Blog
2. Peatükk. Põhioskused ja integreeritud poliitika
2.1. Teema määratlemine: mida me mõistame põhioskuste all?
Selles peatükis tegeleme põhioskuste mõistega, lähtudes Euroopa põhioskuste võrgustiku definitsioonist.
Euroopa Liit määratleb põhioskusi lähtepunktina mistahes tüüpi õppimiseks. Veebilehekülg Oskuste arendamine, mille koostas Euroopa Komisjoni tööhõive, sotsiaalküsimuste ja kaasamise ala peadirektoraat, annab suurepärase ülevaate täiskasvanute põhioskuste poliitikate väljatöötamise kontekstist.
Käesolev üksus keskendub põhioskustele kui koondile kirjaoskusest, arvutusoskusest, digitaalsest pädevusest, suulisest suhtlusest ja teise keele omandamisest sisserännanute puhul. Oleme teadlikud, et integreeritud poliitika loomine selles valdkonnas eeldab laiemat fookust. Tõhus poliitika põhioskuste pakkumiseks täiskasvanutele hõlmab muid täiendavaid ja valdkonnaüleseid oskuseid. Kontseptsiooni „Eluoskused“ („Life Skills“) lahtiseletamiseks soovitame dokumenti “Euroopa lähenemisviis eluks vajalikele oskustele“, mille koostas Euroopa täiskasvanuhariduse assotsiatsioon EAEA ühe partnerkoostöö projekti raames.
Mõned Euroopa sidusrühmad eelistavad kasutada terminit kirjaoskus, hõlmates sellega ka kõiki muid põhioskusi. Nii on see näiteks Iirimaal, nagu te saate lugeda NALA veebisaidilt. NALA on Iiri riiklik täiskasvanute kirjaoskuse amet.
EPALE blogis arutleb David Mallows selle üle, mida me silmas peame, kui räägime kirjaoskusest. David Mallows on 30-aastase kogemusega täiskasvanuhariduse õpetaja, koolitajate koolitaja, õpetajate koolitaja, juht ja teadlane. Varem oli ta Londoni Ülikooli kolledži (University College London, UCL) instituudi juurde kuuluva riikliku kirja- ja arvutusoskuse uurimis- ja arenduskeskuse (NRDC) teadusdirektor. Praegu esindab ta EPALEs toimetulekuoskuste temaatilise koordinaatorina Euroopa põhioskuste võrgustikku.
2.2 Mida me mõistame integreeritud poliitika all?
Heatasemelise täiskasvanute põhioskuste õppe tagamine on keeruline ja mitmekülgne väljakutse. Sellele võib läheneda erinevatest vaatenurkadest nagu sotsiaalne kaasamine, haridus, tööturg, tervis või sotsiaalne heaolu. Mida tähendab poliitika sidusus ja miks on see oluline põhioskuste omandamisel? Kuidas poliitikat sidusaks muuta ja mis on seejuures takistavateks teguriteks? Neid küsimusi käsitles David Mallows oma põhisõnavõtus EBSN-i aastakonverentsil Hollandis Haagis aastal 2015. Presentatsioon tutvustab põhioskuste poliitika sidususe kolme vaatenurka: vertikaalne, horisontaalne ja süsteemne ning seletab nende vajalikkust, rõhutades ka takistavaid tegureid. Presentatsiooni täienduseks on videointervjuu David Mallowsiga.
Allikas: EBSN
Videointervjuu viitab teistele esitlustele EBSNi konverentsilt Haagis 2015. Need esitlused leiate siit.
Küsimused mõtisklemiseks pärast David Mallowsi presentatsiooni lugemist ja video vaatamist |
|
Soovitused täiendavate asjakohaste teemade ja ressursside osas on teretulnud allpool olevasse kommentaariumi!
Jätkake siin:
3. peatükk - EBSNi Berliini Deklaratsioon
Tagasi pealehele
Ressursside loetelu

- Sie möchten einen Kommentar verfassen? Bitte melden Sie sich an oder registrieren Sie sich
| Besuchen Sie EPALE auf