samas Audible’i (see on Amazon’i rakendus) ja Audiotek’i saab kasutada ostes konkreetseid raamatuid. Pange tähele: ärge ostke raamatuid ITunes’i kaud, sest need on 10-30 zł (6-8 eurot) kallimad kui ostes neid teiste rakenduste kaudu (eriti Audible’i kaudu), see tuleneb ilmselt iTunes’i komisjonitasust. Kasulik on sellele tähelepanu pöörata, et mitte üle maksta.

Probleem seisneb selles, et kui tahaksin kasutada kõiki rakendusi ettemaksuga makstes, siis see kujuneks üsna kalliks. Seega praegu tundub, et kõige kasulikum on Storytel’is maksta ettemakstes, kuid Audiotec’ist osta raamatuid, kui tean, et see on suurepärane materjal, mis mind tõeliselt huvitab ja mida ei ole Storytel’is. Audiotec’is saan ka 19 zł eest osta ühe raamatu kuus. Sarnane asi on võimalik ka Audible’is – seal saab osta ühe raamatu 15 euro eest. Ja kõik ongi suurepärane, kuid sellele lisaks tuleb maksta 29 zł Storytel’is ettemakset, ning lõpuks kulubki 150 või 200 zł kuus.

Üldse aga ei ole nii, et kui olete mingi raamatu ära kuulanud, siis te ei tahagi seda paberväljaandes omada – mõni raamat on olnud selline (näiteks Yuval Noah Harari raamat Homo deus), et kuulanud ära audioraamatu, olen ostnud poolakeelse raamatu ka paberväljaandes, sest arvan, et see on nii väärtuslik raamat, et seda võiksin ka päriselt omada. Tuleb välja, et audioraamatud võivad mitmekordistada raamatu läbimüüki (ja mulle näib, et see on täiesti aktsepteeritav). Teisest küljest eneseabiraamatuid hoiustan audioraamatutena, sest – täie lugupidamisega autorite suhtes ­– ma ei usu, et nad oleksid nii superhead, et tahaksin neid oma raamaturiiulisse seisma.

Otsustasin sellise kombinatsiooni (ettemakse + üksikute salvestiste ostmine) kasuks ka seetõttu, et alustasin Audible’iga ja sattusin sellise probleemi peale, et ühe päevaga suutsin ära kuulata terve raamatu – seega ma pidin valima, kas valida pikaajaline leping, kus ma ei saa raamatuid nädala või kahe jooksul kuulata, või osta neid lihtsalt rohkem. See ei sobinud mulle aga täielikult, seega hakkasin otsima kohti, kust saaksin tasuta raamatuid alla laadida.

 

Palju ja tasuta

Sel viisil sattusin Librivox-nimelise veebisaidi peale, kus on olemas free public domain audioraamatud, ehk siis tasuta audioraamatud, mis on avalikus domeenis. Arvan, et kui soovite kuulata audioraamatuid, siis te ei soovi investeerida mingitesse ettemaksetesse (saate neid tegelikult ka esilagu lihtsalt proovida), ning kui te otsite lektüüri audioversioonis ja ehk tahaksite ise midagi salvestada, siis Librivox on just teie jaoks. Neid raamatuid salvestavad vabatahtlikud. Muidugimõista on seal põhiliselt inglisekeelne lektüüri, kuid sealt võib leida ka üsna palju poolakeelseid salvestisi.

Ma loodan, et meie podcaster’ite kogukonnal tekib tahtmine sellega tegelema hakata, sest see on üleüldse äge asi, et inimesed tahavad lugeda läbi raamatuid ning need kusagile üles riputada teised saaksid seda kasutada – arvan, et see on väga üllas eesmärk. Ja näiteks siis, kui me ootame, et avalikkus meie salvestisi kuulaks, siis on mõttekas sellele ka lisandväärtus anda (see võiks olla lühike e-raamat, mille autor olete teie, mõni raamat avalikkus domeenis või mõni seisukoht, mille avalikustamiseks olete autorilt loa saanud). Sellise teenuse miinuseks on see, et peate sellele väheke aega pühendama asja monteerimisel, kuid see ei peaks olema ületamatu takistus.

Tulles tagasi eelneva juurde – mul on kolme rakenduse kontod (Audiotek, Storytel ja Audible) ja ma kasutan kõiki kolme. Ma üritan teha nii, et see ei läheks mulle kalliks maksma, kuid tavaliselt see mul välja ei tule, seega ma loodan, et peagi hinnad langevad. Küll aga ma ei tea, kas tahaksin, et mul oleks audioraamatutes reklaamid. Tänu sellele saaksid nad olla kindlasti palju odavamad. Aga ehk võiks audioraamatuid laenutada? Sellele küsimusele vastamiseks peaksin rääkima kellegagi, kes on kompetentne sellisele küsimusele vastama – näiteks Piotr Gembarowski, kes kõneleb oma podcast’is juriidilistel teemadel – kas see oleks üldse seaduslik.

 

Huvitavad algatused ja mõned näpunäited

Enne kokkuvõtet tahaksin veel rääkida kolmest asjast. Esimene neist puudutab gruppi, mis toetab podcaster’eid. Juhul, kui tegelete podcast’imisega, siis googeldage fraasi „podcaster’ite toetusgrupp“ ja heitke pilt veebisaidile podpunkt.info – sealt leiate informatsiooni, mis puudutab poola podcaster’eid. See on täiesti uus veebisait, mille asutasime teiste podcaster’itega alles mõned päevad tagasi ning mida tahame ellu viia, et anda edasi informatsiooni justnimelt poola podcaster’ite kohta. See on mõeldud nii algus- kui lähtepunktiks neile, kes soovivad hakata podcast’e kuulama, ja ka neile, kes soovivad podcast’e salvestada.

Teiseks huvitavaks projektiks, mis võiks teidki huvitada, on Biblia Audio (bibliaaudio.pl) – kui keegi tahab tutvuda päris audio produktsiooniga, siis selle saidiga peaks kindlasti tutvuma (mind isiklikult võlus näiteks Globisz – kuulake teda, olgu see teie kodutööks).

Tahaksin teid veel kutsuda ka minu veebisaidile patronite.pl/2edu. Kas teate et hiljuti toimus minu esimene toetajatele mõeldud veebiseminar? Atmosfäär oli tõeliselt sõbralik, seega, kui olete huvitatud võtma osa millestki sellisest, siis see on koht, mida peaksite kindlasti külastama.

 

Kokkuvõttes: miks ma arvan, et audioraamatud on hindamatud?

Meil kõigil on vaid üks pangetäis aega. Kui suudame autos, rongis või lennujaamas veedetud aega rakendada efektiivselt, seejuures enesearendamist, harimist ning teadmiste avardamist ka nautida ning lühikese aja jooksul palju informatsiooni endasse koguda (näiteks mina ei suudaks nii palju ise lugeda), siis see on hea koht, millest alustada. Audioraamatud seda meie justnimelt pakuvad – ja seda väga mugavas formaadis.

Sellele lisaks ärgem unustagem, et tänu sellele on turule tulnud palju uusi rakendusi, mis sarnast teenust pakuvad – audioraamatuid (mis on kui podcast’id) leiate ka sellistest kohtadest nagu Spotify või Lecton. Tegelikult saate neid kuulata ka ükskõik millisest rakendusest telefonis või arvutis – rakendus ei tohiks saada takistuseks. Kui saate endale meeldiva audioraamatu LibriVox’ist või muust sarnasest kohast alla laadida, siis miks mitte.

_______________

Piotr Peszko ­– insener-keemik, töötab ülikoolis ja on ettevõtja. Lisaks tegeleb ta konverentsi korraldamisega ja oli e-õppe kvalifikatsiooni süsteemi WSE alusepanija. Autori blogi(link is external). EPALE saadik.


Vaata autorilt lisaks:


Three technological changes in on-line adult education that are still underappreciated

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

Εμφάνιση 1 - 8 από 8
 • Εικόνα Roksana Niewęgłowska- Resiak
  Audiobooki niewątpliwie stanowią atrakcyjna alternatywę dla tradycyjnej formy edukacji. Pozwalają na zdobywanie wiedzy praktycznie w każdych okolicznościach oraz podczas uprawiania innych aktywności. Nie mniej jednak nie jestem zwolenniczką tego innowacyjnego podejścia.
 • Εικόνα Marta Jachymczyk
  Audiobooki są bardzo przydatne w obecnych czasach. Technologia tak się rozwinęła, że nie jest koniecznością czytanie książek w formie papierowej. Za pomocą audiobooków słuchowcy mogą w łatwy sposób zapamiętać jakąś lekturę czy ciekawą książkę. Jadąc pociągiem czy autobusem możemy sobie w taki sposób właśnie umilić czas. Wykorzystanie w szkolnictwie również jest ciekawym pomysłem. Zdarza się, że jakaś książka nie jest dostępna w naszej okolicy, a potrzebujemy jej pilnie, jest zawsze możliwość wyszukania audiobooka z danym tytułem.
 • Εικόνα Magdalena Fornagiel
  Uważam, że audiobooki to świetny pomysł. Myślę, że dla słuchowców jest to bardzo fajne rozwiązanie, ponieważ dzięki audiobookom mogą więcej zapamiętać. Poza tym w dzisiejszym świecie, kiedy ludzie mają na wszystko zbyt mało czasu, jest to bardzo wygodne. Audiobooka można słuchać nawet podczas jazdy samochodem. 
 • Εικόνα Patrycja Szula
  Myślę, że każdy sposób przybliżający do zdobywania nowej wiedzy, umiejętności czy szeroko rozumianego rozwoju jest wart rozważenia. Audiobooki jako alternatywa tradycyjnego sposobu czytania książek jest zgodna z ideami dzisiejszego świata, który cechuje się szybkością, natychmiastowością i elastycznością. Dzięki temu rozwiązaniu nie jesteśmy ograniczani, możemy w każdej chwili sięgnąc po interesującą nas pozycję. Uważam, że każdy powinien spróbować i dać szansę audiobookom. Jeżeli choć część osób, którym sięgnięcie po papierową książkę się nie zdarza, przekona się i zacznie "czytać" to jest to gra warta świeczki. 
 • Εικόνα Sabine Gabryś
  Jestem ogromną fanką audiobooków, a z racji tego, że wiele czasu spędzam w autobusach czy pociągach uwielbiam te chwile poświęcać na ich słuchanie. Uważam, że wspaniale potrafią umilić każdą podróż. Często też sięgam po nie wieczorami, gdy mam problem z zaśnięciem i nie chce już męczyć swoich oczu papierową wersją książki. Jest to dobra okazja, by się wyciszyć i udać w magiczną podróż wraz z bohaterem opowiadania. Niewątpliwie połową sukcesu takiego audiobooka jest odpowiednio dobrany lektor, który swoją interpretacją tekstu jak i tembrem głosu, potrafi zaciekawić słuchacza i sprawić, że przestaje on uciekać myślami do innych spraw. Audiobooki to naprawdę przydatny wynalazek, który może posłużyć coraz większej ilości osób, którzy w ferworze codziennych obowiązków, nie mają czasu na tradycyjną lekturę. 
 • Εικόνα Joanna Tyl
  Audiobooki to naprawdę dobry wynalazek. Sama jak miałam do przeczytania np. jakąś lekturę wielokrotnie sięgałam po audiobooka, być może dlatego, że jak ktoś narzuca nam coś w tym przypadku do czytania to chcemy to po prostu szybko zrobić. Na co dzień jednak gdy czytam jakąś książkę po prostu dla przyjemności wybieram wersję papierową, być może dlatego, że nie mam poczucia, że muszę to szybko zrobić, chodź pewnie też dlatego, że jako dziecko lubiłam jak mama czytała mi książki i w domu też było ich pełno. Myślę, że czytanie czy słuchanie literatury jest bardzo ważne w naszym zabieganym świecie. Uważam, że audiobooki to bardzo dobry wynalazek dla ludzi którzy są zabiegani i nie mają czasu na przeczytanie papierowej wersji książki.  
 • Εικόνα Katarzyna Rąpała
  Audiobuki należą do tej grupy metod pozyskiwania wiedzy, którą uważam za niezwykle pomysłową i przydatną. W świecie, który mocno ogranicza nasz czas i czynni go zbyt cennym, na tyle, że poświęcanie go lekturze staje się zbrodnią przeciwko zyskowi. Człowiek staje się coraz bardziej wielozadaniowy czyli multitasking, co sprawia, że pojawia się u niego potrzeba wykonywania kilku czynności na raz. Audiobooki potrafią przekazywać wiedzę, bawić, sprawiać przyjemność, uważam, że jest to bardzo przydatny wynalazek i powinniśmy korzystać z niego jak najczęściej.
 • Εικόνα Magdalena Kotwica
  Audiobooki są bardzo przydatne ale trzeba lubić. Np ja jeżeli czytam książkę dla przyjemności nie ma dla mnie różnicy czy jest to papierowa książka czy ebook jednak kiedy muszę się na niej skupić, zapamiętać coś więcej to w grę wchodzi tylko książka papierowa a mój mąż zazwyczaj czyta ebooki bo tak mu wygodniej albo słucha audiobooka i nie sprawia mu problemu, że przeczyta kilka stron, póżniej gdzieś jedzie i przewija do momentu gdzie skończył czytać i sobie słucha. Jeśli ktoś jest wzrokowcem to audiobook nie zastąpi mu w żaden sposób książki jednak dla tzw słuchowców jest to wspaniałe odkrycie.