Gå til hovedindhold
News
Nyheder

Pasaulio kavinėje problemas sprendėme kitaip

Praėjus kuriam laikui, noriu pasidalinti šaunaus renginio organizavimo patirtimi ir įžvalgomis, praversiančiomis suaugusiųjų švietėjams, o galbūt ne tik jiems.

Vieną pavasario dieną pajūrio krašto verslininkai, dirbantys turizmo srityje, savivaldybių ir jų įstaigų atstovai, nevyriausybinės organizacijos bei turizmo ir rekreacijos specialybių studentai buvo pakviesti Klaipėdoje į Pasaulio kavinę – “Friedricho pasažo” Smuklės baltąją salę, kur prie baltais popieriaus lapais (staltiesėmis) dengtų stalų turėjo vykti renginys-diskusija “Sprendžiame problemas kitaip”.

Pasaulio kavinė (angl. World Café) – tai mokymo metodas, paremtas diskusijomis ir nevaržomu nuomonių išsakymu. Visi dalyviai suskirstomi į keletą mažesnių grupių – kavinių, iš kurių kiekviena turi moderatorių (kavinės savininką), kuris iškelia aktualią problemą, o diskusijos dalyviai (kavinės lankytojai) nustatytą laiką siūlo problemos sprendimo būdus ir priemones. Kavinių lankytojai eina iš vienos kavinės į kitą ir kiekvienoje sprendžia vis kitą problemą.

Šįkart pasiryžome spręsti sezoninio turizmo problemas ir iššūkius. Statistiniai duomenys rodo, kad vėlų rudenį, žiemą ir ankstyvą pavasarį turistų srautai sumažėja per pusę.

Prieš renginį tikslingai ir apgalvotai išsiuntėme kvietimus dalyvauti diskusijoje viešbučiams, pramogų organizatoriams, turizmo informacijos centrams, savivaldybėms, kaimo turizmo sodyboms, sveikatingumo paslaugų teikėjams ir kitoms institucijoms iš Klaipėdos miesto, Klaipėdos ir Kretingos rajonų, Neringos ir Palangos.

Kai gavome patvirtinimus iš potencialių diskusijos dalyvių apie dalyvavimą renginyje, iš anksto suskirstėme juos į kavines pagal veiklos pobūdį – viešbučių kavinė, turizmo informacijos centrų ir savivaldybių specialistų kavinė, pramogų verslo kavinė, sveikatingumo paslaugų kavinė ir muziejų kavinė.

Prie kiekvieno stalo (kavinės) priskyrėme po keletą studentų. Iš viso prie stalų sėdėjo po 6-8 lankytojus. Susiformavus kavinėms, atrinkome jų moderatorius, aktyvius ir gebančius valdyti diskusiją žmones, ir paprašėme jų iki renginio pateikti spręstiną problemą.

Kiekviena kavinė-stalas su savo problema turėjo skirtingą spalvą. Prieš renginį atvykusiems dalyviams “Friedricho” svečių namų vestibiulyje buvo išdalintos vardinės kortelės su spalvota žyma, nurodančia, prie kokios spalvos stalo svečiui reikia atsisėsti.

Renginys prasidėjo nuo netikėtos įžangos. Visų dalyvaujančių nuostabai (o susirinkusiųjų buvo daug, net 36) renginio vedančioji liepė visiems užsimerkti, atsipalaiduoti ir mintimis nukeliauti prie jūros, pasvajoti bei nusiteikti ramiai, pamiršti visas savo baimes, atpalaiduoti mintis.

Trumpai pristačius kavos istorijos pikantiškus faktus, dalyviai buvo supažindinti su Pasaulio kavinės taisyklėmis. Po to moderatoriai buvo paprašyti ištraukti po vieną daiktą, kuriuos organizatoriai iš anksto buvo sudėję į nepermatomą maišelį. Kiekviena kavinė turėjo sugalvoti savo pavadinimą, susijusį su ištrauktu daiktu, jį pristatyti kartu su sprendžiama problema, taip pat supažindinti su likusia auditorija savo kavinės svečius.

Kavinė “Skonio taurė” norėjo gauti atsakymų į klausimą, kokios priežastys lemia, jog Skandinavijos turistų tarpe nėra populiarus Klaipėdos kraštas? Kavinė “Jūros balzamas” siekė spręsti problemą, kaip pritraukti daugiau lankytojų į Lietuvos jūrų muziejų šaltuoju metų laiku. Kavinė “Vietoje kavos arba Prie kavos” norėjo išgirsti, kokių priemonių turėtų imtis “Vanagupės” SPA centras, kad jame būtų optimaliai paskirstyti klientų srautai darbo dienomis ir užtikrintas tolygus darbuotojų užimtumas. Kavinė “Keliautojas – kavos maniakas” pristatė problemą, kaip pritraukti svečių į viešbutį rudens ir žiemos sezono metu, o kavinė “Be kavos nebus traukos prie Utrių kalno” norėjo išgirsti nuomonių, kaip išnaudoti Utrių kalną skirtingais sezonais.

Po penkių diskusijų turų, kurių metu kavinių svečiai keliavo nuo vieno stalo prie kito ir po 10 minučių kiekvienoje kavinėje diskutavo ir siūlė problemų sprendimų būdus bei priemones, vyko gautų idėjų aptarimas ir pristatymas.

Pasibaigus renginiui dalyviai užpildė vertinimo anketas ir prie kavos puodelio bendravo tarpusavyje.

Ko išmokome iš renginio-diskusijos kaip suaugusiųjų švietėjai?

1. Pasaulio kavinės metodas gali būti sėkmingai taikomas ne tik formaliame ir neformaliame mokyme, bendrojo lavinimo mokykloje, universitete, bet ir viešoje diskusijoje, dalyvaujant skirtingų sektorių - valstybinio, nevyriausybinio, privataus ir akademinio - atstovams.

2. Net ir trumpas 10 minučių atsipalaidavimo technikos vedama meditacija (angl. Guided Imagery) panaudojimas padėjo dalyviams atsikratyti nerimo ir susikaustymo. Žaismingi intarpai iš kavos istorijos bei nuolatinis renginio organizatorių padrąsinimas sukūrė pozityvią, neįtemptą atmosferą Pasaulio kavinėje. Tai buvo labai svarbu dalyviams. Verslo atstovai įveikė įtampą ir nuoširdžiai įsitraukė į diskusijas, nors renginyje dalyvavo ir konkurentai. Studentai diskusijose jautėsi jaukiai, nors iš pradžių buvo drovūs prieš rimtus ir patyrusius dėdes ir tetas iš verslo pasaulio. Gerą renginio atmosferą sustiprino ir tai, kad kavos pertraukų metu gyvais fortepijono muzikos garsais visus susirinkusius džiugino Klaipėdos valstybinės kolegijos studentė Rodena.

3. Kavinių pavadinimų kūrimas skatino dalyvių kūrybiškumą.

4. Vertinimo anketose dalyviai pažymėjo, kad pasiteisino išankstinis dalyvių suskirstymas į kavines pagal veiklos pobūdį bei atstovaujamą sektorių. Visos kavinių savininkų pasiūlytos problemos buvo išdiskutuotos įvairiu kampu, priemones kiekvienai problemai spręsti pasiūlė skirtingi specialistai. Įmonių, įstaigų ir organizacijų atstovai pažymėjo, kad renginys buvo labai naudingas gautų sprendimų ir idėjų prasme.

5. Studentai nors ir ne visada išdrįsdavo pasakyti savo nuomonę, tačiau pasyvus klausymasis suteikė jiems daug naudingos praktinės informacijos apie sunkumus, iškylančius apgyvendinimo, pramogų ir sveikatingumo paslaugas teikiančiose įmonėse, bei apie turizmo situaciją Vakarų Lietuvoje apskritai. Taip pat studentai įgijo teisinių bei vadybinių žinių.

6. Kavinių ir jų problemų pristatymas patobulino dalyvių oratorystės įgūdžius, o diskusijų apibendrinimų parengimas prisidėjo prie dalyvavusiųjų informacijos analizavimo gebėjimų stiprinimo.

7. Dešimties minučių diskusijos kavinėse patobulino svečių darbo komandoje, bendravimo, bendradarbiavimo ir laiko valdymo įgūdžius.

Taigi, renginys buvo naudingas tiek suaugusiųjų švietėjams, tiek turizmo bei rekreacijos specialistams.

Renginys-diskusija vyko pagal Nordplus Adult tematinių tinklų projektą “Turizmo sektoriaus iššūkiai Šiaurės ir Baltijos šalyse” (NPAD-2014/10050).

Į Pasaulio kavinę visus sukvietė bei prasmingu ir šiltu svečių priėmimu pasirūpino projekto koordinatorė VšĮ “Švietimo, tyrimų ir konsultacijų centras” ir jos socialinis partneris Klaipėdos valstybinės kolegijos Socialinių mokslų fakulteto Turizmo ir rekreacijos katedra.

 

Login (0)

Log ind eller Registrer dig for at skrive kommentarer.

Har du lyst til at skrive en artikel?

Tøv ikke!

Klik på linket nedenfor og begynd at skrive artiklen!

Seneste diskussioner

EPALEs tematiske fokusområder for 2021. Sæt i gang!

Vi inviterer dig til at berige det, der forventes at blive et intenst kommende år med dine bidrag og ekspertise! Lad os starte med at deltage i denne online diskussion. Online diskussionen kører tirsdag den 9. marts 2021 fra klokken 10 til 16. Den skrevne diskussion bliver introduceret via livestream, med en introduktion til de tematiske fokusområder for 2021, og værten vil være Gina Ebner og Aleksandra Kozyra fra EAEA på vegne af EPALEs redaktion.

Mere