chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Internetplatform for voksenuddannelsesområdet i Europa

Blog

Kvalifikace v odborném vzdělávání pro zdravotně postižené osoby

15/01/2019
- Daniela Krtičková
Sprog: CS
Document available also in: DE

Z němčiny přeložila Jana Guličuková.

V německo-izraelském projektu zpracovává jedna ze skupin složená ze dvou národností otázky kvalifikace osob, které se zabývají odborným vzděláváním lidí s postižením.

V rámci nově odstartovaného společného projektu k tématu kvalifikace odborného personálu pro práci s lidmi s postižením se setkaly koncem listopadu dvě expertní skupiny z Německa a Izraeli v Heidelbergu.  „ Velmi nás tato spolupráce s izraelskými experty těší,“ řekla Kirsten Vollmer, vedoucí německé projektové skupiny a odpovědná vědecká pracovnice pro odborné vzdělávání postižených osob v Institutu pro odborné vzdělávání (externí link) Bundesinstitut für Berufsbildung (BIBB). „ Společně zkoumáme, jak by mohli být experti a také erudovaný personál v oblasti odborného vzdělávání v Německu a Izraeli (například vyučující a odborní učitelé) ještě lépe kvalifikováni pro práci s osobami s postižením.

Přidaná hodnota německo-izraelské spolupráce

Spolupráce probíhala v létě 2018 a byla založena Study Tour – zahraničním pobytu osob, které se zabývají vzděláváním lidí s postižením – v německo-izraelském programu k tématu „Odborné vzdělávání osob s postižením.“  „ Během cesty jsme  společně s kolegy z Izraele zjistili, že nám, co se týká kvalifikace a profesionality různých skupin osob zabývajících se vzděláváním lidí s postižením, chybí znalosti a zkušenosti a obzvláště výzvy jako digitalizace a nárust psychické zátěže,“ informuje Vollmer, která celý projekt Study Tour 20107 vedla. „Další spolupráce je pro nás obzvláště cenná, protože téma inkluze hraje v Izraeli neméně důležitou roli  a my se můžeme vzájemně mnohému naučit.

První výsledky prezentované v Heidelbergu

Na projektovém setkání v Heidelbergu byly shrnuty první výsledky obou týmů. Přitom byla porovnána aktuální situace v obou zemích. Důležitými otázkami byly: Jaký personál vzdělává v současnosti osoby s postižením v obou zemích? Jaké jsou jejich původní profese? Má někdo nějakou dodatečnou odbornou kvalifikaci? Jsou zde nějaké příklady vhodné následování?

„V  druhém projektovém kroku chceme nyní zjištěné skutečnosti porovnat s požadavky, které se objevují s ohledem na změny v pracovním procesu podniku na jedné straně a se zájmy osob s postižením na straně druhé,“  informuje Vollmer. Tomu byly velmi nápomocny náslechy, poznatky a rozhovory, které jsme získali během našich společných dnů v podnicích a u podnikatelů v Heidelbergu a Mannheimu, v odborných školách a univerzitách. Chceme totiž přesvědčit odborný vzdělávací personál, aby přijímali ještě mnohem více lidí s postižením k dalšímu odbornému vzdělávání a do zaměstnání a chceme jim při tom pomáhat ve všech oblastech a zároveň podporovat podniky v oblasti kvalifikovanosti spolupracovníků.“

Okolnosti izraelského programu

Německo-izraelský program spoluprácev oblasti odborného vzdělávání Deutsch-Israelische Programm zur Zusammenarbeit in der Berufsbildung  (externí link) nabízí různé formy výměn mezi německými a izraelskými účastníky a institucemi, dodává impulzy k dalšímu vývoji v oblasti systému odborného vzdělávání obou zemí a podporuje výměny kulturních zkušeností. Cílové skupiny jsou přitom školitelé, experti na odborné vzdělávání, stejně jako vědečtí pracovníci. V oblasti aktivit nabízí program účastníkům možnost se vzájemně učit.

Při týmové spolupráci se setkávají němečtí a izraelští experti, aby pracovali na dlouhodobém projektu, společně zpracovali téma, které je pro oba vzdělávací systémy relevantní.

Další aktivity jsou již zmíněný projekt Study Tour – výměnný vzdělávací pobyt expertů v jiné zemi, stejně jako semináře a konference k aktuálním tématům vzdělávání.

Oboustranné společné programy jsou podporované izraelským Ministerstvem pro práci a sociální věci a německým Ministerstvem pro vzdělávání a výzkum (BMBF). Od roku 2013 má národní agentura pro vzdělávání v Evropě při BIBB své centrum v  Německu.

 

Další informace na adrese:

www.na-bibb.de/israel

www.bibb.de/inklusion

Foto: NA beim BIBB

Jak důležitá je výměna odborníků?

Přihlaste se a poraďte se s námi!

Mohlo by Vás také zajímat:

Thementag: Internationaler Tag der Menschen mit Behinderungen

Inklusion in der Ausbildung: Niemand darf zurückgelassen werden

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email