chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - E-Plattform für Erwachsenenbildung in Europa

Blog

Úspešná misia vo Francúzsku

28/06/2020
von Monika Miklánková
Sprache: SK

Začiatkom marca 2020, tesne pred vypuknutím svetovej pandémie COVID-19, vycestovali v rámci projektu Erasmus+ HAPPY SCHOOL 2020 Jana Chynoradská a Gabriela Lojová do francúzskeho mesta Pau. Cieľom tejto mobility bolo praktické priblíženie tréningov a vzdelávanie francúzskych učiteľov, lektorov a manažérov škôl v rámci modelu riadenia školy v manažérskom systéme Learn&Lead. Tréning pozostával z troch modulov: Prístup zameraný na potreby študenta, Leadership a Základy komunikácie. Aby sme zistili, aký prínos malo toto vzdelávanie pre jeho účastníkov a akú spätnú väzbu nám poskytli, položili sme Janke Chynoradskej niekoľko otázok.

Janka, priblížila by si nám, kde sa školenie uskutočnilo a kto tvoril skupinu účastníkov kurzu?

Celý týždeň sa uskutočnil v priestoroch nášho projektového partnera – jazykovej školy CNTC v mestečku PAU na juhozápade Francúzska. Medzi účastníkmi boli lektori jazykových škôl, akademickí riaditelia a majitelia jazykových škôl ako i učitelia základných škôl.

Aký bol hlavný benefit a prínos pre francúzskych účastníkov po absolvovaní školenia?

 

Všetci účastníci dostali formulár spätnej väzby priamo po ukončení školenia a na otázku, či by chceli niečo na školení zmeniť,  odpovedal Josh nasledovne:„Longer! I am thirsty for me! Thank you both for your time and care“. Celkovo sme sa na školení cítili vynikajúco a tú pravú pracovnú, priateľskú a uvoľnenú atmosféru tomu dával úplný záujem a spolupráca zúčastnených. I napriek tomu, že v celej Európe bola kríza COVID-19 na spadnutie, dokázali sme vytvoriť fantastické prostredie pre zdieľanie najnovších poznatkov tak z oblasti pedagogiky ako aj leadershipu a už teraz sa tešíme na pokračovanie. Zástupcovia školy CNTC majú v pláne pricestovať na letné kurzy Learn&Lead k nám do Harmony už v auguste 2020!

V čom vnímaš najväčší prínos modelu riadenia Learn and Lead pre organizácie, v ktorých pôsobia účastníci kurzu? Je tento model aplikovateľný i v zahraničných inštitúciách?

Absolútne! Na základe tejto skúsenosti sme spolu s Gabi po  večeroch na izbe v hoteli vytvorili synergický program pre tímy na školách „GROW with Learn&Lead“. Ide o 3,5 dňové školenie pre učiteľov, lektorov, administratívnych pracovníkov ako aj manažérov a majiteľov jazykových škôl, na ktorom si rozvinú svoje pedagogické myslenie v prístupe zameranom na potreby študenta a zároveň si zaktualizujú a rozvinú svoje schopnosti komunikácie v tíme a sebarozvoja osobnosti pre úspešnú spoluprácu na školách. Čerešničkou na torte tohto vzdelávania je fakt, že tímy pracujú v dvoch skupinách počas troch dní (učitelia a lektori spolu v jednej skupine s Gabi Lojovou a administratívni a riadiaci pracovníci v druhej skupine so mnou) a na posledného pol dňa školenia sa lektorky vymenia a v skratke priblížia tej druhej skupine, s ktorou nepracovali počas troch dní, obsah a podstatu vzdelávania tej druhej skupiny. Ide nám o to, aby sa tímy na školách viac približovali a spolupracovali, chápali a podporovali sa v dosahovaní spoločných cieľov. Obohatením takého typu vzdelávania sú bezpochyby  večerné diskusie a kvízy či semináre, ktoré sú voliteľné a prinášajú chvíle uvoľnenia a zábavy pre zúčastnených.

Ako pomohla táto mobilita v rámci programu Erasmus + ďalej rozvíjať Vaše osobné zručností a vedomosti, čím Vás obohatila?

Pre mňa osobne to bola jedna z prelomových mobilít, na ktorých som si uvedomila svoju „malosť“. Uvedomila som si, že akokoľvek viem, chcem a môžem pomôcť druhým majiteľom škôl s rozvojom ich jazykových škôl, nedokážem to bez ich zvolenia a súhlasu. Rešpekt a empatické počúvanie druhých som pocítila naplno a vďaka tomu, že sme svoje školenia s Gabi po večeroch na izbe alebo v reštaurácii analyzovali, dostala som i odbornú spätnú väzbu od profesionálky no. 1 – samotnej Gabi Lojovej! Potvrdilo sa mi zas a znova, že akokoľvek môže byť lektor skúsený, rozhľadený a profesionálny, je nevyhnutné, aby mal pri sebe niekoho, kto ho ďalej môže posúvať a pomáhať mu tak celoživotne rásť a rozvíjať sa.

Projekt HAPPY SCHOOL 2020 pokračuje ďalej a už toto leto na Slovensku privítame zástupcov škôl z Chorvátska, Francúzska a tiež zástupcov slovenských škôl, ktorí sa budú vzdelávať v certifikovanom programe Learn&Lead pre učiteľov a manažérov škôl.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email