chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Internetplatform for voksenuddannelsesområdet i Europa

Blog

EPALE fejrer sin treårsdag

16/04/2018
- Jesper Christia...
Sprog: DA
Document available also in: EN FI EL SV LV PL SL FR IT LT BG HU ET PT ES NL DE RO CS HR

/da/file/epale-celebrates-anniversaryEPALE Celebrates Anniversary

 

Vi er glade for at kunne fortælle, at EPALE fylder tre år i april 2018! Det har været tre spændende år for os, hvor vores fællesskab er vokset fra et par hundrede til over 37.000 registrerede medlemmer med tusindvis af fagfolk inden for voksenuddannelse, der besøger platformen hver måned for at finde hjælp og inspiration. Takket være det hårde arbejde, de 36 nationale EPALE-teams rundt om i Europa har ydet, er vores mission om at støtte voksenuddannelse rigtig godt i gang.

 

/da/file/epale-3rd-anniversaryEPALE 3rd Anniversary

EPALE 3rd Anniversary

 

 

Registrer dig gratis i dag

for at få den fulde fordel af EPALEs fællesskabsfunktioner, og tilmeld dig vores nyhedsbrev for månedlige opdateringer!

 

Vores fællesskab

EPALE er en one-stop shop for alle, der arbejder inden for voksenuddannelse – vi hjælper vores medlemmer med at holde sig opdateret på den nyeste udvikling, finde inspiration til projekter, lede efter praktiske ressourcer, finde projektpartnere og diskutere idéer med deres kollegaer.

Tag et kig på, hvad nogle af vores medlemmer fra hele Europa sagde om os:

 

 

EPALE er den rigtige løsning for undervisere, da det giver adgang til et gennemarbejdet indhold af høj kvalitet, som allerede er blevet afprøvet og anvendt af andre kolleger i hele Europa.

Darijan Novak, voksenunderviser 

Vi tilmeldte os EPALE, fordi vi havde brug for en fjerde partner til vores projekt. Inden for få dage kontaktede en masse organisationer os, og til sidst kunne vi vælge fra en gruppe af højt kvalificerede kandidater. Vi er virkelig tilfredse med, hvordan EPALE fungerede for os.

Anna Margrét og Linda Dröfn, eksperter ved Evris Foundation

EPALE handler om at dele ekspertise og gør det muligt for politiske beslutningstagere og fagfolk i hele Europa at samles og lære af hinanden.

Andrew McCoshan, ekspert inden for voksenuddannelsespolitik

EPALE-platformen giver os mulighed for at komme i kontakt med andre individuelle fagfolk og organisationer og dele cases og tilgange.

Emma Whitelock, administrerende direktør hos LEAD Scotland

 

EPALEs netværk af ambassadører og eksperter

EPALEs nationale teams er i gang med at opbygge brede netværk af ambassadører og eksperter, hvis opgave ikke kun er at bidrage med indhold af høj kvalitet, men også at sprede budskabet om EPALE blandt ligesindede, så flere mennesker kan drage fordel af platformens funktioner.

Her er nogle interviews, vi har indsamlet fra hele Europa:

 

 

Jeg blev EPALE-ambassadør for at vise verden, herunder især europæiske ledere og hollandske ledere, hvad der skal til for at skabe en voksenuddannelse i en høj kvalitet.

Kees Hammink, EPALE-ambassadør, Holland

EPALE er et mødested mellem tre aktører – fagfolk, forskere og organisationer – og EPALEs vigtigste mål er at sætte de forskellige aktører i kontakt med hinanden.

Isabelle Houot, EPALE-ekspert, Frankrig

Ved at dele ekspertise og erfaring på tværs af hele Europa kan EPALE hjælpe os med at udvikle bedre ressourcer og undervisning samt sikre, at voksnes behov for læring og uddannelse bliver opfyldt.

Abdul Qadir, EPALE-ambassadør, Storbritannien

 

#EPALECelebrates

Følg os på Facebook og Twitter, og del din historie om, hvordan EPALE har gjort en forskel for dig. Hjælp os med at sprede budskabet om EPALE og de mange fordele for fagfolk inden for voksenuddannelse.

 

 

Registrer dig gratis i dag

for at få den fulde fordel af EPALEs fællesskabsfunktioner, og tilmeld dig vores nyhedsbrev for månedlige opdateringer!

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
 • Dariusz Marynieks billede
  EPALE offers a wide range of high-quality learning programs, blog posts, news stories, events and networking tools aligned with five themes. I am delighted to be a member of the EPALE team.
  Shiny Windows

 • Caroline Smiths billede

  I am glad to be part of this community EPALE that about to turns three this April which has shares valuable resources for the young professionals, teachers, educators as well as researchers about adult learning. Since I became a part of Personal Statement Folks where have been assisting university students in writing their personal statement to grab admission with guarantee, They would also happy to be a part of this community that provides verified high-quality content which has already been tested.

 • Lifelong learning network Macedonias billede
  Congratulations and all the best in the future work!May you spread this positive energy among us for many, many years further on!
 • Inga Jagelavičiūtės billede
  It is  a great pleasure to be a member of EPALE team for all these three years. EPALE becomes the place were the most active adult educators meet, share their experience and develope their competencies. There are a lot of interesting news about the developed projects, methodological ideas, held conferencies and ect. Good luck to all the members of EPALE. 
 • Filomena Montellas billede
  Grazie Epale, perché il confronto con altre realtà europee amplifica le mie idee.
  Grazie Epale, perché le informazioni che si trasmettono qualificano il mio lavoro.
  Grazie Epale, perché mi dai modo di mettere in rete il mio lavoro con i miei studenti adulti.
  AD MAIORA SEMPER
 • Cath Harculas billede
  The achievements over the first three years are impressive, I wonder what we will go on to achieve over the next three years now that we have solid foundations to build on.
 • Elena Trepules billede
  I watch this portal grow from rudiment phase with barely basic information to hundreds of articles and sources to be chosen not only in EN, but also in national languages. It is an important virtual space for adult educators across Europe. 
 • ALPER GÖZENs billede
  Tebrikler, EPALE! 
  Congratulations EPALE!
 • norwegian boards billede
  thanks alot
 • Etelberto Costas billede
  Like a baby, but industry 4.0!, still watching this world. However with the great power of improving, innovating and giving chances for Learning.