chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - E-Plattform für Erwachsenenbildung in Europa

Ressource

Wyzwanie walidacyjne: jak blisko jesteśmy w Europie do uznawania wszystkich rodzajów uczenia się?

Sprache: PL
Document available also in: EN DE ES FR IT PT EL

Eingesandt von Eva ALOS MELCHOR

„Europejski przegląd walidacji uczenia się pozaformalnego i nieformalnego” stanowi niezrównane źródło szczegółowych informacji na temat rozwoju walidacji doświadczeń w całej Europie. Pokazuje, że strategie i prawodawstwo w zakresie walidacji, pomimo złożoności zadania, które mają spełniać, rozwijają się powoli, ale systematycznie. Można wciąż je ulepszyć, w szczególności pod względem wiarygodności informacji na temat wprowadzania i stosowania rozwiązań dotyczących walidacji.

Zalecenie Rady z 2012 r., w którym wyznaczono rok 2018 jako docelową datę ustanowienia krajowych rozwiązań dotyczących walidacji i wyraźnie wspomniano europejski przegląd, sygnalizuje polityczną wolę państw członkowskich UE, aby posunąć się do przodu z walidacją. Oczekuje się, że będzie ono miało ogromny wpływ na sposób zorganizowania i stosowania systemów krajowych. W zaleceniu tym państwa członkowskie zgadzają się ustanowić rozwiązania dotyczące walidacji uczenia się pozaformalnego i nieformalnego, które pozwolą obywatelom na walidację wiedzy, umiejętności i kompetencji uzyskanych poza systemem formalnym oraz na uzyskanie pełnej lub częściowej kwalifikacji na podstawie potwierdzonych doświadczeń z zakresu uczenia się pozaformalnego i nieformalnego.

Autor(en) der Ressource: 
Cedefop
ISBN: 
978-92-896-1539-6
Datum der Veröffentlichung:
Montag, 15 Dezember, 2014
Sprache des Dokuments
Art der Ressource: 
Studien und Berichte
Land:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email