chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - E-Plattform für Erwachsenenbildung in Europa

Blog

Komunikacja w projektach

22/12/2019
von Magdalena Kornaś
Sprache: PL

Komunikacja to sposób wymiany informacji pomiędzy stronami biorącymi udział w projekcie. Odbywa się różnymi kanałami. Każdy posiada wymagania, które muszą zostać spełnione by przekaz był prawidłowy. Odpowiednie porozumienie w relacjach zewnętrznych (między szkołą a pracodawcami) daje gwarancję dobrze wykonanego projektu. Jednak żeby je osiągnąć, należy zacząć od komunikacji wewnętrzne (między nauczycielami i dyrektorem a koordynatorem projektu). Wszystkie sposoby przekazu informacji muszą być jasne i przejrzyste i nie powinny zostawiać miejsca na nieporozumienia.

  

Mówienie i słuchanie

Jasny przekaz to podstawa dobrej komunikacji. Rozmowa twarzą w twarz to najdokładniejsza forma wymiany informacji, jeśli zostaną spełnione odpowiednie wymogi. Przede wszystkim do takiej konwersacji trzeba się odpowiednio przygotować - w relacji nie ma miejsca na improwizowanie. Każde zdanie, które wypowiemy, musi być odpowiednio przemyślane i uzasadnione. Równie ważne jak merytoryka są ton głosu i poprawność językowa. W formalnej rozmowie należy unikać kolokwializmów, a całkowicie zakazane są przekleństwa. Dotyczy to spotkań/wideokonfernecji z pracodawcami i oficjalnych wewnątrzszkolnych zebrań. Nie wystarczy tylko dobrze mówić, trzeba też słuchać ze zrozumieniem, uważnie przetwarzać otrzymane informacje, zadawać wnikliwe pytania wskazujące na chęć dokładnego opanowania przekazu i rozwiania wszelkich wątpliwości.

  

Pisanie i czytanie

Technologia dała zupełnie nowe możliwości na używanie słowa pisanego. Kartka papieru została zastąpiona klawiaturą komputera albo telefonu komórkowego. Bez względu na to, czy piszemy list, e-mail, sms czy post w mediach społecznościowych, przed wysłaniem należy dokładnie przeczytać treść i sprawdzić, czy przekaz jest odpowiedni. W oficjalnych wiadomościach należy zacząć od zwrotu grzecznościowego (mp. Szanowna Pani/Szanowny Panie lub Dzień Dobry [pani x/panie y, jeśli znamy imię i nazwisko odbiorcy]), by pokazać już na wstępie szacunek do adresata. Treść pisma powinna przedstawiać sedno sprawy, bez zbędnego przedłużania, należy przedstawić tylko konkrety. W wiadomościach do partnerów programu należy stosować nazewnictwo, jakie zostało ustalone w szkole, bez żadnych przekształceń. Musimy pamiętać o zasadach ortografii, interpunkcji i stylistyki. Otrzymane wiadomości czytamy ze zrozumieniem, trzeba dokładnie przeanalizować każde zdanie, aby nic nie przeoczyć, a pytania zadawać dopiero gdy mamy pewność, że coś jest niejasne, aby uniknąć z naszej strony niedopatrzeń.

  

Aparycja

Kiedy uczniowie zjawiają się na praktykach, zanim jeszcze zdążą coś powiedzieć, pracodawca ocenia ich wygląd. Dobre pierwsze wrażenie sprzyja owocnej współpracy. Strój ma być adekwatny do miejsca, ale skromny, należy unikać ekstrawagancji by nasz outfit nikogo nie onieśmielał. Dotyczy to również pracodawcy, by pracownicy nie myśleli: „My na niego pracujemy, a on znowu ma nowy zegarek” (i na odwrót). W każdej sytuacji należy pamiętać, by nie przesadzić, także z biżuterią i makijażem. Biznesowy dress code musi być opanowany do perfekcji; zasady są różne w przypadku spotkań w ciągu dnia i wieczornych gal czy bankietów. Dlatego trzeba być przygotowanym na każdą sytuację, by dopasować się do otoczenia i nie spalić się na starcie przez złe pierwsze wrażenie.

  

Zachowanie

Umiejętne zachowanie ma ogromne znaczenie. Nasze postępowanie wiele mówi o nas, a wysoki poziom kultury osobistej wzbudza szacunek i sympatię. Odpowiednie wysławianie się, właściwe zachowanie przy stole, wyprostowana postawa - każdy, nawet najdrobniejszy szczegół jest ważny. Dlatego odpowiednie nawyki najlepiej wyrobić odpowiednio wcześniej, by nie musieć się pilnować na każdym kroku i móc się skupić na negocjacjach, zamiast przez całe spotkanie zastanawiać się: „Czy ja na pewno prosto siedzę?”.

  

Komunikacja to złożony proces, odbywający się za pomocą różnych kanałów. Najważniejszy jest odpowiedni przekaz, ale przydaje się do niego ładna otoczka. A ta to nic innego jak zachowanie, sposób wysławiania, ton głosu, ubiór, mimika twarzy i miłe gesty. Połączenie wszystkich czynników w jedną całość jest gwarantem odpowiedniej komunikacji, a co za tym idzie, sukcesów zawodowych.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn