chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Internetplatform for voksenuddannelsesområdet i Europa

Blog

Sposób na stres lektora… Relacja ze szkolenia Erasmus+

04/09/2020
- Katarzyna SKRZYPCZAK
Sprog: PL

ok. 9 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!


„Zarządzanie stresem w edukacji dorosłych” to temat przewodni projektu realizowanego przez szkołę językową KONTAKT CJO z Poznania w ramach programu Erasmus+ Edukacja dorosłych, w latach 2019-2021. We wrześniu 2019 dziesięciu lektorów języków obcych wzięło udział w 8-dniowym kursie ”Stress management and team building in adult education” we Włoszech. Kurs został „skrojony na miarę”, tj. opracowany z uwzględnieniem umiejętności i aktualnych potrzeb szkoleniowych lektorów. Zorganizowało go włoskie Stowarzyszenie JUMP, posiadające wieloletnie doświadczenie w kursach doskonalenia zawodowego dla nauczycieli.

                  

Zakończenie kursu ”Stress management and team building in adult education” w Kalabrii.

                        

Dziesięciu lektorów, 8 dni, włoskie Soverato w Kalabrii. Pod okiem opiekunów i mentorów z Associazione JUMP – Eriki i Pietro, lektorzy KONTAKTUu nie tylko zmierzyli się z trudnym tematem odczuwania stresu podczas nauczania dorosłych, ale również zanurzyli się w bogatej kulturze włoskiego południa. Wielu z nich po raz pierwszy odwiedziło ten zakątek Europy, wszyscy zachwycili się jego niezwykłością. Najbardziej obrazowo mówiła o Włoszech Kasia, lektorka j. angielskiego:


„[Włochy] były pikantne jak nduja lub wszechobecne papryczki chilli, by za chwilę uderzyć łagodnym smakiem bergamotki i pozwolić się rozpłynąć nad cremolattą. […] Palmy, gaje oliwne, opuncje figowe rosnące dosłownie wszędzie, wspaniały ogród botaniczny, chciałoby się rzec tajemniczy, oraz piaszczysto-kamieniste plaże to tylko niewielki ułamek obrazu, który codziennie podziwialiśmy.”

A jednak w takich okolicznościach uczestnicy nie tylko wylegiwali się na plaży czy chodzili po lokalnych knajpkach ukrytych w ciasnych uliczkach miasteczka. Aktywnie brali udział w zajęciach specjalnie dla nich przygotowanego kursu. Form zajęć było wiele: warsztaty, rozmowy, spotkania. Szkolenie idealnie wpisało się w realia, w jakich przychodzi pracować lektorom, uczącym dorosłych kursantów w szkole językowej. 

"To, co stresuje najbardziej to „presja czasu, presja nieomylności i presja zadowolenia”, 

jak trafnie ujął to Dominik, lektor j. angielskiego.  

Na zajęciach omijano teorię i zajmowano się ścisłą praktyką. Lektorzy skupili się na analizowaniu realnych problemów, które mogą wystąpić w klasie, metodach radzenia sobie ze stresem i „niewygodnymi” tematami, wypływających w czasie zajęć językowych. Praktyczne warsztaty, dyskusje i wymiana doświadczeń skoncentrowane były na metodach radzenia sobie ze stresem i presją pracy z ludźmi w edukacji dorosłych.  Ważne było wspólne wypracowanie umiejętności rozpoznawania źródeł stresu i zarządzania sobą i uczniami w sytuacji stresowej. W tym celu uczestnicy poznali w praktyce różne ćwiczenia sprzyjające integracji, budowaniu zespołu i jego ducha, tworzenie poczucia przynależności do grupy oraz łagodzenia ewentualnych napięć. Lektorzy sami wykonywali różne zadania zespołowe, czy rywalizowali w grze miejskiej, by lepiej przekonać się o skuteczności form pracy nastawionych na budowanie zespołu.

Podczas zajęć, trenerzy położyli duży nacisk na aspekt życia zawodowego nazywany „work-life balance” – czyli godzenie życia prywatnego z tym profesjonalnym oraz znajdywanie czasu na potrzebny odpoczynek. Ważnym elementem szkolenia były również dyskusje na temat potrzeby wzmacniania poczucia własnej wartości, pozytywnego myślenia, motywacji i satysfakcji z pracy. Co najważniejsze jednak, uczestnicy przećwiczyli w praktyce różne metody wyciszania emocji i rozładowania stresu. Największy entuzjazm towarzyszył zajęciom jogi na plaży o wschodzie słońca, które okazały się wyjątkowym przeżyciem dla wszystkich, w szczególności dla tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z jogą.

Jednym z ważnych wniosków, wyciągniętych ze szkolenia była myśl Gerarda, lektora angielskiego:

„Nasza własna Kalabria jest na wyciągnięcie ręki, a rozwój zawodowy oznacza nie tylko rozwój metodyczny.”

Piękne krajobrazy, śródziemnomorskie ciepło, lokalna kuchnia i pozytywne nastroje bardzo sprzyjały doskonaleniu umiejętności personalnych.

„W tak malowniczym miejscu i wśród tak otwartych ludzi łatwo było rozmawiać o stresie, a także o nim zapomnieć.” – Joanna, lektorka j. angielskiego.


Oprócz dyskusji z doświadczoną trenerką Yavette, zajęć z Erici, czy włoskiej gry terenowej, lektorzy korzystali z uroków bezstresowej włoskiej codzienności. Skosztowali prawdziwych gelato, ćwiczyli odprężającą jogę na plaży o wschodzie słońca i delektowali pastą oraz świeżymi owocami morza. Nie zabrakło rozmów z lokalnymi mieszkańcami, przechadzek po promenadzie i poznawania bogatej historii regionu.

Dzieląc ze sobą te doświadczenia, lektorzy KONTAKTu  odkryli w sobie wsparcie i bardzo zintegrowali się jako zespół. Ciekawie podsumowała ten wyjazd Sara, lektorka j. włoskiego:

„Przyjechaliśmy tu jako koledzy, wracamy jako przyjaciele.”

Potwierdziła to Monika, lektorka j. hiszpańskiego, przyznając:

„Teraz wiem, jak wspaniali ludzie otaczają mnie na co dzień oraz że zawsze mogę na nich liczyć.” 

A powrocie do szkoły nie zabrakło w pokoju nauczycielskim opowieści o włoskich przygodach, wieczornych spotkaniach i anegdotkach opowiadanych przez lokalnych mieszkańców półwyspu apenińskiego! Dzięki tym relacjom, pozostałej części kadry, nie uczestniczącej w wyjeździe, udzielił się entuzjazm i na pewno nie zabraknie chętnych do udziału w kolejnych wyjazdach szkoleniowych z Erasmus+.

Uczestnicy jednak nie tylko dobrze poznali się i polubili we własnym zespole. Spotkali również innych zagranicznych nauczycieli i mieli okazję wymienić się z nimi zarówno doświadczeniami, jak i obawami dotyczącymi nauczania języków w grupach dorosłych. Przekonali się, że zmiana środowiska i zagłębienie się w innej kulturze, pośród osób pochodzących z najodleglejszych miejsc świata pomaga w praktycznym przyswojeniu informacji przy jednoczesnym uwrażliwieniu się na cechy innych systemów pracy. Z kolei gospodarze stanęli na wysokości zadania zapewniając niezwykłe wsparcie. Jednocześnie, nieodczuwalna była jakakolwiek bariera kulturowa, i to właśnie najzwyklejsze rozmowy prowadzone między zajęciami były tymi najszczerszymi i najbardziej wartościowymi.

                      

Plenerowe zajęcia szkolenia we Włoszech

         

Nic dziwnego, że w takiej przyjaznej i pełnej relaksu atmosferze, uczestnicy szkolenia postanowili wyjątkowo kreatywnie spędzić swój czas wolny. Wyreżyserowali i nakręcili wspólnie materiał wideo dla swoich kursantów, który po powrocie do szkoły został zmontowany jako niezwykle dowcipny filmik na temat poprawnej angielskiej wymowy.

Wyposażeni w wiedzę praktyczną, nową pozytywną energię, lektorzy porzucili dotychczasowy stres oraz wrócili do pracy z dużym entuzjazmem. Wracając z Kalabrii nie spodziewali się jak wiele stresujących sytuacji i zmian w edukacji przyniesie już wkrótce światowa pandemia. Tym bardziej jednak szkolenie poświęcone zarządzaniu stresem w edukacji dorosłych okazało się strzałem w dziesiątkę i pomogło wyjść z trudnej sytuacji obronną ręką i wykorzystać niespodziewane zmiany jako szansę do dalszego samorozwoju.

Po powrocie ze szkolenia lektorzy natychmiastowo wdrożyli nowe metody nauczania i rozwinęli się osobiście, stosując nowe sposoby radzenia sobie ze stresem Zastosowali w praktyce różne ćwiczenia sprzyjające integracji, budowaniu zespołu i jego ducha. Udało się lepiej stworzyć poczucie przynależności do grupy oraz przełamać stres słuchaczy związany z lekiem przed ośmieszeniem się i niewiedzą. Nowe formaty prowadzenia lekcji spotkały się z wielkim zadowoleniem uczniów.

Po raz kolejny szkoła przekonała się, że szkolenia dla kadry finansowane z programu Erasmus+ są doskonałą okazją rozwijania umiejętności pracowników oraz wprowadzania nowoczesnych form pracy do nauczania osób dorosłych.

A oto specjalny odcinek Serii Mistrzowie Wymowy, nakręcony przez Lektorów KONTAKT CJO podczas szkolenia Erasmus+ we Włoszech:

          

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
  • Karolina Suskas billede
    Gratuluję ciekawego pomysłu na projekt, którego efekty mogą pomagać w codziennej pracy. Dobrze się czyta o takich inicjatywach i o ludziach, którzy chcą się rozwijać i pokonywać to co trudne. Ten tekst przeniósł mnie, na kilka miłych chwil do Włoch... dziękuję.