chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - E-Plattform für Erwachsenenbildung in Europa

Ressource

Kokios tematikos mokymų šiandien reikia sveikatos priežiūros specialistams: vartotojų poreikio ir lūkesčių analizės aspektas?

Sprache: LT

Eingesandt von Jurgita MELAIKIENE

Informacijos sveikatos ir jos priežiūros tematika nuo įvairių ligų ir jų gydymo metodikų iki ligų prevencijos ir sveikos gyvensenos, kaip vienos iš esminių prevencinių priemonių, yra pakankamai daug ir įvairios. Daugiau ar mažiau pakankamai išplėtotas atrodo ir sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų ir specialistų tinklas. Tačiau to neužtenka, kad visų visuomenės narių poreikis gauti kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas būtų patenkintas visiškai. Kaip teigia V. Beresnevičiūtė ir T. Leončikas (2009), sveikatos priežiūra Lietuvos gyventojų yra įvardijama kaip sritis, kurioje diskriminacija yra paplitusi ir dažnai minima (35 proc.). Ypač tai aktualu, kalbant apie kai kurias visuomenės socialines grupes, kurios dėl tam tikrų objektyvių ir/ar subjektyvių priežasčių, yra socialiai jautresnės ir labiau pažeidžiamos nei kitos. Viena tokių grupių yra moterys, o ypač negalę turinčios, priklausančios etninėms mažumoms (įskaitant ir romes), vyresnio amžiaus, gyvenančios kaime, imigrantės. Vienas iš šios problemos sprendimo būdų galėtų būti lygybės skatinimas sveikatos priežiūros srityje, mokant sveikatos priežiūros specialistus dirbti su socialiai jautriomis, pažeidžiamomis visuomenės grupėmis, mokant juos suvokti ir, teikiant sveikatos priežiūros paslaugas, atsižvelgti į specifinius šių grupių asmenų poreikius, lūkesčius ir galimybes.

Tam, kad galėtume sveikatos specialistų mokymus šioje srityje organizuoti kryptingai ir tikslingai, pirmiausiai vertėtų išsiaiškinti, kokie yra aukščiau įvardintų socialiai jautrių moterų grupių poreikiai, gaunant sveikatos priežiūros paslaugas, ir su kokiomis problemomis šioje srityje jos susiduria. Tyrimai rodo, kad nors viena dažniausiai minimų kliūčių šioje srityje yra sveikatos priežiūros paslaugų fizinis prieinamumas, kuris Lietuvos mokslininkų studijose apibrėžiamas kaip tam tikros teritorijos gyventojų realizuotos galimybės gauti vienas ar kitas jiems reikalingas gydymo ar slaugymo paslaugas (Jankauskienė, Pečiūra, 2007), egzistuoja visa eilė kitų kliūčių, kurios fizine prasme pasiekiamas paslaugas daro neprieinamomis, ir kurias būtų galima pašalinti arba iki minimumo sumažinti, organizuojant atitinkamus sveikatos priežiūros specialistų mokymus.  

Autor(en) der Ressource: 
Rasa Pocevičienė
Datum der Veröffentlichung:
Mittwoch, 6 April, 2016
Sprache des Dokuments
Art der Ressource: 
Artikel
Land:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email