chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

E-Plattform für Erwachsenenbildung in Europa

 
 

Kalender

„Застапување базирано на докази и вештини за обезбедување и обработка на податоци“

Eingesandt von Nevenka Longurova Girova vor 1 Monat 3 Wochen

Dienstag 26 November 2019 bis Donnerstag 28 November 2019
Велес
,

Фондацијата за развој на локалната заедница Штип, во рамките на проектот „Правна помош и поддршка за застапување и одржливост на локални граѓански организации“, Ве поканува да учествувате на обуката за застапување базирано на докази за организации вклучени во програмата за менторство.

Обуката ќе се одржи од 26 – 28 ноември (вторник - четврток), 2019 година во х. Романтик во Штип. Се очекува учесниците да пристигнат на 26 ноември (вторник) до 10 часот. Обуката ќе трае до 28 ноември (четврток) до 14 часот.

Обуката има за цел да ги зајакне капацитетите на граѓанските организации за застапување и влијание на политики, легислатива и процес на одлучување на локално и национално ниво. Учесниците на обуката ќе се запознаат со принципите на застапување базирано на докази и ќе стекнат вештини за тоа како да ги обезбедат и обработат добиените податоци.

 Обуката за застапување базирано на докази се организира во рамки на проектот „ Правна помош и поддршка за застапување и одржливост на локални граѓански организации “ имплементиран од Македонското здружение на млади правници, Данскиот совет за бегалци, Фондацијата за развој на локалната заедница - Штип и Коалицијата Сите за правично судење, и е финансиски поддржан од Европската Унија.

Teilnahmegebühr: 
Nein
Online-Veranstaltung: 
Nein
Organisator: 
Фондацијата за развој на локалната заедница - Штип
Art des Veranstalters: 
Andere Veranstaltung
Kontakt: 
Невенка Лонгурова Гирова ngirova@frlz.org.mk
Zielgruppe: 
Projektträger
Ziele: 
Обуката има за цел да ги зајакне капацитетите на граѓанските организации за застапување и влијание на политики, легислатива и процес на одлучување на локално и национално ниво. Учесниците на обуката ќе се запознаат со принципите на застапување базирано на докази и ќе стекнат вештини за тоа како да ги обезбедат и обработат добиените податоци.
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn