chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Internetplatform for voksenuddannelsesområdet i Europa

Blog

Szkolenie studentów pielęgniarstwa w zakresie pracy z pacjentami, którzy mają stomię – część druga

14/01/2020
- Emma Zielinski
Sprog: PL
Document available also in: EN FR DE IT ES

Melissa Smith standing beside a Peer Tutor Programme poster

Jak uczyłaś się z własnych doświadczeń i jak to wpłynęło na Twoje podejście do szkolenia innych?

Jak wspomniano w części pierwszej tego bloga, Melissa po raz pierwszy dowiedziała się o stomiach, kiedy jej babcia była chora i musiała mieć wykonaną taka przetokę. Melissa miała wiedzę o stanie zdrowia swojej babci i jej stomii tylko dzięki temu, że pomagała w opiece nad krewną i przy zmienianiu worków.

„Miałam wiedzę tylko o stomii babci i nie wiedziałam, że jest tak wiele innych warunków, z którymi trzeba sobie radzić. Wzięłam udział w sesji szkoleniowej na temat stomii i dowiedziałam się o jej wielu różnych rodzajach. Dlatego podczas przeprowadzania własnej sesji szkoleniowej nie omieszkałam wyjaśnić tych różnic i pokazałam kursantom różne rodzaje stomii”.

Melissa odkryła, że tamto szkolenie umożliwiło jej wykorzystanie istniejącej wiedzy i pomogło zdać sobie sprawę z istnienia rzeczy, które mogą pójść źle. Pozwoliło jej to pokazać kursantom potencjalne problemy i przygotować ich do stawienia czoła wszelkim wyzwaniom, które mogą pojawić się na ich drodze.

Czy przeprowadzenie szkolenia dało Ci jakieś możliwości w zakresie doskonalenia zawodowego?

„Tak, zdecydowanie. Musiałam przeprowadzić sporą ilość badań i przygotować szczegółową prezentację, co oznaczało, że uczyłam się nowych umiejętności i wiedzy, a jednocześnie przekazywałam je innym. Pomogło mi to w mojej obecnej pracy pielęgniarki w zakresie chorób jelita grubego, głównie w opiece nad pacjentami mającymi stomię”.

Szkolenie pozwoliło jej również określić, w jaki sposób mogłaby się doskonalić i skoncentrować na obszarach rozwoju, takich jak komunikacja z osobami, które nie mają tak dużego doświadczenia w opiece nad pacjentami ze stomią.

Szkolenie pozwoliło również zaprezentować uczestnikom możliwości rozwoju zawodowego. Każdego roku pielęgniarze są zobowiązani do ukończenia zaawansowanego szkolenia, aby móc kontynuować praktyki w swojej dziedzinie. Kursanci otrzymali certyfikat ukończenia szkolenia, który może być dowodem, że obrali odpowiedni kierunek kształcenia i umożliwia im skorzystanie z dalszych opcji w swoim rozwoju zawodowym.


Melissa Smith on an NHS political march

Ile osób wzięło udział w szkoleniu i czy wszystkie chciały wyspecjalizować się w opiece nad pacjentami ze stomią?

W sesji wzięło udział około 10 studentów pielęgniarstwa, ale niewielu z nich było zainteresowanych kontynuacją kariery jako pielęgniarz wyspecjalizowany w zakresie stomii. Melissa uważa, że to prawdopodobnie z powodu powszechnych nieporozumień, które mogą występować nawet po przeprowadzeniu kompleksowego szkolenia.

„Naprawdę trudno jest przekonać ludzi, że pielęgniarstwo w zakresie stomii to coś więcej niż tylko praca z odchodami przez cały dzień. To prawda, że ekskrementy są częścią tej pracy, ale jest o wiele więcej rzeczy, które składają się na dzień pracy pielęgniarza zajmującego się pacjentami ze stomią. Taka osoba jest wtedy wsparciem emocjonalnym, nauczycielem i pielęgniarzem w specjalistycznej dziedzinie, w której brakuje rąk do pracy”.

Rozczarowuje fakt, że bardzo niewielu z uczestników rozpocznie karierę zawodową ukierunkowaną na pomoc pacjentom ze stomią. Na oddziale pacjentów z chorobami jelita grubego jest tylko troje pielęgniarzy i jeden asystent medyczny. Ci ludzie zarządzają również innymi oddziałami szpitalnymi, więc nie stacjonują w jednej placówce. Służba zdrowia z pewnością potrzebuje więcej pielęgniarzy do opieki nad pacjentami ze stomią.

„Kiedy powiedziałam innym pielęgniarzom, że chcę zajmować się stomią, byli w szoku. Oczywiście byli bardzo zadowoleni, ale też bardzo zszokowani, ponieważ tak niewiele osób chce podjąć tego rodzaju karierę w pielęgniarstwie. Chciałabym, aby więcej studentów dostrzegło korzyści płynące z opieki nad pacjentami ze stomią i mam nadzieję, że moje szkolenie zachęci ich do głębszego zastanowienia się nad tym kierunkiem kariery”.
 

Jakie osoby najlepiej pasują do zawodu pielęgniarza stomijnego?

„Jest absolutnie konieczne, aby pielęgniarz od stomii był miły, współczujący i bardzo przyjazny. Taka osoba ma do czynienia z pacjentami, którzy przeżywają bardzo trudny okres i mogą być bardzo wrażliwi. Wiele osób nie jest w stanie poradzić sobie z posiadaniem stomii i zajmuje im to dużo czasu, więc trzeba wykazać się cierpliwością”.

Czego inni nauczyciele pielęgniarstwa mogą się nauczyć z Twojego doświadczenia?

„Najważniejsze jest, aby nie zapomnieć o tym międzyludzkim elemencie. Samo mówienie ludziom o rzeczach do wykonania w pracy, która wymaga praktyki, zbytnio im nie pomoże – muszą doskonale wiedzieć, jak to zrobić, bo w przeciwnym razie nie podołają zadaniu. W pielęgniarstwie nie robisz opatrunku teoretycznie – robisz prawdziwy opatrunek – więc ćwiczenie tego naprawdę pomaga”.

Pierwsza część bloga znajduje się tutaj.

Może Cię również zainteresować:

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn