chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - E-Plattform für Erwachsenenbildung in Europa

Ressource

Õppija kohanemist mõjutavad tegurid mitmekultuurilises õppeolukorras

Sprache: ET

Eingesandt von Kadi Kass

Õppimise kui ka töö kontekstis peetakse üha olulisemaks inimeste rahvusvahelist kompetentsust. Erinevate programmide näol on loodud mitmeid rahvusvahelisi enesetäiendamise võimalusi ning nendes osalemise aktiivsus on näitamas tõusvat trendi (Zhou, Jindal-Snape, Topping, Todman, 2008; Raikou & Karalis, 2010; Onorati & Bednarz, 2010). Mida suurem hulk õppijaid saab mitmekultuurilises õppeolukorras õppimise kogemuse, seda enam kogetakse ka raskusi kohanemisel.

Mitmekultuurilises õppeolukorras kohanemise näol on tegemist keeruka ning mitmeid aspekte hõlmava protsessiga, kuid õppeolukorras kohanemisega toime tulemine omab olulist tähtsust, sest aitab luua eeldused õppeolukorras õppimiseks (Remaekers, 2010; Sayers & Franklin, 2008; Zhou jt, 2008; Sweeney jt, 2008; Summers & Volet, 2008; 2012). Kohanemine leiab aset akulturatsiooniprotsessi kaudu, mille tulemusena leiab aset psühholoogiline ja sotsiaal-kultuuriline kohanemine (Zhou jt, 2008; Ward, 2008). Kohanemine mitmekultuurilises õppeolukorras on õppija jaoks alati uudne kogemus, seda mõjutavad mitmed sisemised ja välimised mõjutegurid, mis on ajas muutuvad tulenedes õppijast, õppeolukorras teda ümbritsevatest inimestest ning keskkonnast (Remaekers, 2010; Sayers & Franklin, 2008; Zhou jt, 2008; Sweeney jt, 2008; Summers & Volet, 2008; 2012; Eelmaa, 2010).

Magistritöö probleem on sõnastatud küsimusena: Millised on kohanemist mõjutavad tegurid mitmekultuurilises lühiajalises õppeolukorras? Magistritöö eesmärk on analüüsiv ülevaade õppija kohanemist mõjutavatest teguritest lühiajalises mitmekultuurilises õppeolukorras. Empiirilise uurimuse läbiviimisel lähtuti kvalitatiivsest kirjeldavast lähenemisest, andmekogumismeetodina kasutati episoodintervjuud. Uuringu valimi moodustavad kaheksa õppijat, kellel on mitmekultuurilise õppeolukorra kogemus.

Empiirilistest tulemustest võib järeldada, et kohanemist mõjutavatest teguritest teadlik olles on õppijal lihtsam toime tulla kohanemisprotsessiga mitmekultuurilises õppeolukorras, kasutades oskuslikult stressiga toime tulemise strateegiaid ning rakendada vastavalt olukorrale sobivaid käitumismustreid. Uurimuse tulemused loovad praktilise baasi kohanemist mõjutavaid tegureid mõistmiseks mitmekultuurilise õppeolukorra kontekstis, mille teadvustamine on vajalik nii õppijale, koolitajale kui ka koolituse korraldajale.

Võtmesõnad: kohanemine kui akulturatsiooni protsess, mitmekultuuriline õppeolukord

Tallinna Ülikoolis kaitstud magistritöö on avaldatud ETERA kataloogis.

Autor(en) der Ressource: 
Maris Pajula
Datum der Veröffentlichung:
Sonntag, 31 Mai, 2015
Sprache des Dokuments
Art der Ressource: 
Studien und Berichte
Land:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn