chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - E-Plattform für Erwachsenenbildung in Europa

Ressource

Tööotsingunõustamine kui õppimine tööotsijate ja nõustajate kogemuses Eesti Töötukassa tööotsingu töötoa näitel

Sprache: ET

Eingesandt von Kadi Kass

Õppimine töö otsimise kontekstis eeldab tööd otsivalt inimeselt õppimist toimetulemiseks uue olukorraga ja uue töö leidmiseks vajaminevate teadmiste ja oskuste omandamist. Ühe võimalusena pakutakse täiskasvanutele tööturuteenuseid Eesti Töötukassas, mille läbi toetatakse õppimist ning selle läbi töö leidmist, arvestades erinevate tööotsijate individuaalsete vajadustega. Ühe tööturuteenusena pakutakse tööotsingunõustamist, mis toetab tööotsijaid tööle saamisel kõige efektiivsemal viisil, mida mõistetakse kui koostöösuhet, mis toetab õppimist, mida viiakse läbi grupis õppimisena Tööotsingu töötubades.

Tööotsingunõustamisel mõistetakse tööotsija õppimist kognitiivse, emotsionaalse ja sotsiaalse õppimisena, mille tulemusena omandavad tööotsijad kompetentsuse, mida on defineeritud kui võimekust tulla toime probleemidega, mis on tööotsija töö otsimise perioodil ja tema edaspidises oluliseks konkurentsieeliseks. Tööotsingu töötuppa tulles on tööotsijatel oluline teadvustada ootuseid, tööotsingunõustamise eesmärke, enda panust grupitöö protsessis, valmisolekut koostööks ning grupis õppimise kogemust tööotsingutel rakendama. Uurimustöö probleem on sõnastatud küsimusena: millised on tööotsijate ja nõustajate kogemused õppimisest tööotsingunõustamisel?

Fenomenoloogilise uurimuse eesmärk on analüüsiv ülevaade tööotsingunõustamisest kui õppimisest tööotsijate ja nõustajate kogemuses toetudes Mezirow (2006, 2009), Illeris (2003a, 2003b, 2009), Jarvis (1998), Connoly (2008), Cranton (2002), Jõgi (2006), Karm (2007), Kegan (2000, 2009), Bandura (1977), Mc Leod (2007), Amundson (2005, 2010), Peavy (2012) seisukohtadele. Magistritöös esitatakse tööotsijate ja nõustajate kogemused grupis õppimisest tööotsingunõustamisel tööotsingu töötuba.

Empiirilisi andmeid koguti 10 tööotsija ja 5 nõustajaga intervjuude käigus. Andmete analüüsi tulemusena selgus, et tööotsijad kogevad tööotsingu töötuba kui tööotsinguoskuste omandamisele suunatud tegevust, kus grupitöö eesmärkide saavutamise vastutus on pigem nõustajal. Nii tööotsijad ja nõustajad kogevad kognitiivse (informatiivse/transformatiivse), emotsionaalse ja sotsiaalse õppimise kogemust ning transformatiivse õppimiskogemuseni jõudmine on seotud õppija subjektiivsest valmisolekust ning nõustajapoolse õppimisele suunatud koostöö ja toetuse kogemisest.

Võtmesõnad: tööotsingunõustamine kui õppimine, tööotsijate ja nõustajate kogemused, Tööotsingu töötuba.

Tallinna Ülikoolis kaitstud magistritöö on avaldatud ETERA kataloogis.

 

Autor(en) der Ressource: 
Külli Post
Datum der Veröffentlichung:
Sonntag, 31 Mai, 2015
Sprache des Dokuments
Art der Ressource: 
Studien und Berichte
Land:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn