chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Ηλεκτρονική Πλατφόρμα για την Εκπαίδευση Ενηλίκων στην Ευρώπη

Ιστολόγιο

Mūžizglītības sešas pamata prasmes vecāka gadagājuma cilvēkiem un aktīva mācīšanās

27/11/2020
από Aldis Lazda
Γλώσσα: LV
Document available also in: EN ES BG CS ET DE SV HU FR NL PL SL

Šo emuāru oriģināli angļu valodā publicēja Altheo VALENTINI.


The six key competencies for life learning in later life and active ageing

Vecāka gadagājuma cilvēku sociālā iekļaušana ir viens no Eiropas Komisijas vadošajiem politiskajiem projektiem, kurus ES ar dažādiem finanšu instrumentiem un programmām ir regulāri finansējusi iepriekšējos programmu periodos. Ir pierādīts, ka sociālu iemeslu dēļ ir ļoti svarīgi rūpēties par to, lai vecākie mūsu sabiedrības dalībnieki var vadīt aktīvu dzīvi un iesaistīties mūsu sabiedrības ilgtspējīgā attīstībā.

Pirms vairākiem gadiem man bija iespēja piedalīties Eiropas Komisijas finansētā projektā, kura mērķis bija iesaistīt vecāka gadagājuma cilvēkus Eiropas filmu kritiskās analīzes procesos un iepazīstināt viņus ar kino tapšanas pieredzi (CINAGE – European Cinema for Active Ageing). Šajā projektā tika definētas un analizētas sešas svarīgākās prasmes aktīvai novecošanai.

Lai iedvesmotu EPALE komūnas dalībniekus aktīvi piedalīties nākošajā tiešsaistes diskusijā par tēmu “Vecāka gadagājuma cilvēku sociālā iekļaušana un dažādu paaudžu mācīšanās”, kas notika trešdien, 2020. gada 28. oktobrī, es izveidoju sarakstu ar veiksmes stāstiem un labas prakses piemēriem, kurus Komisija projekta Erasmus+ ietvaros oficiāli par tādiem ir atzinusi. Šeit augstāk minētās sešas prasmes ar piemēriem.  

 1. Mācību prasmes
  Tās ietver vecāka gadagājuma cilvēku iespējas dalīties mācību pieredzē, tostarp pašmācību, iespējas prasmju attīstīšanai vai atsvaidzināšanai, radošas mācību iespējas un apmācības jauno tehnoloģiju izmantošanā. “Old Guys Say Yes to Community” ir Erasmus+ projekts ar mērķi iesaistīt vecāka gadagājuma cilvēkus mācību un izglītības aktivitātēs, lai uzlabotu viņu labsajūtu, veselību un sociālo dzīvi. Šim divus gadus ilgušajam projektam bija dažādi izmantojami rezultāti, tostarp tika izveidota brīvi pieejamu mācību resursu platforma ar mācību materiāliem Old Guys Learning Materials.
   
 2. Sociālās un pilsoniskās prasmes
  To attīstīšanai aktīvi vecāka gadagājuma cilvēki tiek iesaistīti brīvprātīgās vai apmaksātās aktivitātēs, kas dod labumu atsevišķiem cilvēkiem vai kopienām. Atsevišķu cilvēku aktivitātes var palīdzēt ģimenēm, vietējiem dienestiem, kaimiņiem, pilsētām, reliģiskajām kopienām, valstīm vai globālām sabiedrībām. Pilsoniska aktivitāte var dot ieguldījumu arī dažādu paaudžu sadarbības veicināšanā.
  Lielisks šo prasmju piemērs ir projekts Mobility Scouts, kura mērķis bija uzlabot vecāka gadagājuma sieviešu un vīriešu tiesības piedalīties kopīgu lēmumu pieņemšanā, lai radītu viņiem iespējas un prasmes aktīvi piedalīties vecākiem cilvēkiem piemērotas dzīves vides un pakalpojumu piedāvājuma veidošanā. Projekta Mobility Scouts partneri izveidoja tiešsaistes apmācību programmu piecās valodās, ar nepieciešamo papildus informāciju, rosinošiem piemēriem un praktiskiem instrumentiem, kas nodrošina iespēju piedalīties vecākiem cilvēkiem piemērotas dzīves vides veidošanā. 
   
 3. Veselīga dzīvesveida prasmes
  Tās ir prasmes, kas nepieciešamas fiziskās, garīgās un sociālās labsajūtas saglabāšanai, kļūstot vecākam. Veselību un labsajūtu ietekmē tādi faktori kā dzīves stils, pieejamo pakalpojumu un sniegtā atbalsta kvalitāte, sociālo kontaktu iespējas, kopšana un drošība. Veselība dažādos Erasmus+ projektos, kas vērsās pie vecākiem cilvēkiem, bija viena no visvairāk pārstāvētajām tēmām, un šim rakstam kā iedvesmojoša iniciatīva tika izvēlēts projekts Vivifrail. Projekta pamatā ir ideja noteikt vecāku cilvēku veselību, balstoties uz pozitīvajiem rādītājiem, nevis uz slimību, kas ietekmē cilvēka dzīves ilgumu, kvalitāti un resursus vai atbalstu, kas personai nepieciešami. Projekta Vivifrail sagatavotie tiešsaistes resursi ir pieejami 11 ES valodās, un šobrīd tos  izmanto vairāk nekā 5000 veselības jomā strādājošo. Līdz ar to programmas rezultāti ir sasnieguši vairāk nekā 15000 cilvēku.
   
 4. Emocionālā prasme
  Tā ir prasme vecumā saglabāt autonomiju, pašapziņu, sociālās un emocionālās saites, saņemot kopšanu un atbalstu gan mājās, gan sabiedrībā. Handling Multiculturality in Care ir viens no nozīmīgākajiem projektiem, kura redzeslokā ir apiešanās ar demogrāfiskiem un starpkulturāliem izaicinājumiem. Emocionālās prasmes attīstīšanu veicina aprūpētāju piedalīšanās nodarbību veidošanā, profesionāļu iekļaušana mācību aktivitātēs, kā arī darba un mācību vides ciešā sasaiste pedagoģiskā procesa plānošanā.
   
 5. Finansiālās/ ekonomiskās prasmes
  Tās veido ekonomiskās vides aspekti, kuriem ir īpaša nozīme aktīvā novecošanā un drošības nodrošināšanā – ienākumi, darba iespējas un sociālā aizsardzība, piemēram, pensijas un pabalsti. Šeit var palīdzēt Warehouse of Opportunities. Tas ir līdzekļu un resursu krājums ar piecdesmit rīkiem, kas cilvēkiem palīdz organizēt savu dzīvi un realizēt nākotnes plānus. Šos rīkus var izmantot jaunu prasmju iegūšanai, lai dzīvei piešķirtu jaunu jēgu, uzsāktu karjeru, nodibinātu uzņēmumu, atrastu draugus vai iegūtu pārskatu par savu finansiālo situāciju. Tāds ir arī projekta Catch the Ball devums, kas kopā ar Academy of Opportunities vecākiem cilvēkiem palīdz atrast jaunus līdzekļus un izaugsmes un attīstības ceļus, lai šo – trešo dzīves posmu – pavadītu aktīvi un patīkami.
   
 6. Prasmes lietot tehnoloģijas
  Tās attiecas uz pieeju tehnoloģijām – datoram, mobilajam tālrunim, aplikācijām, tātad uz sociālo sasaisti, elektronisko komunikāciju un E-mācībām. Bez tam tās attiecas arī uz atbalstošajām tehnoloģijām, piemēram, mobilitātes uzturēšanu aktīvai novecošanai, kopšanu neatkarības veicināšanai, piemēram, attālināta atbalsta veidā. Šeit jāpiemin projekts AcTive project izglītojošu materiālu attīstīšanai cilvēkiem, kuriem nav iepriekšējas pieredzes mūsdienu tehnoloģiju (piemēram, viedtālruņu vai trauksmes sistēmu) lietošanā. Šos apmācību materiālus var izmantot vecāka gadagājuma cilvēki, viņu draugi vai ģimenes locekļi un arī profesionāli šo tehnoloģiju lietotāji, lai saņemtu atbildes uz jautājumiem un izmantotu tehnoloģiju sniegtās priekšrocības ikdienas dzīvē. Izglītojošos materiālus papildina tiešsaistes platforma.
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

Εμφάνιση 1 - 7 από 7
 • Εικόνα Marta Kaźmierczak
  Dziękuję za ciekawe przedstawienie tematu. Skłoniło mnie ono do refleksji. Praca z seniorem to praca na jego wartościach. Przyjmując, że człowiek to CUD, bo składa się z Ciała, Umysłu, Duszy, nie można zapomnieć o posiadanym przez niego doświadczeniu, potencjale  oraz wartościach, które zmieniają się w zależności od etapu życia, na którym jest. Mam wrażenie, że człowiek uczy się przez całe życie bo nie tylko chce, ale  i ma zasoby. Zauważam, że wielu seniorów stwarza sobie warunki do dalszej edukacji i doświadcza jej z radością. Rozwój jest dla nich odpowiedzią na to, czego szukają na tym etapie życia, na którym są. Oczywiście fundamentem rozwoju jest zdrowie. Pozdrawiam serdecznie.
 • Εικόνα Ieva Kalvāne
  Es piekrītu rakstam. Noteikti šīs 6 prasmes ir nozīmīgas senjoriem. Izlasot pirmo punktu "Mācību prasmes" mani iepriecina, ka senjoriem ir iespēja dalīties savā pieredzē. Manuprāt, tas ir galvenais, ka viņi paši var izpaust savas pieredzes, jo to gadu laikā noteikti ir bijis daudz. Man tas liekas pārdomāti. Protams, ka šajā sarakstā ir arī prasmes, kas saistās ar socializēšanos, veselību un tehnoloģijām.  
 • Εικόνα Sylwia Fogel
  Wszystkie poruszone w artykule punkty są niezwykle istotne dla prawidłowego egzystowania. Zadowalające jest to, że powstaje tak dużo dużo świetnych inicjatyw dla seniorów. Do myślenia daje jedynie fakt, że duża część z wypisanych projektów opiera się na platformie internetowej, co może być dużą barierą dla osób w podeszłym wieku. Nie mniej jednak założenia są przemyślane i należy mieć nadzieję na ich dalszy rozwój. 
 • Εικόνα Mateja Gris
  Povezava "gradiva za starejše moške" ne deluje.
  Rezultate projekta bi rada preučila. Morda bi se jih dalo povezati/razširiti na področje aktivnosti starejših za ozaveščanje in širjenje znanj o varnosti na osebnem nivoju, nivoju družine, bivalnega okolja.
  Mateja Gris 
 • Εικόνα Marta Kosińska
  Większość tych kategorii jest ze sobą skorelowana i w dużym stopniu zależy od zgromadzonych w ciągu życia kapitałów społecznych i kulturowych. W obliczu pauperyzacji osób starszych w Polsce, w szczególności kobiet, praktycznie wszystkie z wymienionych kryteriów często będą okazywały się niemożliwe do osiągnięcia. Projekty adresujące je w polskich warunkach będą musiały mieć bardzo kompleksowy charakter, aby wyjść poza edukację już wyedukowanych seniorów z klasy średniej. 
 • Εικόνα Anna Lavei
  Nõustun autoriga, et emotsionaalsuse kui pädevuse esiletõstmine on oluline nii eakate elus kui ka hooldajate töös. Hooldajate teadlikkus erinevatest kultuuridest, LGBTQ teemadest ning teistest võimalikest väärtussüsteemidest, milles nende hoolealused elavad, tagab emotsionaalse pädevuse rakendumise. See aga eeldab, et hooldustöötajate õppe raames antakse tulevikuhooldajatele edasi artiklis välja toodud võtmepädevuste teadmised ja oskused. Nii saavad hooldajad tõsta hoolealustega töös tunduvalt suhtlemise kvaliteeti.
 • Εικόνα Kristel Pohlak
  Alustuseks: aga MIKS peab juba eos põlvkonnad eraldama mingisugustesse spetsiaalselt neile loodud kogukondadesse või (õppe)gruppidesse? Sellepärast, et vanad on aeglasemad ja noored viledamad uudses maailmas/tehnoloogias orienteeruma? Tegelikult on vanad nagu väikesed lapsed - veidi kohmakad, uudishimulikud ja õpihimulised ning alati valmis noortega koos harjutama, sest (saladus) vanainimese hing ei vanane! OK, keha on vähe rohmakas ja voldiline. On palju asju, mida kõik vanusegrupid koos saavad õppida. Tegelikult mitmetes riikides ka tõepoolest ongi kursuseid, kus vanaduspiiranguid ei ole - tule või ratastoolis kohale! Ja milline armas sünenergia neil koolitustel valitseb! Tõsi, enamasti on need käelist tegevust arendavad või kunstikursused, sest ega tahagi noored mujal oma kalleid pärusmaid juba kord neil radadel olnutega eriti jagada. Konkurendid ikkagi! Pealegi targemad, kogenumad. Just see kogemuste pagas, mis vanades on ja ehk lisaks ka jonnaklik paindumatus muutumiste ees, on need kaks põhjust, mis võivad põlvkonnad konflikti viia. Ometi, USA-s on täiesti normaalne, et vanad ja noored kõike koos õpivad, kui vanad just juba vanadekodudesse pole sattunud. Ka Hollandis pole vahet, kui vana on kursist. Kui ta tahab õppida ja suudab kursusele tulla, on ta igati teretulnud. Ja seal maal oskavad ka kaak-posid vanemaid austada - nad on vanadega ühiskonnas harjunud. 
  Mina olen juba otsustanud -  hakkan Eestis kunsti ja kunstiettevõtlust õpetama kõigile... korraga. Sest seda tegi ka minu meister/õpetaja Hollandis ja see toimis suurepäraselt. Inimesi ei peaks vanuse, arvatavate võimete või kuuluvuse järgi lahterdama, arvan ma, sest kus on soov, seal on ka vägi. Harva, kui vägi enne lõppu otsa saab, olgu see lõpp siis vähemalt lõbus! Pealegi, muidu me ei õpigi austama üksteist ja arvestama erinevustega.