chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - E-Plattform für Erwachsenenbildung in Europa

Blog

Kuidas kaasata täiskasvanud õppijaid

10/10/2015
von Georgi SKOROBOGATOV
Sprache: ET
Document available also in: PL RO

/de/file/engageadultlearnersjpgEngage learners

Engage learners

Täiskasvanud õppijate motiveerimine võib olla keeruline protsess. Täiskasvanud lähevad läbi paljudest eluolukordadest ning toovad klassiruumi kaasa oma individuaalsed olukorrad, väärtussüsteemid ja prioriteedid. Täiskasvanutel on elukogemus, oma veendumuste, vajaduste ja soovide kogum, mis kõik mõjutavad nende suhtumist õppimisse ja õpistiilidesse. Nimetatud asjaolude tõttu võivad täiskasvanud olla väga komplitseeritud ja vajada erinevaid strateegiaid, et olla kaasatud ja jääda kaasatuks. Niisiis, kuidas me saame täiskasvanud õppijad täiskasvanuhariduses osalema?

 

On erinevaid meetodeid, mida saab kasutada täiskasvanud õppijate kaasamiseks. Mõned neist on:

Nende kogemuse väärtustamine – Täiskasvanud erinevad lastest selle poolest, et neil on elukogemus ning nad on olnud erinevates olukordades ja kontekstides. Tunnustage oma täiskasvanud õppijate kogemusi. Küsige neilt küsimusi, et teha kindlaks nende eelnevad teadmised ja seostada õppenäiteid selle teadmisega. Meile kõigile meeldib, kui meid ära kuulatakse ning see on esimene samm, et tunda end väärtustatuna.

Nende kontekstiga sidumine – Mida see nende jaoks tähendab? Kui täiskasvanu ei saa õppetunniga seonduda ja kohaldada seda enda olukorrale, ei pruugi õppimine talle palju tähendada ning õppija võib end välja lülitada. Küsige neilt nende rollide ja ülesannete kohta, mida nad tööl täidavad ja andke neile õppimise juures aega mõelda, kuidas oma teadmisi rakendada.

 

Muutke õppimine aktiivseks – Enamik täiskasvanuid õpib tegevuse käigus ning nad vajavad häid meetodeid, et jääda kaasatuks. Oluline on kaasata õppijad õppeprotsessi, kasutades erinevaid õpetamise meetodeid, mis hõlmavad õppija aktiivset osalemist. Need võivad sisaldada: küsimuste esitamist, probleemide lahendamist klassis, ühisõpet, visuaalide loomist või rollimänge.

Esitage oma õppijatele väljakutse erinevatel tasanditel – Oluline on kohandada õpe erinevate tasanditega, kuna igal inimesel on oma eripära. Esitage väljakutse õigel tasandil, et tagada õppija jäämine kaasatuks. Õppige esmalt oma õppijaid tundma, selgitage välja nende eelnevad teadmised ja jälgige nende edusamme. Õppetöö erinevate võimetega klassis on keeruline, kuid eduka õpikogemuse jaoks on oluline need erinevused arvesse võtta.

Nende meetoditega saame suurendada täiskasvanute osalemist õppimises. See võib kaasa tuua paremini ettevalmistatud tööjõu ja elukestva õppe kultuuri. Kui teil on jagada mingeid näpunäiteid, andke meile sellest teada kommentaaride kastis.

 

Eva Alos Melchor on EPALE riiklikute tugikeskuste (NSS) ja keskse tugiüksuse (CSS) klienditoe koordinaator. Eva on töötanud õpetajana üle seitsme aasta ning ta on õpetanud nii noori kui ka täiskasvanuid. Täiskasvanuhariduse pakkujana olid Eva ained hispaania keel ja sissejuhatus sotsioloogiasse, samas kui algkooli tasemel õpetas ta kõiki põhiaineid.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 1 von 1 anzeigen
  • Bild des Benutzers Halina Sorys

    Aby osiągnąć odpowiedni cel, istotne jest skorelowanie trzech czynników: dobrych relacji edukator - słuchacz, przyjaznej atmosfery na zajęciach oraz metod uczenia dostosowanych do możliwości osób dojrzałych. Organizując spotkania dbaj o to, by miały one charakter autentycznego kontaktu opartego na zaufaniu, szczerości i otwartym komunikowaniu się. Wprowadzenie powyższych elementów decyduje między innymi o poziomie aktywności zarówno uczestników szkoleń, jak i prowadzących zajęcia.