chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Internetplatform for voksenuddannelsesområdet i Europa

Blog

Pieaugušajiem tiek plānotas mācības attālināti

18/05/2020
- Ingrida Muraskovska
Sprog: LV

Ārkārtas situācija ir ieviesusi korekcijas arī pieaugušo izglītībā. Projektā  “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide” ir pieņemts lēmums izsludināt  “Attālināto mācību kārtu”.  Šajā kārtā visi izglītības piedāvājumi tiks īstenoti attālināti.  Tā ir iespēja nodarbinātajiem izmantot dīkstāves laiku produktīvi un mācīties, ievērojot drošības apsvērumus.

Pieaugušo izglītības pārvaldības padomes (PIPP) sēdē, kurai vajadzēja notikt 26.martā, tika veikta elektroniskā balsošana par projekta 5.kārtas mācību vajadzību saskaņošanu. Vajadzības tika saskaņotas, taču to izsludināšana pagaidām ir atlikta. VIAA plāno tuvāko dienu laikā vienlaicīgi izsludināt izglītības iestādēm pieteikšanos uz 5.kārtas un attālināto mācību kārtas izglītības piedāvājuma īstenošanu. Attālināto mācību kārtas izglītības vajadzības tika elektroniski saskaņotas PIPP 12.maija sēdē. Uz to Nodarbinātības padome bija pieteikusi izglītības vajadzības 11 nozarēs:

 • būvniecība,
 • drukas un mediju tehnoloģijas,
 • elektronisko un optisko iekārtu ražošana, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas,
 • enerģētika,
 • kokrūpniecība,
 • ķīmiskā rūpniecība,
 • lauksaimniecība,
 • mākslas nozares dizaina un radošo industriju sektors,
 • metālapstrāde, mašīnbūve un mašīnzinības,
 • pārtikas rūpniecība,
 • transports un loģistika.

Katrā nozarē ir iespēja pieteikt 3 programmu veidus: profesionālās pilnveides izglītības programmas, modulāro profesionālo izglītības programmu moduļus un augstākās izglītības iestādes studiju moduļus. Tāpat kā 5.kārtā arī attālinātajās mācībās nebūs iespēja pieteikt un izmantot neformālās izglītības programmas. VIAA projekta speciālisti to skaidro ar nepieciešamību pēc  uzlabojumiem neformālās izglītības programmu kvalitātes nodrošināšanas un pārraudzības sistēmā. Sakārtojot neformālās izglītības kvalitātes jautājumus, nodarbinātajiem atkal būs iespēja iesaistīties neformālās izglītības programmās.

Jaunais programmu veids attālināto mācību kārtā ir augstākās izglītības iestādes studiju modulis. 13.maijā attālinātā sanāksmē tikās Kurzemes plānošanas reģiona pieaugušo izglītotāji, lai pārrunātu attālinātās mācību kārtas izaicinājumus. Viens no jautājumiem bija – kas tad ir šie studiju moduļi. Augstskolu piedāvājumā ir mācības kursu klausītāju statusā. Tā ir iespēja apgūt kādu no interesējošām studiju programmas daļām, nekļūstot par studentu.  Attālinātās mācību kārtas ietvaros šī iespēja tiks piedāvāta nodarbinātajiem. Latvijas Universitātes Studiju departamenta direktore Agnese Līgotne skaidroja, ka studiju programmas ir iespēja sadalīt moduļos un tos savukārt var dalīt studiju kursos. Studiju kursus augstskolas parasti plāno 2 – 4 kredītpunktu apjomā, kur 1 kredītpunktam atbilst 10 kontaktstundas. Prasības studiju moduļu izveidei ir noteiktas Augstskolu likuma 56.panta 2.punktā.Studiju moduļiem un studiju kursiem tiek veidoti apraksti, nosakot mērķus un sasniedzamos rezultātus. Neskaidrību vieš tas, ka pieteikt var arī studiju kursu daļas, kurām sasniedzamie rezultāti netiek noteikti. Tas varētu izraisīt grūtības ar mācību rezultātu atzīšanu.

Abas reģionālās augstskolas, Liepājas Universitāte un Ventspils Augstskola plāno veidot piedāvājumu IT jomā. Tas sakrīt arī ar  kurzemnieku izglītības vajadzībām, par kurām ziņoja pašvaldību koordinatori. Datorprasmes un tehnoloģiju apguve ir tas, ko pieaugušie gatavi mācīties, lai nezaudētu darbu. Savu izglītības piedāvājumu ir jau apsvērušas arī Kurzemes profesionālās izglītības iestādes. Jaunu programmu “kuģu pavārs”, uz kuru jau ir liels pieprasījums, gatavojas piedāvāt Liepājas Valsts tehnikums. Tehnikuma Mūžizglītības nodaļas vadītāja Aigija Kraukle raizējas, ka attālināto mācību process ir sācies pēkšņi un nesagatavoti. Mācības ir plānots uzsākt jūlijā. Tas ir atvaļinājumu laiks pedagogiem, un viņus būs grūti iesaistīt mācību īstenošanā. Arī potenciālie mācību dalībnieki lauku novados būs aizņemti dārza darbos, un atsaucība mācībām nebūs liela. Mācībām klātienē lauku cilvēks var saņemties, bet meklēt datoru viņam negribēsies. Bažas par vasaras laika risku pauda visi sanāksmes dalībnieki.

Mulsinošs ir arī priekšstatu trūkums par to, kā noritēs attālinātās mācības. Ventspils Tehnikuma direktore Kristīne Vāgnere Davidova dalījās tehnikuma pieredzē. Tur attālinātajām mācībām ir plānotas nodarbības, kurām audzēkņiem ir jāpieslēdzas noteiktā laikā. Pārējās nodarbības viņi var apgūt sev ērtā laikā.   Šobrīd jau attālināti notiek mācības bezdarbniekiem NVA administrētajās programmās. Attālināto mācību kārtas īpatnība ir tas, ka nodarbinātajiem un bezdarbniekiem būs iespēja pieteikties uz vienām un tām pašām programmām, kas atvieglos grupu komplektēšanu.

Attālināto mācību patiesās priekšrocības un grūtības atklāsies, tās īstenojot praksē. Šīs kārtas ieviešanai paredzēts dinamisks grafiks. Izglītības iestādēm ir jāiesniedz savi piedāvājumi  līdz 22.maijam. Pēc to izvērtēšanas un publicēšanas pieaugušie varēs pieteikties attālinātajām mācībām līdz 26.jūnijam. Mācību uzsākšana ir plānota jūlijā un augustā. Turpināsim arī turpmāk uzturēt saziņu starp Kurzemes pieaugušo izglītotājiem un informēt kurzemniekus par mācību iespējām.

 

Informāciju sagatavoja Ingrīda Muraškovska, Kurzemes plānošanas reģiona izglītības eksperte

 

Avots: https://www.kurzemesregions.lv/pieaugusajiem-tiek-planotas-macibas-attalinati/

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
 • Sanda ROZEs billede
  Attālinoto mācību kārta pieaugušajiem ir izsludināta:
  Pieteikties var no 30. jūnija līdz 15. jūlijam.
 • KRISTINA BELOGLAZOVAs billede
  Ļoti svarīgi attīstīt mācīšanas veidus izmantojot tehnoloģijas, jo nākotnē var atkal rasties ārkārtas situācijas, kā arī tas dot iespēju daudziem turpināt mācības pat ja pārceļas dzīvot ārzemēs, vai ja radas kādas personīgas problēmas ar veselību kad nav iespējams fiziski apmeklēt studijas klātienē.
  Es pati ļoti gribēju lai man būtu iespēja turpināt savas mācības pat tad kad pēkšņi vajadzēja aizbraukt dzīvot vienu gadu Indijā bet tomēr diemžēl manai programmai,kur es studēju 2016.gadā Latvijas Universitātē nebija tādas iespējas. 
  Šis Covid-19 ārkārtā situācija nešauboti paatrīnāja šo mācības veida ievešanas un attīstīšanas procesu un es ceru ka tas attīstīsies vēl vairāk un turpmāk, jo mūsdienas tas ir ļoti nepieciešami. 
 • Viktorija Pavlovas billede
  Latvijā, kā arī visā pasaulē uzņēmumi, izglītības iestādes, privātie pasniedzēji mēģina ieviest digitālo attālināto izglītību. Jo tajā it daudz plusu. Bet kā vienmēr tas iet ļoti lēni birokrātijas un nepietiekamo digitālo prasmju dēļ. Bet 2020. gada situācija parādīja, ka tālāk jau bremzēt nav kur. Ļoti cerams ka tomēr visas vēlmes par attālinātām mācībām būs realizētas ātrāk. Jo daži tiešsaistes mācīšanās veidi ir piemērotāki darbinieku un studentu izglītošanai.
  Tiešsaistes mācību priekšrocības ir acīmredzami: augsta efektivitāte (izmantojot ērtus instrumentus prezentācijas, testi, video, tērzēšana, ekrāna koplietošana un iespēja atkārtoti pārskatīt nodarbību); e-izglītība ietaupa naudu un ir lieliski piemērota personāla apmācībai (nav jāīrē telpas, nav jāmaksā par braukšanu uz kursiem); neviens nenokavē lekcijas - pateicoties mobilajai aplikācijai; mācības tiešsaistē ļauj viegli izvēlēties ne tikai ērtu apmācības laiku un vietu, bet arī savu tempu; ar skolotāju ir viegli sazināties, izmantojot tērzēšanu, pastu, forumu vai audio/video sakarus tālmācības platformā; daudziem kautrīgiem cilvēkiem ir vieglāk uzdrošināties studēt tiešsaistes kursus; iespēja iegūt izglītību cilvēkiem ar fiziskiem traucējumiem.
  Saskaņā ar trīs gadu pētījumu, kas tika publicēts Starptautiskajā zinātnes izglītības žurnālā, uz internetu balstīti mācību rīki var palīdzēt padziļināt zināšanas visu skolēnu starpā un mazināt zināšanu starpības studentu vidū. Pētnieki piedāvāja izmantot četras interaktīvās tiešsaistes zinātnes vienības, 13 skolās divos ASV štatos. Pētījumā kopā piedalījās vairāk nekā 2300 skolēnu/studentu un 71 skolotājs. Lai arī visi iesaistītie studenti uzlaboja savas zināšanas, rezultāti bija īpaši pamanāmi mazāk spējīgiem studentiem.
 • Liene Sevastjanovas billede
  Attālinātās mācības ir unikāla iespēja, iegūt zināšanas, tādiem cilvēkiem, kuriem ir grūtības vai nav iespējas piedalīties klātienē. Uzskatu, ka šī ir lieliska iespēja arī tiem, kas dzīvo ārpus Latvijas piedalīties lekcijās. Uzskatu, ka attālinātās mācības daļēji ir brīnišķīgas, protams ir savi mīnusi un plusi. Bet man šī ideja ir tīkama.
 • Sjuzana Rozenbergas billede
  Ir prieks, ka notiek plānošana, izvērtēšana, attīstība attālinātās mācību jomā. Mums nav tik daudz iespēju(arī izvēles) mācīties attālināti (parastajā laikā), tāpēc šī laika situācija ir digitalizācijas veicinātāja. Dzīvojam tehnoloģiju laikmetā, runājam par to, cik daudz bērnu prot lietot tehnoloģijas, un par tehnoloģijām izglītībā vispār, taču vairāki pieaugušie paši visam tam (tehnoloģiju izmantošana) pretojās. Domāju, ka visas notiekošas izmaiņas, pielāgojumi ir vērtīga pieredze, kura var dot daudz labu izglītības sistēmai nākotnē. Novēlu visiem pacietību šajā izmaiņu laikā un spēju uztvert to, ka vienreizējo, vērtīgu pieredzi.
 • Alise Sedolas billede
  Ideja ir laba, taču uzskatu, ka līdz tās pilnvērtīgai realizācijai vēl daudz jāstrādā, jo cilvēki ir pieraduši socializēties, tā vieglāk uztver informāciju. Protams, katram jau tas ir individuāli, taču esmu novērojusi, ka studentiem šajā attālinātajā mācību procesā nemaz nesokas tik viegli un spoži, kā gribētos.
 • Elizabete Šīrantes billede
  Ārkārtas situācija tiešām ir ieviesusi pamatīgas izmaiņas kā izglītībā, tā arī visās citās jomās. Tāpēc ir svarīgi par tām runāt un arī valstij un attiecīgajām atbildīgajām iestādēm informēt par notiekošo.
  Šī raksta ietvaros arī es iepazinos ar jaunumiem, kas man vismaz tādi bija. Man bija zināma informācija par to, kā jau esošām programmām un jomām, piemēram, man, skolēniem u.tml. notiek un notiks mācīšanās attālināti. Tomēr tas, ka tiek spriests par jaunām iespējām šo lauciņu papildināt, man ir kas jauns.
  Priecājos, ka nozares, kurās šīs izglītības vajadzības ir pieteiktas, ir daudzpusīgas - sākot ar būvniecību un kokapstrādi un beidzot ar mākslu un pārtikas rūpniecību.
 • Dace Diāna Bērziņas billede
  Manuprāt, ideja par pieaugušo mācībām attālināti ir ļoti labi. Pedagogi ir jāsagatavo darbam gan klātienē, gan attālināti, lai nerastos grūtības, tieši tā pat studētgribētāji ir jāsagatavo un, iespējams, pat jāpieradina pie studiju procesa attālināti. Protams, klātienes praktiskās nodarbības attālināti nav iespējamas vai ir iespējamas daļēji (nepilnvērtīgi), tomēr mūsdienu apstākļi un priekšrocības ļauj studētgribētājiem studēt attālināti. Tas atvieglo ikdienu - nav jāpavada laiks ceļā, nav jāpatērē dažādi resursi, lai nokļūtu no punkta A uz punktu B. Manuprāt, ideja ir ļoti, ļoti laba!
 • Lelde Kristīne Kaužēnas billede
  Uzskatu, ka ideja ir laba. Attālināti izglītojam jau skolēnus un students. Protams, ir nepieciešama pilnveide šim procesam, lai attālināto mācību laikā nerastos sarežģījumi, kas traucētu mācībām vai kā citādāk tās ietekmētu.  
 • Karīna Dmitrukas billede
  Es uzskatu, ka ideja ir laba. Ja attālināta mācīšanās gan augstskolās, gan skolās strādā kaut cik labi, protams, ir sarežģījumi, uzskatu, ka tā arī veiksmīgi darbosies. Protams ir grūtāk pielāgoties, tomēr ir vajadzīgs adoptēties dažādās situācijās.