chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - E-Plattform für Erwachsenenbildung in Europa

News

International Conference on Advanced Research in Teaching and Education

20/05/2019
Sprache: CS

Od 10. do 12. května 2019 probíhala konference International Conference on Advanced Research in Teaching and Education v Římě. Organizátoři sloučili dvě konference, což umožnilo vyslechnout i přednášky z konference o managementu a ekonomii. 

Klíčovou přednáškou byla prezentace na téma Music Education and the Social Construction of the Citizenship (Hudební výchova a výchova k občanské uvědomělosti). Prezentující prof. Dr. Raffaele Pozzi provedl rozbor Schillerovy Ódy na radost jako díla, které předvídá a oslavuje nadcházející nový věk rovnosti a prosperity a společného budování. Zdůraznil nutnost výchovy k občanství a ukázal, jak vhodně zvolená výuka hudebních děl může v tomto učebním procesu sehrát důležitou roli. Pro výuku dospělých je zde inspirace k většímu využívání hudby jako doprovodného a motivujícího prostředku na vzdělávacích akcích. 

Dalším podnětným příspěvkem byla přednáška na téma The Role of the Student in the English to Speakers of the other Languages Learning Process (Role studenta v učebním procesu výuky cizího jazyka). Tato prezentace shrnovala výsledky statistických šetření zaměřených na zjištění potřeb studentů v průběhu výuky cizímu jazyku. Nové postupy a učební pomůcky prezentované ve studii vedou ke zrychlení procesu učení a zvýšení schopnosti studentů komunikovat v cizím jazyce. Základem posunu je zvýšení motivace studentů a změna postoje studentů v procesu učení. 

Podnětná byla studie Integrating Technology in the Teaching Process For Better Learning Outcomes (Zapojení moderních technologií do učebního procesu pro dosažení lepších učebních výsledků). Příspěvek popisoval předběžné výsledky výzkumu technologicky integrovaných výukových procesů s cílem zlepšit proces výuky a učení. Vstupní předpoklad je takový, že studenti by měli být díky využití technologií v kombinaci s vhodnou teorií učení lépe a rychleji „strávit“ předmět. Tento přístup je obecně označován jako Technologicky vyspělé učení (TEL) a stává se stále více očekáváním studentů vysokých škol. Studentům byl umožněn přístup k videosouborům jako k dalšímu výukovému nástroji, což studentům umožňuje prohlížet si obsah vlastním tempem. Video tutoriály obsahovaly nahrávky řešení problémů ručně psaným řešením s bezplatnou hlasovou instrukcí. Studie potvrdila naše dobré zkušenosti s využíváním on-line kurzů, získali jsme také další podněty pro tvorbu on-line kurzů. 

O novinkách ve využití týmového učení pojednávala A Case Study of Team-Based Learning for Evolutionary Biology Classes in Biology Majors (Týmové učení při výuce Biologie). Autoři popisují zkušenosti s částečnou implementací strategie učení založeného na týmu, která byla realizována v rámci kurzu Evoluční biologie. Tato strategie konečně dosáhla významného rozvíjení bezprostředního zájmu studentů a od té doby jim pomohla dosáhnout bohatší studijní zkušenosti. Popisované postupy při realizaci týmového učení budeme využívat v našich vzdělávacích aktivitách. 

Zajímavé byly také nejnovější poznatky o významu fyzického prostoru a vybavení prostředí, ve kterém se učební proces realizuje (Learning Walks and Universal Design: Assessing Accessibility at a Community College). Další zajímavou metodou je technika Legato: Recap, Reassess, Reload. Legato je aktivní strategií učení, kde dané téma zpracovávají dvě malé skupiny studentů, postupně. První skupina zkoumá téma a sestavuje materiály, které má druhá skupina použít pro rozvoj tématu do větší hloubky v souladu s pokyny danými učitelem. Velký zájem vzbudila prezentace o technikách podpory gritu – dlouhodobého odhodlání zabývat se nějakou činností. 

Celkově lze tedy shrnout, že konference přinesla řadu informací, které povedou k praktické aplikaci nových postupů při výuce dospělých. České účastníky reprezentovaly na konferenci tři členky AOA ČR, které svou účastí rozvíjely své andragogické kompence v rámci projektu "Strengthening of methodical and educational competences of European scope at andragogists" programu Erasmus+. Tento projekt je realizován za finanční podpory Evropské unie.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn