chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Internetplatform for voksenuddannelsesområdet i Europa

Blog

Praktyki zawodowe dla młodzieży pełnoletniej w ZSP Klimontów

25/11/2019
- Marzena Kaczor
Sprog: PL

Realizacja projektu w ramach programu Erasmus+ w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Klimontowie „Praktyki zawodowe dla ZSP w Klimontowie”

          

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Klimontowie  realizuje strategię, której celem jest zapewnienie absolwentom jak najlepszego startu na europejskim rynku pracy.  Projekt, w który weszliśmy zakładał uczestnictwo 80 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Klimontowie kształcących się w technikum tj. na poziomie ponadgimnazjalnym.

Projektem objętych zostało :

- 40 uczniów z Technikum Handlowego

- 40 uczniów z Technikum Mechanicznego

            

Uczniowie wyjechali i uczestniczyli w czterech wyjazdach do niemieckiego miasteczka Schkeuditz, gdzie zostały dla nich zorganizowane 2-tygodniowe praktyki zawodowe. Wśród naszych uczestników projektu byłu osoby pełnoletnie, które uczą się jeszcze w szkole. Dla nich był to niekwestionowany pierwszy start w dorosłe życie. Dzięki praktykom mogli zobaczyć i nauczyć się zachowań w pracy. Nabywając kompetencje zawodowe i kulturowe zetknęli się z potencjalnymi sytuacjami występującymi w tak zwanym „dorosłym życiu”.

Nadrzędnym celem projektu było nabycie kompetencji zawodowych przez 80 uczestników projektu.

              

Osiągnięte zostały cele operacyjne: udoskonalono  kompetencje językowe i kulturowe, które  stanowią  kompetencje kluczowe według zasad polityki unijnej, ukształtowano u uczniów kreatywne  i mobilne postawy, uczniowie pozyskali  nowe kwalifikacje zawodowe, zwiększono praktyczne umiejętności uczestników w celu podniesienia ich atrakcyjności na rynku pracy. Dorosła młodzież szkoliła się w miejscach praktyk móc chociaż przez chwilę poczuć jak będzie wyglądała ich praca po ukończeniu szkoły. Zobaczyli że ważna obok umiejętności jest punktualność, praca w grupie, często różnych osób. W pewien sposób nauczyli się jak walczyć ze stresem, który pojawia się gdy wchodzimy w nowe środowisko. Podczas spotkań z potenjalnymi pracodawcami poznali możliwość znalezienia pracy poza granicami swojego kraju. Po praktykach podczas paneli dyskusyjnych, zorganizowanych dla pełnoletnich uczestników projektu,  w szkole wymienili swoje doświadczenia z pobytu na praktykach za granicą.

Realizacja projektu zakładała uzyskanie rezultatów twardych i miękkich.

    

Rezultaty twarde:

-odbycie stażu przez 80 Uczestników

-nabycie przez 80 Uczestników kwalifikacji i doświadczenia zawodowego potwierdzonych Europass Mobilność,

certyfikatem projektu i listem referencyjnym,

-nabycie umiejętności językowych potwierdzonych Paszportem Językowym,

- zrealizowanie przygotowania kulturowo-pedagogiczno-językowego

       

Do rezultatów miękkich zaliczymy:

- poprawę umiejętności społecznych, zawodowych, kulturalnych i językowych przez 80 Uczestników m.in. przełamanie

bariery językowej w komunikowaniu się,

- wzrost pewności siebie oraz samooceny Uczestników

- zachęcanie do mobilności,

- zdobycie praktycznych doświadczeń i umiejętności podczas praktyk zagranicznych i przeniesienie tych doświadczeń

na polski rynek pracy,

- poznanie nowych metod pracy,

- zwiększenie szans na zatrudnienie oraz uczestnictwo w Europejskim Rynku Pracy.

   

Uczestnicy projektu  dzięki  uczestnictwu w programie  i odbyciu dwutygodniowych praktyk podnieśli swoją pozycję zawodową i wzrosły ich potencjalne szanse na rynku pracy w kraju i za granicą. Każda z czterech grup wyjeżdżających na praktyki zawodowe do Niemiec po przyjeździe wykonała i przedstawiła na konferencji podsumowującej prezentację multimedialną z pobytu w Schkeuditz.

Jesteś nauczycielem? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn