News
Monitor vzdelávania a odbornej prípravy
Monitor vzdelávania a odbornej prípravy za rok 2019 predstavil komisár Tibor Navracsics na druhom európskom samite o vzdelávaní dňa 26. septembra 2019. Hlavnou témou najnovšieho vydania sú učitelia. Učitelia sa považujú za faktor, ktorý má najväčší vplyv na vzdelávanie študentov v školskom prostredí.
/de/file/beznazvupng-2bez_nazvu.png

Pri príprave monitoru sa využívajú nové údaje a vďaka tomu sa v ňom poukazuje na spoločné výzvy, ktorým čelia členské štáty EÚ v snahe prilákať a udržať si najlepších pedagogických pracovníkov. Očakáva sa, že táto výzva bude ešte náročnejšia počas nasledujúceho desaťročia, v ktorom sa očakáva vlna odchodov skúsených učiteľov do dôchodku.Tohtoročné vydanie Monitoru vzdelávania a odbornej prípravy vychádza desať rokov po začatí uplatňovania strategického rámca pre európsku spoluprácu vo vzdelávaní a v odbornej príprave – ET 2020. Európske krajiny dosiahli veľký pokrok v oblasti rozšírenia účasti na vzdelávaní od zavedenia referenčných hodnôt EÚ v rámci tohto procesu v roku 2009.
Približne 20 % žiakov vo veku 15 rokov v celej Európe však stále zostáva ohrozených tzv. vzdelanostnou chudobou, pretože nemajú základné kompetencie v oblasti gramotnosti a matematiky, prípadne nemajú dostatočné znalosti prírodovedných predmetov. Medzi ďalšie prioritné oblasti monitorovania patria: jazykové zručnosti, vzdelávanie dospelých, učitelia, investovanie do vzdelávania a odbornej prípravy, IKT vo vzdelávaní, podnikanie vo vzdelávaní a odborné vzdelávanie a príprava (OVP).
Hlavné body:
- Slovenská republika zlepšuje vzdelávanie a stratostlivosť v rannom detstve, čo je osobitne pozitívne pre deti z chudobných rodín.
- Slovensko prijíma strategickejší prístup k celoživotnému vzdelávaniu, zvyšovaniu úrovne zručností a rekvalifikácií.
- Miera predčasného ukončenia školskej dochádzky od roku 2010 naďalej rastie, pričom na východnom Slovensku sa približuje k 14 percentám.
- Investície do vzdelávania a odbornej prípravy nie sú dostatočné, čo sa odráža na platoch učiteľov, ktoré sú napriek nedávnemu zvyšovaniu stále nízke.
Publikácie (správy členských štátov EÚ a správy o jednotlivých krajinách, informačné prehľady, infografiku, leták o referenčných hodnotách EÚ a prispôsobiteľné súbory údajov, mapy a grafy) týkajúce sa Monitoru za rok 2019, dostupné v angličtine a v príslušných národných jazykoch nájdete TU.
Tím EPALE Slovensko

- Sie möchten einen Kommentar verfassen? Bitte melden Sie sich an oder registrieren Sie sich
| Besuchen Sie EPALE auf