chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

E-Plattform für Erwachsenenbildung in Europa

 
 

News

Den finanční gramotnosti ukazuje, jak Češi zachází s penězi

25/09/2018
Sprache: CS

Kde zhodnocují Češi své peníze? Celých 52 procent finančních aktiv českých domácností leží a strádá na běžných účtech, kde ztrácejí na hodnotě. Dalších 17 % je na spořicích účtech, kde jejich hodnotu rovněž polyká inflace. Ukázal to rozsáhlý průzkum neziskového vzdělávacího projektu Den finanční gramotnosti, který v roce 2011 spustila největší česká finančně poradenská společnost Partners. Průzkum uskutečnila během letošního srpna agentura MindBridge.

Češi zůstávají ve spoření velmi konzervativní a zhodnocovat své peníze se jim příliš nedaří. Z průzkumu dále vyšlo, že pouze 13 % finančních aktiv je uloženo v penzijních fondech a dalších 11 % leží ve stavebním spoření. Tyto produkty považují lidé díky státnímu příspěvku či daňové podpoře za atraktivní a vnímají je jako málo rizikové produkty s vyšším výnosem. „Odpovídá to našim zkušenostem. Češi skutečně patří k těm konzervativnějším investorům. Projevuje se to právě strukturou úspor domácností, které velkou část majetku drží na bankovních vkladech a v konzervativních nástrojích, jako jsou transformované penzijní fondy,“ říká Martin Tománek, investiční analytik Partners.

Nejmenší podíl portfolia průměrné domácnosti pak tvoří podílové fondy (3 %), investice do nemovitostí (2 %), do jednotlivých akcií (1,5 %) a již zcela minimální podíly zbývají na investice do zlata a drahých kamenů, firemní dluhopisy nebo státní dluhopisy.

https://roklen24.cz/a/SWDNE/pruzkum-dve-tretiny-uspor-cechu-nici-inflace

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn