chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Ηλεκτρονική Πλατφόρμα για την Εκπαίδευση Ενηλίκων στην Ευρώπη

Ιστολόγιο

Sześć kluczowych kompetencji w zakresie uczenia się przez całe życie a aktywne starzenie się

22/12/2020
από Malgorzata Dybala
Γλώσσα: PL
Document available also in: EN ES BG CS ET DE SV HU FR LV NL SL

Oryginał tekstu opublikowany w języku angielskim przez Altheo VALENTINI


The six key competencies for life learning in later life and active ageing

    

Integracja społeczna osób starszych jest jedną z flagowych polityk Komisji Europejskiej. Była ona stale promowana w poprzednich okresach budżetowych oraz przez wiele różnych instrumentów i programów unijnych. W ten sposób, możliwe było podkreślenie wielu aspektów, które mogą przyczynić się do powszechnego uznania społecznej i kulturowej wartości utrzymania aktywności i pełnego zaangażowania starszych członków naszych społeczności w zrównoważony rozwój społeczeństwa. 

Kilka lat temu, dzięki realizacji bardzo udanego projektu finansowanego w ramach programu "Uczenie się przez całe życie", mającego na celu zaangażowanie osób starszych w krytyczną analizę kina europejskiego i praktyczne doświadczenia w zakresie tworzenia filmów (CINAGE - Europejskie Kino Aktywnego Starzenia się), pojawiła się okazja uczestniczyć w identyfikacji i analizie sześciu najistotniejszych kompetencji w zakresie aktywnego starzenia się.

Oto lista sukcesów i dobrych praktyk, oficjalnie uznanych za takie przez Komisję w ramach programu Erasmus+, przedstawionych w sześciu kategoriach kompetencji:

 1. Uczenie się

Dotyczy to możliwości uczestniczenia w uczeniu się w późniejszym życiu, w tym samodzielnego uczenia się, możliwości uaktualniania lub rozwijania umiejętności, możliwości kreatywnej edukacji oraz szkolenia w zakresie nowych technologii.

"Old Guys Say Yes to Community" to projekt Erasmus+, którego celem jest wspieranie włączania starszych obywateli w działania edukacyjne tak, aby pozytywnie wpłynąć na ich dobre samopoczucie, zdrowie i życie społeczne. Ten dwuletni projekt przyniósł wiele różnych rezultatów oraz stworzył platformę OER (Open Educational Resources), na której można znaleźć materiały do nauki.

 1. Obywatele i społeczność

Ta kategoria dotyczy bycia aktywnym obywatelem w podeszłym wieku, uczestniczenia w działalności wolontariackiej lub płatnej, przynoszącej korzyści jednostce i społeczeństwu. Społecznością, do której dana osoba wnosi swój wkład, może być rodzina, zbiorowość lokalna, dzielnica, miasto, region, naród lub społeczność globalna. Działalność obywatelska może również przyczyniać się do spójności międzypokoleniowej.

Bardzo dobrym przykładem tej kompetencji jest Mobilność Skautów, projekt mający na celu zaangażowanie seniorów w procesy decyzyjne oraz umożliwienie i wzmocnienie ich pozycji jako koproducentów w tworzeniu środowiska i usług przyjaznych dla osób starszych. Partnerzy projektu opracowali Kurs Szkoleniowy Online dostępny w 5 różnych językach, który zawiera informacje ogólne, inspirujące przykłady i praktyczne narzędzia przydatne w tworzeniu środowisk przyjaznych dla osób starszych.    

 1. Zdrowie

Odnosi się to do utrzymania dobrego samopoczucia w starszym wieku, biorąc pod uwagę aspekty fizyczne, psychiczne i społeczne. Styl życia, jakość usług i wsparcia oraz możliwości nawiązania kontaktów społecznych, opieki i bezpieczeństwa mogą mieć wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie. Jako reprezentant jedno z najpopularniejszych tematów w panoramie projektów Erasmus+ skierowanych do osób starszych, projekt Vivifrail skupia się na założeniu, że zdrowie osób starszych powinno być mierzone pod kątem tego, jak dobrze dana osoba funkcjonuje, a nie jako posiadanie chorób, które determinują średnią długość życia, jakość życia oraz zasoby lub formy wsparcia, których potrzebuje każda populacja. Ponadto zasoby internetowe opracowane w ramach partnerstwa Vivifail są dostępne w 11 językach UE i są obecnie wykorzystywane przez ponad 5000 pracowników służby zdrowia docierających do ponad 15 000 osób.

 1. Emocje

Obejmuje to zachowanie autonomii i godności w starszym wieku oraz zapewnienie i otrzymanie społecznych i emocjonalnych: opieki i wsparcia, zarówno w domu, jak i w społeczności. Handling Multiculturality in Care to kolejny bardzo użyteczny projekt, który stanowi odpowiedź na połączenie wyzwań demograficznych i międzykulturowych. Bezpośrednie zaangażowanie opiekunów we współtworzenie własnych materiałów szkoleniowych, zaangażowanie profesjonalnych aktorów w działania szkoleniowe oraz, bardziej ogólnie, bardzo ścisła współpraca pomiędzy życiem zawodowym i edukacją w ogólnym rozwoju i planowaniu procesu pedagogicznego, czynią ten projekt jednym z najbardziej istotnych dla kompetencji "emocjonalnych".

 1. Finanse/ Ekonomia

To te aspekty środowiska gospodarczego, które mają szczególny wpływ na aktywne starzenie się i bezpieczeństwo. Innymi słowy, dochód, możliwości pracy i ochrona socjalna, np. emerytury i inne zasiłki. A co z "Magazynem możliwości"? To zbiór środków i zasobów, w którym ludzie po pięćdziesiątce mogą znaleźć narzędzia, które pomogą im zorganizować życie i zrealizować przyszłe plany. Narzędzia takie mogą być wykorzystane do zdobycia nowych umiejętności, rozpoczęcia nowej kariery zawodowej, założenia firmy, znalezienia nowych przyjaciół lub uzyskania przeglądu swoich finansów. Jest to główny rezultat projektu Catch the Ball, który wraz z Akademią Szans ma na celu w szczególności zaspokojenie potrzeb osób w trzecim wieku, aby umożliwić im znalezienie nowych sposobów i środków rozwoju i wzrostu tak, aby ostatnie lata ich życia mogły być aktywne i przyjemne.

 1. Technologie

Kategoria dotyczy dostępu do technologii i korzystania z niej, w tym komputerów, telefonów komórkowych i aplikacji - na potrzeby portali społecznościowych, komunikacji elektronicznej, e-learningu. Obejmuje również technologie wspomagające, na przykład mobilności w celu utrzymania aktywnego starzenia się; lub uzyskania opieki wspierającej samodzielność, na przykład teleopieki. W ramach tego ostatniego obszaru kompetencji warto wspomnieć o projekcie AcTive, którego głównym celem jest opracowanie materiałów szkoleniowych, zwracających szczególną uwagę na specyficzne potrzeby osób, które nie mają doświadczenia w korzystaniu z urządzeń opartych na technologiach ICT (np. smartfonów czy systemów powiadamiania ratunkowego). Te materiały szkoleniowe mogą być wykorzystywane przez rówieśników, przyjaciół i rodzinę, ale także przez profesjonalnych użytkowników, aby odpowiedzieć na pytania i pokazać korzyści, które technologia ma do zaoferowania w codziennym życiu. Materiały szkoleniowe są wspierane przez platformę internetową.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

Εμφάνιση 1 - 7 από 7
 • Εικόνα Marta Kaźmierczak
  Dziękuję za ciekawe przedstawienie tematu. Skłoniło mnie ono do refleksji. Praca z seniorem to praca na jego wartościach. Przyjmując, że człowiek to CUD, bo składa się z Ciała, Umysłu, Duszy, nie można zapomnieć o posiadanym przez niego doświadczeniu, potencjale  oraz wartościach, które zmieniają się w zależności od etapu życia, na którym jest. Mam wrażenie, że człowiek uczy się przez całe życie bo nie tylko chce, ale  i ma zasoby. Zauważam, że wielu seniorów stwarza sobie warunki do dalszej edukacji i doświadcza jej z radością. Rozwój jest dla nich odpowiedzią na to, czego szukają na tym etapie życia, na którym są. Oczywiście fundamentem rozwoju jest zdrowie. Pozdrawiam serdecznie.
 • Εικόνα Ieva Kalvāne
  Es piekrītu rakstam. Noteikti šīs 6 prasmes ir nozīmīgas senjoriem. Izlasot pirmo punktu "Mācību prasmes" mani iepriecina, ka senjoriem ir iespēja dalīties savā pieredzē. Manuprāt, tas ir galvenais, ka viņi paši var izpaust savas pieredzes, jo to gadu laikā noteikti ir bijis daudz. Man tas liekas pārdomāti. Protams, ka šajā sarakstā ir arī prasmes, kas saistās ar socializēšanos, veselību un tehnoloģijām.  
 • Εικόνα Sylwia Fogel
  Wszystkie poruszone w artykule punkty są niezwykle istotne dla prawidłowego egzystowania. Zadowalające jest to, że powstaje tak dużo dużo świetnych inicjatyw dla seniorów. Do myślenia daje jedynie fakt, że duża część z wypisanych projektów opiera się na platformie internetowej, co może być dużą barierą dla osób w podeszłym wieku. Nie mniej jednak założenia są przemyślane i należy mieć nadzieję na ich dalszy rozwój. 
 • Εικόνα Mateja Gris
  Povezava "gradiva za starejše moške" ne deluje.
  Rezultate projekta bi rada preučila. Morda bi se jih dalo povezati/razširiti na področje aktivnosti starejših za ozaveščanje in širjenje znanj o varnosti na osebnem nivoju, nivoju družine, bivalnega okolja.
  Mateja Gris 
 • Εικόνα Marta Kosińska
  Większość tych kategorii jest ze sobą skorelowana i w dużym stopniu zależy od zgromadzonych w ciągu życia kapitałów społecznych i kulturowych. W obliczu pauperyzacji osób starszych w Polsce, w szczególności kobiet, praktycznie wszystkie z wymienionych kryteriów często będą okazywały się niemożliwe do osiągnięcia. Projekty adresujące je w polskich warunkach będą musiały mieć bardzo kompleksowy charakter, aby wyjść poza edukację już wyedukowanych seniorów z klasy średniej. 
 • Εικόνα Anna Lavei
  Nõustun autoriga, et emotsionaalsuse kui pädevuse esiletõstmine on oluline nii eakate elus kui ka hooldajate töös. Hooldajate teadlikkus erinevatest kultuuridest, LGBTQ teemadest ning teistest võimalikest väärtussüsteemidest, milles nende hoolealused elavad, tagab emotsionaalse pädevuse rakendumise. See aga eeldab, et hooldustöötajate õppe raames antakse tulevikuhooldajatele edasi artiklis välja toodud võtmepädevuste teadmised ja oskused. Nii saavad hooldajad tõsta hoolealustega töös tunduvalt suhtlemise kvaliteeti.
 • Εικόνα Kristel Pohlak
  Alustuseks: aga MIKS peab juba eos põlvkonnad eraldama mingisugustesse spetsiaalselt neile loodud kogukondadesse või (õppe)gruppidesse? Sellepärast, et vanad on aeglasemad ja noored viledamad uudses maailmas/tehnoloogias orienteeruma? Tegelikult on vanad nagu väikesed lapsed - veidi kohmakad, uudishimulikud ja õpihimulised ning alati valmis noortega koos harjutama, sest (saladus) vanainimese hing ei vanane! OK, keha on vähe rohmakas ja voldiline. On palju asju, mida kõik vanusegrupid koos saavad õppida. Tegelikult mitmetes riikides ka tõepoolest ongi kursuseid, kus vanaduspiiranguid ei ole - tule või ratastoolis kohale! Ja milline armas sünenergia neil koolitustel valitseb! Tõsi, enamasti on need käelist tegevust arendavad või kunstikursused, sest ega tahagi noored mujal oma kalleid pärusmaid juba kord neil radadel olnutega eriti jagada. Konkurendid ikkagi! Pealegi targemad, kogenumad. Just see kogemuste pagas, mis vanades on ja ehk lisaks ka jonnaklik paindumatus muutumiste ees, on need kaks põhjust, mis võivad põlvkonnad konflikti viia. Ometi, USA-s on täiesti normaalne, et vanad ja noored kõike koos õpivad, kui vanad just juba vanadekodudesse pole sattunud. Ka Hollandis pole vahet, kui vana on kursist. Kui ta tahab õppida ja suudab kursusele tulla, on ta igati teretulnud. Ja seal maal oskavad ka kaak-posid vanemaid austada - nad on vanadega ühiskonnas harjunud. 
  Mina olen juba otsustanud -  hakkan Eestis kunsti ja kunstiettevõtlust õpetama kõigile... korraga. Sest seda tegi ka minu meister/õpetaja Hollandis ja see toimis suurepäraselt. Inimesi ei peaks vanuse, arvatavate võimete või kuuluvuse järgi lahterdama, arvan ma, sest kus on soov, seal on ka vägi. Harva, kui vägi enne lõppu otsa saab, olgu see lõpp siis vähemalt lõbus! Pealegi, muidu me ei õpigi austama üksteist ja arvestama erinevustega.