chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - E-Plattform für Erwachsenenbildung in Europa

Kalender

IV Konferencja Gerontologiczna z cyklu refleksje nad starością "Uczenie się starości"

Eingesandt von Wojciech Świtalski vor 1 Monat 2 Wochen

Freitag 14 Februar 2020 bis Samstag 15 Februar 2020
Łódź
,

Szanowni Państwo,

mamy zaszczyt zaprosić już po raz czwarty do udziału w konferencji gerontologicznej dotyczącej wymiany myśli i wyników badań w zakresie szeroko rozumianej refleksji nad starością. Tym razem chcemy pochylić się nad zagadnieniem określonym jako uczenie się (w) starości. To termin zespolony wielozakresowy, konstrukt pojęciowy, łączący w sobie kilka idei, a w szczególności ideę przygotowania do starości oraz uczenia się w starości, zasadzonych na koncepcji całożyciowego uczenia się. Termin ten zaznacza swoją obecność w subdyscyplinie pedagogicznej jaką jest geragogika. Odnajdujemy go w obszarze gerontologii edukacyjnej. Wreszcie, szczególnie jest wyraźny w koncepcji edukacji gerontologicznej. Uczenie się (w) starości jako przedmiot badań i obszar praktycznej działalności gerontologów społecznych już niejednokrotnie był podejmowany w debacie naukowej. Warto zebrać dotychczasowe refleksje, badania i stanowiska w tym zakresie. Warto je porządkować i wyznaczyć nowe aktualne znaczenia, adekwatne dla potrzeb współczesnego społeczeństwa coraz bardziej „umiejscawianego” w starości wskutek zmian demograficznych, przynoszących postępujące starzenie się ludności w wysokorozwiniętych krajach świata, w tym także w Europie i w Polsce.

W obradach konferencyjnych wezmą czynny udział gerontolodzy społeczni (głównie pedagodzy, andragodzy), którzy do tej pory w debacie naukowej podejmowali zagadnienia związane z uczeniem się (w) starości: dr hab. Zofia Szarota, prof. UW; dr hab. Jerzy Semków, prof. WSP im. Janusza Korczaka w Katowicach; prof. Małgorzata Halicka, prof. UwB; dr hab. Jerzy Halicki, prof. UwB: dr hab. Artur Fabiś, prof. UP w Krakowie; dr Renata Konieczna-Woźniak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; a także organizatorzy: prof. dr hab. Elżbieta Dubas i dr Marcin Muszyński. Oprócz wystąpień plenarnych przewidziany jest panel dyskusyjny z udziałem Gości, którego celem będzie namysł nad upraktycznieniem refleksji naukowej nad uczeniem się (w) starości.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w tej konferencji!

Uczenie się (w) starości, może być analizowane w aspekcie:

  • zakresu znaczeń, jakie mogą kryć się pod tym terminem,
  • modelu uczenia się (w) starości,
  • wkładu w teorię uczenia się dorosłych,
  • znaczenia uczenia się (w) starości dla współczesnych społeczeństw,
  • przykładów empirycznych badań w tym zakresie, z uwzględnieniem badań ilościowych i jakościowych,
  • metodologicznych wyborów i trudności związanych z badaniem zjawiska uczenia się (w) starości,
  • praktycznych rozwiązań związanych z edukacją gerontologiczną i in.

W programie konferencji mogą znaleźć się zarówno referaty naukowe, komunikaty z badań, postery, jak i warsztaty oraz inne zajęcia praktyczne. Zapraszamy do udziału w obradach konferencyjnych pracowników, studentów i absolwentów uczelni wyższych zainteresowanych podejmowaniem działań na rzecz osób starszych. Mamy nadzieję, że także praktycy wyrażą zainteresowanie uczestnictwem w naszym spotkaniu. Przewidujemy opublikowanie materiałów pokonferencyjnych w serii "Refleksje nad starością". W tym roku ukazał się drugi tom tej serii pt. Uczenie się w nurcie życia, pod redakcja naukową Elżbiety Dubas i Marcina Muszyńskiego (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2019).

Liczymy na liczne zgłoszenia, owocną dyskusję merytoryczną i wyminę praktycznych doświadczeń.

Z wyrazami szacunku,

Komitet Naukowo-Organizacyjny Konferencji

prof. dr hab. Elżbieta Kowalska-Dubas, dr Marcin Muszyński, dr Anna Gutowska, dr Justyna Sztobryn-Bochomulska

Sprache(n) der Veranstaltung:
Art der Veranstaltung: 
Konferenz
Teilnahmegebühr: 
Ja
Anmeldefrist: 
31/01/2020
Online-Veranstaltung: 
Nein
Organisator: 
Katedra Andragogiki i Gerontologii Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego
Art des Veranstalters: 
Andere Veranstaltung
Kontakt: 
zaigs@uni.lodz.pl
Anzahl der Teilnehmer: 
< 100
Zielgruppe: 
Hochschulangehörige, Studierende, Wissenschaftler in Erwachsenenbildung
Themen der Veranstaltung:
Anerkennung/Teilnahmebestätigung: 
tak
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn