Blog
Blog

Rolnictwo opiekuńcze - nowy trend na polskiej wsi?

Na polskiej wsi, pojawia się nowy trend, jakim jest rolnictwo opiekuńcze.

ok. 5 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!


Na polskiej wsi, pojawia się nowy trend, jakim jest rolnictwo opiekuńcze. Jest to typ rolnictwa, w którym opieka może być rozumiana jako udzielanie pomocy osobom potrzebującym, które z różnych powodów znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Rolnictwo opiekuńcze, jest odpowiedzią na zjawisko jakim jest starzenie się społeczeństwa. Trend ten dotyczy całego świata i szczególnie mocno rozwija się w Europie Zachodniej. W krajach typu Niemcy, Włochy, Holandia i Belgia gospodarstwa opiekuńcze są bardzo popularne, a ich oferta cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród seniorów i ich opiekunów. Polska powoli "przeciera" szlaki w tym zakresie i coraz częściej można usłyszeć o tym rozwiązaniu u nas. Propagatorem tego trendu w naszym kraju są m.in. Ośrodki Doradztwa Rolniczego (ODR) z Minikowa w kujawsko-pomorskiem oraz z Brwinowa - oddział w Krakowie. 

Para seniorów spaceruje na tle terenów wiejskich.

Wszystko zaczęło się od projektu "Zielona Opieka", który miał na celu przybliżyć polskim rolnikom, koncepcję prowadzenia gospodarstw opiekuńczych, a także pokazać w jaki sposób mogą one funkcjonować w polskich realiach. "Zielona Opieka" była testowana przez 2 lata, w ramach Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W testach udział wzięło 15 gospodarstw z 5 powiatów. Zadaniem każdego gospodarstwa było zapewnienie opieki dla grupy od 3 do 8 seniorów, w trybie dziennym, przez 5 dni w tygodniu po 8 godzin. Projekt zakładał trzy półroczne turnusy. Seniorzy w nim uczestniczący mieli zapewnione liczne zajęcia, aktywności wspólne i indywidualne, opiekę oraz wyżywienie. 

W głównym założeniu, oferta gospodarstw opiekuńczych ma być alternatywą dla powszechnie znanych form opieki, czasem trudno dostępnych na wsiach. Początkowo tworzenie gospodarstw opiekuńczych rozpoczynało się u osób prowadzących agroturystykę, jednak wraz z upływem czasu coraz więcej rolników zaczęło interesować się tym tematem, niezależnie od tego jakie zaplecze i infrastrukturę posiadali. Wraz z rozwojem tego trendu zaczęło pojawiać się wiele opcji doskonalenia zawodowego w tym temacie. Lokalne Grupy Działania, Ośrodki Doradztwa Rolniczego i Krajowe Ośrodki Wsparcia Rolnictwa rozpoczęły realizację szkoleń, kursów i wizyt studyjnych, których celem było przygotowanie rolników, do poszerzania oferty swoich działań i wprowadzanie na polską wieś nowego trendu, w zakresie opieki nad seniorami. Ponadto w ramach edukacji wprowadzono kursy (głównie dla rolniczek) skoncentrowane wokół tematyki opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. W ramach powyższych działań, osoby zainteresowane tym tematem mogły też odbyć wyjazdy studyjne i odwiedzić gospodarstwa opiekuńcze m.in. w Holandii. Tam bezpośrednio rolnicy mogli przekonać się jak wygląda takie miejsce w praktyce. Tego typu wyjazdy były też doskonałą okazją, by móc porozmawiać z osobami, które na co dzień tworzą te miejsca i uzyskać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. 

Prowadzenie gospodarstw opiekuńczych i zachęcanie do ich tworzenia jest też coraz częściej poruszanym tematem na konferencjach organizowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz przez lokalne oddziały KRUS i ODR. Temat ten nieustająco zyskuje na znaczeniu. W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, można nawet znaleźć zapis, że "do końca 2030 roku roku, na polskiej wsi powstanie 500 gospodarstw opiekuńczych."

Najwięcej dyskusji toczy się aktualnie wokół tematu prawnego i zasad, które muszą zostać spełnione, by takie miejsce mogło zacząć funkcjonować. Pytań i dylematów pojawia się wiele. Pewne jest jednak, że nadrzędną wartością tego typu gospodarstw, ma być szacunek i troska o seniora, zapewniona przez przygotowaną do tego osobą, w przyjaznej przestrzeni gospodarstwa. Z założenia, podczas pobytu w gospodarstwie opiekuńczym seniorzy mogą wykonywać proste prace, np. dokarmianie zwierząt, przygotowywanie nieskomplikowanych posiłków i przetworów, zajmowanie się ogrodem, a przede wszystkim prowadzenie ze sobą rozmów i miłe spędzanie czasu. W ramach tej przestrzeni seniorzy mają mieć możliwość spotkania się w gronie osób, w podobnym wieku, w otoczeniu, które wspiera i stymuluje do aktywności.

Gospodarstwa opiekuńcze mają być lekiem na samotność, z którą mierzy się ogromna liczba seniorów. Bardzo ważny i potrzebny jest więc rozwój tego trendu i edukacja w tym zakresie. Gospodarstwa opiekuńcze są szansą na to, by na starość "nie przenosić" seniorów do miejskich Domów Pomocy Społecznej, w których często, ze względu na zmianę otoczenia, jest im trudno się odnaleźć. Czas spędzony na wsi, blisko natury, zwierząt i w swojej (często dobrze znanej) okolicy, a także wśród kolegów i koleżanek seniorów działa na nich terapeutycznie i mobilizująco, a także przyczynia się do tego, że nadal chce się im aktywnie żyć. Korzyści są więc obustronne - zarówno dla rolnika, jak i dla seniora.


Karolina Suska – socjolożka, trenerka, tutorka, dyrektorka instytucji kultury. Absolwentka UJ, Szkoły Liderów PAFW i Akademii Liderów Kultury. Wiejska aktywistka zafascynowana pracą na rzecz lokalnych społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz kobiet. Pasjonatka odkrywania potencjału drzemiącego w ludziach. Ambasadorka EPALE.


Pracujesz z osobami zagrożonymi wykluczeniem cyfrowym? Działasz na rzecz włączenia społecznego lub aktywizacji osób niepełnosprawnych? 

Szukasz sprawdzonych metod i narzędzi, które możesz wykorzystać w pracy w zakładach karnych lub domach pomocy społecznej?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Zobacz także:

Gdy wieś wyklucza. Kilka słów o niepełnosprawnych

Liderka na wsi, czyli o ważnej roli kobiet

Edukacja ekonomiczna na wsi

Nowa wiedza szansą dla wsi

Edukacja na wakacjach?!

Źródła:

[1.] Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/informacje-o-strategii-na-rzecz…

Login (1)

Users have already commented on this article

Log ind eller Registrer dig for at skrive kommentarer.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Seneste diskussioner

EPALEs tematiske fokusområder for 2021. Sæt i gang!

Vi inviterer dig til at berige det, der forventes at blive et intenst kommende år med dine bidrag og ekspertise! Lad os starte med at deltage i denne online diskussion. Online diskussionen kører tirsdag den 9. marts 2021 fra klokken 10 til 16. Den skrevne diskussion bliver introduceret via livestream, med en introduktion til de tematiske fokusområder for 2021, og værten vil være Gina Ebner og Aleksandra Kozyra fra EAEA på vegne af EPALEs redaktion.

Mere