chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - E-Plattform für Erwachsenenbildung in Europa

Blog

Funkcjonowanie pracowników

22/12/2019
von Magdalena Kornaś
Sprache: PL

Jak funkcjonują  pracownicy?

„Pracownik nie jest winien swojemu pracodawcy służalczości i posłuszeństwa. Jest mu jedynie winien usługę, za którą otrzymuje zapłatę, będącą nie łaską, lecz zasłużonym wynagrodzeniem.”

                                                                                           Ludwig von Mises, ekonomista

Zbudowanie dobrze funkcjonującego zespołu pracowników to ogromne wyzwanie dla pracodawcy, ale także podstawa dobrze prosperującego biznesu. Odpowiednio rozdzielone zadania, w zależności od indywidualnych predyspozycji podwładnych, są gwarantem sukcesu marki. Dobry szef potrafi dostrzec mocne i słabe strony każdego z osobna. Tak samo jak każdy człowiek jest inny - każdy pracownik jest inny. 

Warto już podczas rozmowy kwalifikacyjnej poznać oczekiwania i możliwości potencjalnego pracownika. Bardzo ważna jest ocena, czy wpasuje się on do zespołu i sprosta wyzwaniom. CV to nie wszystko, odpowiednie wykształcenie i kursy nie wystarczą, jeśli kandydat jest np. introwertykiem, a praca wymaga ciągłych kontaktów międzyludzkich i działań w zespole. 

Odpowiednia motywacja jest kluczem do sukcesu. Zadowolony pracownik lepiej wykonuje swoje obowiązki, daje z siebie wszystko, identyfikuje się z firmą i nie myśli o odejściu. To jednak spore wyzwanie, gdyż nie wszystkich zadowoli podwyżka. Niektórzy pracownicy, którzy dobrze wykonują obowiązki, ale praca jest dla nich sposobem na utrzymanie rodziny, do której chcą jak najwcześniej wrócić, więc płatne nadgodziny nie dadzą im satysfakcji. 

Żeby to wiedzieć niezbędne są rozmowy, przełożony musi znać bieżącą sytuacje swoich podwładnych, by w sytuacji gorszych wyników wiedzieć, czy wiąże się to z wypaleniem zawodowym, czy może z chorobą. W przypadku tego drugiego pomoc ze strony szefa na pewno zwiększy oddanie pracownika, który w ramach rewanżu zatroszczy się jeszcze mocniej o dobro firmy. 

Dobrym rozwiązaniem są regularnie przeprowadzane ewaluacje, mające na celu ocenę warunków pracy. Jeśli wiele osób ma problem z tym samym, to znak, że czas na zmiany. Wiadomo, że nie da się zadowolić wszystkich, ale trzeba próbować stworzyć takie warunki, by niezadowolonych było jak najmniej. 

Zadowolenie pracownika przekłada się na wyniki marki, najważniejsze by pracownik nie myślał o swojej pracy „charówa”. Jeśli będzie rano przychodził w dobrym humorze i z takim samym opuści stanowisko, to następnego dnia chętnie wstanie, by z pełnym zaangażowaniem pracować na sukces firmy. 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn