chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - E-Plattform für Erwachsenenbildung in Europa

News

Šumperská učňovská škola nabídne dvě desítky rekvalifikačních kurzů

11/04/2016
von Michaela Tužilová
Sprache: CS

 

 

 

Přes sedm stovek kvalifikovaných dělníků chybí firmám na Šumpersku. Region se přitom stále potýká s vysokou nezaměstnaností. Lidem bez práce pomáhají rekvalifikace a letos na jaře je bude nabízet Střední škola železniční, technická a služeb v Šumperku.

            Například loňští absolventi kurzu obsluhy CNC strojů, tedy obráběcích strojů řízených počítačem, byli velmi úspěšní. „Osmdesát sedm procent jich dostalo práci. A většinou jsou velmi dobře platově ohodnoceni,“ upřesnila ředitelka školy Irena Jonová.

            Právě „učňovská škola“ v ulici Generála Krátkého rekvalifikace opět pořádá a už brzy hodlá otevřít dvě desítky kurzů. Zájemci je mohou absolvovat od března do května, veškeré informace jim sdělí zprostředkovatelé na úřadu práce. Ten také po úspěšném zvládnutí rekvalifikace může uhradit školné.

            Vzdělávání nezaměstnaným přinese dílčí kvalifikaci, která sice není srovnatelná s výučním listem, přesto však napomůže k pracovnímu zařazení. „Například povolání obráběče kovů v sobě zahrnuje pět částečných profesních kvalifikací, mezi nimiž je i obsluha CNC strojů. Zvládnutí této dílčí činnosti umožní získat dobrou pracovní pozici, aniž by bylo třeba trávit roky ve škole. V regionu funguje množství velkých i malých strojírenských firem, které hledají i jen částečně kvalifikované dělníky,“ vysvětlila Irena Jonová.

            V regionu scházejí též na tři stovky prodavačů a prodavaček. Škola dokáže poskytnout potřebné dovednosti rovněž zájemcům o tuto profesi. V rámci oboru specialista maloobchodu nabízí kurzy pro budoucí pokladní, skladníky, prodavače i manažery prodeje, vzdělává v oblasti evidence zásob a materiálu nebo manipulace se zbožím. Další rekvalifikace jsou zaměřené na profese strojní mechanik, obráběč kovů či truhlář, zacílí se také na zámečníky, montéry, zámečníky, soustružníky, frézaře i brusiče kovových materiálů. Zájemci mohou získat i svářečský průkaz.

            „Se vzděláváním dospělých má naše škola letité zkušenosti. O kvalitě výuky vypovídá rovněž fakt, že se na nás s žádostí o proškolení zaměstnanců opakovaně obracejí strojírenské firmy z Rýmařovska, Olomoucka i Prostějovska,“ přiblížila ředitelka školy. Šance se otevírá také pro absolventy středoškolských strojírenských oborů, kteří by rádi zvýšili svou profesní zdatnost a cenu na trhu práce tím, že k maturitnímu vysvědčení přidají výuční list obráběče kovů. Pokud se přihlásí do 3. ročníku, získat ho mohou za jeden rok.

 

Šumperský a jesenický deník, HANA KUBOVÁ       

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email