chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

E-Plattform für Erwachsenenbildung in Europa

 
 

Blog

Parteneriate în educația adulților: care sunt beneficiile și pentru cine?

10/10/2018
von NARCISA SAVA
Sprache: RO
Document available also in: EN HU SL

/de/file/eaea-partnershipsEAEA Partnerships

EAEA Partnerships

 Un parteneriat de succes în domeniul învățării în rândul adulților poate stimula inovația și poate face schimb de bune practice. Aleksandra Kozyra de Asociația Europeană (EAEA) pentru Educația Adulților împărtășește povestiri pline de inspirație despre cooperarea în Europa, pe care EAEA le-a colectat pe tot parcursul anului.

Bunele inițiative și strategii privind educația adulților nu se întâmplă în mod izolat. În urma temei noastre anuale de cooperări și parteneriate, la EAEA am colectat și analizat exemple de colaborări cu impact. Pe lângă cele mai bune practici ale candidaților noștri de la Grundtvig (cu broșura acum disponibilă online), am auzit și câteva povestiri din timpul vizitelor de studiu la diferiți furnizori de educație din Irlanda, într-un centru local de educație a adulților din Belgia și participanții și co-gazdele Conferinței Anuale din Estonia. În timp ce lucrarea noastră pe această temă, care va detalia și fundalul politicii, este încă în curs, avem deja câteva reflecții asupra numeroaselor beneficii pe care le poate aduce un bun parteneriat, fie acesta local, regional sau european.

Construirea structurilor

Sosind în Tallinn înainte de evenimentele din iunie, abia am intrat în biroul co-organizatorului nostru ENAEA, când am auzit de la gazda noastră Tiina Jääger:

"De fapt, nu toți colegii noștri sunt astăzi aici - unii sunt încă în drum dinspre insulă".

De pe insulă? După cum ne-a explicat Tiina, chiar înainte de conferința noastră, un grup de profesioniști din domeniul educației adulților din Estonia, Letonia și Lituania au luat parte la Școala de Vară Baltică anuală. Cele trei țări alternează pentru a găzdui școala, destinată ca un spațiu pentru schimburi și consolidarea capacităților, iar în acest an a avut loc pe insula Ruhnu estonă.

Conceptul de școală de vară regională a sunat foarte interesant, iar după ce frenezia de la conferință s-a terminat, am fost curios să aflu cum a fost înființată. Câteva articole din International Review of Education – Journal of Lifelong Learning oferă o imagine de ansamblu asupra cooperării timpurii, care a început în anii 1990 ca o serie de vizite de studiu ale formatorilor pentru adulți din Marea Baltică la liceele folclorice nordice. Susținute de Consiliul Nordic de Miniștri, vizitele și instruirile s-au dovedit a fi transformative pentru sectorul educației adulților din Baltică. Profesioniștii care au participat nu numai că au învățat să folosească noi metode în educația non-formală, ci și-au instituit și primele organizații umbrelă pentru educația adulților în regiunea baltică: the Estonian Non-formal Adult Education Association(ENAEA), the Latvian Adult Education Association(LAEA), and the Lithuanian Association of Adult Education(LAAE), membri ai EAEA.

Ceea ce mi s-a părut cel mai interesant este modul în care cooperarea dintre țările baltice și nordice a evoluat treptat. În timp ce la început a funcționat mai mult pe baza unei “donații” decât a unui parteneriat, permițând țărilor baltice să treacă la un nou sistem politic pentru a construi primele structuri pentru educația non-formală a adulților, cu timpul a dus la schimburi mai strânse între cele două regiuni, spre exemplu validarea învățării informale și non-formale și a cadrelor naționale de calificări.

Construirea abordărilor centrate pe elev

În unele cazuri, cooperările pot conduce la politica și practicile centrate pe cursanți. Cu câteva luni în urmă, împreună cu colegul meu Raffaela, am mers într-o vizită de studiu Erasmus + KA1 în Irlanda și am rămas uimiți de diversitatea cooperării și de modul în care, în cele din urmă, toate contribuie la transmiterea vocii cursanților. Am văzut un centru de învățare al comunității care colaborează cu un colegiu comunitar online pentru a oferi oportunități de învățământ superior într-o zonă rurală, un departament pentru educația adulților dintr-o universitate care lucrează îndeaproape cu o multitudine de furnizori de educație pentru adulți pentru a co-crea cursuri și multe altele.

Probabil cel mai inspirat și mai puternic exemplu a fost Forumul Național Learner la care am participat. Forumul a fost înființat în 2016 și își propune să ajute elevii să devină parteneri în elaborarea politicilor, spre deosebire de destinatarii pasivi. Organizat de AONTAS, acesta reunește studenți din întreaga țară, oferindu-le un spațiu pentru schimb și feedback cu privire la oportunitățile lor de învățare. Rapoaartele AONTAS arată că numărul elevilor care influențează elaborarea politicilor naționale de educație continuă a crescut de zece ori.

Anul acesta, evenimentul a inclus nu numai studenții, factorii de decizie și societatea civilă, ci și o nouă cooperare cu un grup de cadre universitare.

"Grupul de experți din mediul academic oferă consiliere și îndrumare AONTAS în timp ce identificăm recomandările făcute de cursanți în numeroasele forumuri de cursanți organizate în Irlanda. Acest sfat și îndrumarea experților obiectivi în domeniu ne permite apoi să construim și să propunem planuri pentru dezvoltarea acestei lucrări, atunci când vorbim cu finanțatorul Forumului Educațional și Formare Profesională Națională, SOLAS,– Benjamin Hendriksen, AONTAS Advocacy Lead.

 Stimularea inovației

Cooperările în domeniul educației pentru adulți sunt, de asemenea, de primă importanță pentru încurajarea inovării și a schimbului de bune practici. Membrii noștri desemnează în mod frecvent programul Erasmus + drept un element esențial în a aduce practici inovatoare organizațiilor lor, acesta fiind unul dintre motivele pentru care am susținut o creștere a finanțării pentru educația adulților în succesorul programului Erasmus +. Impactul programului Erasmus + asupra organizațiilor și în cele din urmă asupra cursanților depășește durata de viață a proiectului. Auzim regulat de la membrii noștri că aceștia continuă să comunice cu partenerii și să se bazeze pe rezultate prin alte proiecte. În unele cazuri, rezultatele activității proiectului sunt încorporate în activitatea zilnică a organizației.

"Încercăm să avem o abordare integrată în toate proiectele noastre", a declarat Didier Van der Meeren, directorul Le Monde des Possibles, un centru de educație pentru adulți din Liège, care sprijină migranții și refugiații. Am vizitat Le Monde des Possibles în urmă cu două săptămâni, împreună cu participanții noștri la Younger Staff Training . Impresionant, organizația navighează nu numai între două fluxuri principale de finanțare - din regiunea Valonia și din comunitatea vorbitoare de limbă franceză -, ci și între finanțarea proiectelor, cum ar fi AMIF, ESF și Erasmus +. Acesta este motivul pentru care aducerea valorii adăugate a proiectelor la practica de zi cu zi este unul dintre obiectivele-cheie ale acestora, precum și promovarea utilizării rezultatelor la nivel de politică. Se pare că ai nostri colegi de la Le Monde des Possibles sunt pe drumul cel bun: după cum am auzit, practicile dezvoltate prin Univerbal, un proiect AMIF care sprijină migranții să devină interpreți profesioniști în comunitate, sunt acum extinse la nivelul regional din Valonia.

Deci, de ce trebuie să cooperăm?

Beneficiile unei cooperări reușite sunt incontestabile - dar ce anume o sprijină sau o distruge? Ceea ce am auzit foarte mult de la membrii noștri și de la organizațiile pe care le-am vizitat în acest an este că parteneriatele nu sunt posibile fără un sprijin adecvat la nivel de politică, fără a dezvolta un context colaborativ, spre deosebire de unul competitiv.

Care sunt gândurile tale - ce ar trebui să stabilești și să susții parteneriate de succes? Ce bariere mai întâmpinați încă? Vă rugăm să împărtășiți reflecțiile mai jos!

Aleksandra Kozyra este membru și ofițer de evenimente la Asociația Europeană pentru Educația Adulților și este responsabil pentru organizarea conferințelor EAEA și a pregătirii anuale a trainingului personalului tinerilor. A lucrat anterior cu studenții adulți ca formator de limbi în Polonia.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn