chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Internetplatform for voksenuddannelsesområdet i Europa

Blog

Bibliotekarzu czas na rozwój!

23/03/2020
- Monika Schmeich...
Sprog: PL

Ostatnie tygodnie to bardzo trudny i dziwny czas dla nas wszystkich. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne i ogłoszoną przez WHO światową pandemię, opustoszały szkoły, przedszkola, urzędy, instytucje kultury - a wśród nich również biblioteki. Użytkownicy zostali poproszeni o pozostanie w domach, a bibliotekarze próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, pracując za zamkniętymi drzwiami. Część pracowników działa w systemie home office prowadząc m.in. zintensyfikowane działania informacyjne w sieci, inni porządkują przestrzenie, sprawdzają księgozbiory, wymyślają i projektują przyszłe inicjatywy. 

Nastał czas, w którym zostaliśmy zmuszeni do swego rodzaju zatrzymania się. To doskonała okazja aby poświęcić czas na indywidualny rozwój - zdobyć ciekawe umiejętności, odkryć nowe obszary działań, a także rozwinąć kompetencje. Technologia pozwala nam uczyć się bez wychodzenia z domu. Obecnie w sieci odbywa się wiele wydarzeń - webinariów, szkoleń, kursów, wyzwań - dzięki którym mamy możliwość poszerzyć horyzonty i wyjść z tej trudnej sytuacji bogatsi. Możemy skupić się na własnych potrzebach edukacyjnych i efektywnie wykorzystać czas izolacji. 

  

Gdzie szukać i jak wybrać wydarzenia, które będą dla nas interesujące? Poniżej przedstawiam kilka(naście) ciekawych oraz DARMOWYCH propozycji wydarzeń i kursów online organizowanych przez różne ośrodki, które mogą być przydatne w pracy bibliotekarza (i nie tylko).

Rozpocznij przygodę ze STEM!

Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog przygotowało cykl warsztatów online pokazujących w jaki sposób można można prowadzić zajęcia w oparciu o filozofię STEM (Sience, Technology, Engineering, Math). Projekt pod nazwą “Kindloteka STEM” powstaje we współpracy merytorycznej z Amazon. Warsztaty rozpoczęły się 16 marca i potrwają do 27 marca. Dedykowane są dorosłym (nauczycielom, bibliotekarzom, edukatorom, rodzicom) oraz dzieciom w wieku 6-9 lat. Zajęcia są darmowe, aby wziąć udział wystarczy się zarejestrować. Rozkład warsztatów dostępny jest TUTAJ. Dodatkowo na stronie zamieszczone są nagrania z zajęć, które już się odbyły.

Dziel się wiedzą, mnóż pomysły z labib.pl

Przez cały 2020 rok Stowarzyszenie LABiB we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje projekt “12 miesięcy tematycznych z labib.pl”. Każdy miesiąc poświęcony jest innemu zagadnieniu ważnemu w pracy bibliotekarza. Z tematami kolejnych miesięcy można zapoznać się TUTAJ. W ramach projektu prowadzone są webinaria i publikowane artykuły na portalu labib.pl. Dotychczas odbyły się webinaria dotyczące narzędzi internetowych, marketingu (wewnętrznego i zewnętrznego) oraz współdziałania ze społecznością, które można obejrzeć na youtube. W czwartek 26 marca odbędzie się webinarium dotyczące współpracy pt: “Partnerstwa w praktyce, praktyka w partnerstwach”. Więcej informacji i rejestracja dostępna TUTAJ.

Zostań w domu z kulturą

Propozycja Narodowego Centrum Kultury obejmuje korzystanie online z różnych zasobów instytucji kultury. Obok oprowadzań kuratorskich, audycji kulturalnych, koncertów czy aplikacji sprawdzających wiedzę można wziąć udział w ciekawych webinariach. 19 marca odbyło się spotkanie pt: “Dostosowanie instytucji do potrzeb osób z niepełnosprawnościami”, 26 marca planowany jest natomiast warsztat dotyczący zarządzania sobą w czasie.
Na fanpage instytucji można zgłaszać swoje propozycje tematów spotkań online. W ramach akcji organizatorzy zachęcają również do obejrzenia wcześniejszych webinariów NCK dostępnych TUTAJ.

Wykorzystaj technologie do pracy 

O tym jak uczyć i pracować zdalnie pojawia się w ostatnich dniach najwięcej informacji. Internet zalała fala tutoriali, artykułów, zestawień narzędzi do pracy zdalnej, w tym również otwarty dokument PORADNIK PRACY ONLINE W CZASACH ZARAZY (I BEZ ZARAZY TEŻ). Natłok publikacji sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. W dość ciekawy sposób metody i narzędzia zostały przedstawione podczas webinarium pt: “Chcę uczyć zdalnie - jak zacząć?” przeprowadzonego w ramach projektu Lekcja Enter. Znalazły się tu przykłady aplikacji, które można wykorzystać w pracy z grupą zarówno podczas zamknięcia instytucji jak i w trakcie działań “w realu” prowadzonych w bibliotekach czy w szkołach. Nagranie z webinarium, które odbyło się 17 marca można zobaczyć TUTAJ.

19 marca w ramach akcji #niezostawiamczytelnika odbyło się webinarium pt “Burza mózgów przy kawie” zorganizowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Podczas jego trwania bibliotekarze dzielili się podejmowanymi online działaniami na rzecz czytelników i nie tylko. Podczas spotkania pojawił się pomysł organizacji w sieci mini-szkoleń dla pracowników bibliotek, powstała również nowa grupa na Facebooku - Biblioteka jest siłą!.

Ciekawą propozycją jest spotkanie organizowane przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pt: “Biblioteka zdalnie - jak pracować w czasach kryzysu?”. Podczas webinarium zostaną przedstawione narzędzia online i sposoby ich wykorzystania w komunikacji, pracy z czytelnikami oraz zarządzaniem czasem w systemie home office. Wydarzenie odbędzie się 23 marca o godz. 12.00. Więcej informacji i rejestracja TUTAJ. Dodatkowo na youtube FRSI dostępne są nagrania z wcześniejszych spotkań online, poświęconych różnym ciekawym tematom np: Uczenie online i Uczenie (się) online od kuchni, O osobach z niepełnosprawnościami, Język, który łączy, język, który dzieli i wiele innych. 

Duża baza webinariów znajduje się również na kanale Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Można tam znaleźć nagrania dotyczące m.in. promocji projektów, kontaktów z mediami, zarządzania ryzykiem w projektach. Dostępne są również webinaria EPALE poświęcone różnym aspektom edukacji dorosłych. 

Naucz się rysować słowa

Sketchnoting, czy myślenie wizualne to ostatnio bardzo popularne narzędzia przy prowadzeniu wszelkiego rodzaju działań - warsztatów, konferencji etc… Tworzenie graficznych notatek lub map myśli pozwala szybciej uczyć siebie i innych. Co ciekawe, podobno nie trzeba mieć do tego żadnych zdolności plastycznych. Jak rysować słowa pokazuje codziennie rano o godz. 9.00 Agata Jakuszko. Wcześniejsze tutoriale trenerki dostępne są na jej KANALE

Zrób kurs online

W sieci pojawia się coraz więcej darmowych kursów online. Część z nich odbywa się w ramach różnego rodzaju projektów w określonych terminach, jak np. Kurs tworzenia OZE w bibliotekach (warto śledzić), inne natomiast są otwarte dla każdego i nieograniczone w czasie. Kursy typu MOOC (Massive Open Online Courses) dają możliwość podnoszenia kompetencji w domowym zaciszu w dogodnym dla nas momencie. Ciekawą, tego typu, ofertę e-learningową przygotowało Google, w ramach projektu Internetowe Rewolucje. Aktualnie dostępnych jest 25 kursów m.in. z podstaw marketingu internetowego, cyfrowej równowagi, networkingu, czy wystąpień publicznych.

Otwarte kursy z różnych dziedzin, możemy znaleźć na anglojęzycznych platformach tj. Coursera, Future Learn, edX.

Również biblioteki oferują interesujące formy e-learningu. Niektóre książnice posiadają konta na platformie moodle, gdzie zamieszczają tworzone przez siebie szkolenia online. Przykładowo na platformie MBP w Ciechanowie dostępne są kursy m.in. z tworzenia filmów animowanych, interaktywnych grafik czy kolaży. PBW w Katowicach uczy jak stworzyć komiks, interaktywne puzzle lub quizzy. Biblioteka pedagogiczna w Chełmie prezentuje różnego rodzaju edytory grafiki oraz narzędzia do tworzenia prezentacji multimedialnych. Biblioteka UMK w Toruniu udostępnia kurs dla bibliotekarzy o prawie autorskim. Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu prowadzi Biblioteczne Centrum Edukacji Zdalnej z bogatą ofertą różnego rodzaju kursów podobnie jak Biblioteczna Platforma e-wiedzy MBP w Opolu.  

Jak widać jest wiele możliwości rozwoju bez wychodzenia z domu. Na zakończenie zachęcam Was gorąco do dzielenia się innymi ciekawymi inicjatywami oraz miejscami do zdalnego zdobywania wiedzy i umiejętności przez bibliotekarzy. 


Monika Schmeichel-Zarzeczna – historyk sztuki, trenerka, animatorka kultury, bibliotekarka i kurator wystaw. Obecnie kieruje Filią nr 38 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie gdzie organizuje wydarzenia dla różnych grup wiekowych. Członkini Stowarzyszenia LABiB. Ambasadorka EPALE.

  

Zobacz także:

Seniorzy w sieci wspomnień – kursy komputerowe i inne biblioteczne działania wprowadzające seniorów w cyfrowy świat

Poza biblioteką... Akcje promujące czytelnictwo w przestrzeni miejskiej – dobre praktyki

“Radość uczenia się przez całe życie według metody Marii Montessori dla Seniorów” – rozmowa z Jolantą Janiec

Wędrówki Bibliotekarzy – ogólnopolski program wymiany „Praktyka dla Praktyka”

Biblioteka Dorosłego Człowieka. O nieograniczonych możliwościach bibliotekarzy

“Kreatywne rodzicielstwo” - wspieranie kompetencji rodzicielskich poprzez działania biblioteczne

Proces i podążanie za tym co przychodzi... Czyli arteterapia w więzieniu. Rozmowa z Urszulą Trzeciakowską

Jesteś zainteresowany edukacją w bibliotekach? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
  • Marcin Szelągs billede
    Każdy kij ma dwa końce ;) Nawet w trudnych i nieprzewidzianych sytuacjach należy starać się znaleźć jakieś pozytywy. Faktycznie niespodziewanie przed pracownikami instytucji kultury pojawiła się okazja na rozwój zawodowy, na który można teraz bez większego trudu znaleźć czas w godzinach pracy, a nie po, jak to się często, jeśli nie z reguły, dzieje. W Twoim zestawieniu na szczególne podkreślenie zasługują inicjatywy, które podejmowane są przez środowisko bibliotekarzy i bibliotek. Muzea i muzealnicy jak na razie nie mogą pochwalić się podobnym stopniem oddolnej, zarówno indywidualnej jak i kolektywnej samoorganizacji, która stwarza możliwości podnoszenia kompetencji zawodowych w tym trudnym czasie.