chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - E-Plattform für Erwachsenenbildung in Europa

Ressource

Národná správa PIAAC Slovensko 2013. Výskum kompetencií dospelých

Sprache: SK

Eingesandt von Katarina DUBCOVA

PIAAC (Programme for the International Assessment of Adult Competencies - Program medzinárodného hodnotenia kompetencií dospelých) je medzinárodný výskum o využívaní kompetencií dospelých v práci a zamestnaní, realizovaný OECD. Ide o program mapujúci kognitívne kompetencie, ktorý je zároveň nástrojom pre monitorovanie gramotnosti dospelých a prostriedkom na identifikovanie príčin a dôsledkov nadobúdania a straty kompetencií. Medzinárodný výskum tohto typu zisťuje predovšetkým to, ako sú občania jednotlivých krajín pripravení reagovať na nové výzvy vedomostnej spoločnosti. Zároveň nielen mapuje kompetencie, ale pokúša sa aj zhodnotiť, ako súvisia zručnosti so spoločensko-ekonomickým úspechom jednotlivcov či jednotlivých krajín a prináša informácie o tom, do akej miery sú systémy vzdelávania úspešné v sprostredkúvaní potrebných kompetencií a ako je možné zvýšiť efektívnosť vzdelávacích politík.

PIAAC nadväzuje na výsledky programu PISA a hodnotí vedomosti dospelých vo veku 16 - 65 rokov a ďalej ich čitateľskú a matematickú gramotnosť a schopnosť riešiť problémy v technologicky vyspelom prostredí. Tieto zručnosti sú "kľúčovými kompetenciami spracovania informácií", ktoré sú relevantné pre dospelých v mnohých spoločenských kontextoch a pracovných situáciách a sú nevyhnutné pre plnú integráciu a účasť na trhu práce, vo vzdelávaní a odbornej príprave a taktiež v zapojení sa do plnohodnotného sociálneho a občianskeho života. Respondenti odpovedali aj na otázku, či ich zručnosti a kvalifikácia zodpovedajú ich pracovným požiadavkám a či majú autonómiu na realizáciu kľúčových činností ich práce.

Výskumu sa zúčastnilo 157 000 dospelých vo veku 16 až 65 rokov a zapojených doň bolo 24 krajín sveta a národných regiónov: 22 členských krajín OECD - Austrália, Rakúsko, Belgicko (Flámsko), Kanada, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Írsko, Taliansko, Japonsko, Južná Kórea, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Slovenská republika, Španielsko, Švédsko, Spojené kráľovstvo (Anglicko a Severné Írsko), a Spojené štáty (USA) a dve partnerské krajiny - Cyprus a Ruská federácia.

Cieľom národnej správy je uviesť medzinárodné porovnania so zameraním na postavenie Slovenska medzi zúčastnenými krajinami. Porovnania a uvedené výsledky sú iba vstupom do ďalšieho procesu spracovania získaných údajov. V nasledujúcich obdobiach budú zverejňované hlbšie analýzy.

 

Autor(en) der Ressource: 
Ján Bunčák
Zuzana Štrbíková
Adriana Mesárošová
Ildikó Pathóová
Júlia Štěpánková
Iveta Árva Sklenárová
Jozef Kuraj
Tomáš Faško
ISBN: 
978-80-971503-0-3
Datum der Veröffentlichung:
Donnerstag, 31 Oktober, 2013
Sprache des Dokuments
Art der Ressource: 
Studien und Berichte
Land:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn