chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

 
 

Zdroj

Analýza Európskeho kvalifikačného rámca a národných kvalifikačných rámcov vo vybraných krajinách EÚ

Jazyk: SK

Zveřejnil(a) Odbor NSK

Táto komparatívna štúdia bola spracovaná ako výstup čiastkovej úlohy v rámci projektu ESF „Tvorba Národnej sústavy kvalifikácií“. Podľa zadania malo byť pre komparáciu a vyťaženie podnetov pre tvorbu NKR na Slovensku vybraných minimálne sedem členských krajín EÚ.  
 
Na základe štúdie dokumentov a po konzultácií s odborníkmi z Európskej komisie, CEDEFOPu, OECD, ETF autori identifikovali nasledujúce krajiny ako zaujímavé pre ďalšie štúdium: Írsko, Veľká Británia (Škótsko) ako krajiny,  ktoré mali funkčný NKR medzi prvými, Dánsko, Estónsko, Holandsko, Nemecko, Malta a Slovinsko ako  krajiny vnímané CEDEFOPom ako progresívne pri implementácii NKR, Česko  a Rakúsko ako susedné teritoriálne dôležité krajiny. 
 
Na analýzu autori vybrali, s prihliadnutím na zachytenie typologickej pestrosti vzdelávacích a kvalifikačných systémov a prístupov k tvorbe NKR, až desať krajín. Podkladové správy skúmajúce týchto desať krajín poslúžili na spracovanie syntézy- vlastnej správy a odporúčaní v Záveroch a Exekutívnom zhrnutí. Najdôležitejšie podkladové správy sú v prílohách tejto štúdie.   
 
„Krátke portréty NKR“ sú v zachytené v Prílohe A, deskriptory NKR sú v Prílohe B, prehľadová tabuľka štruktúry deskriptorov NKR je v Prílohe C a stručné opisy procesov tvorby NKR  a referencovacieho procesu NKR k EKR sú v prílohe D. 
 
Zdrojom informácií pre autorov podkladových správ ako aj pre syntézu boli takmer výlučne internetové zdroje. Vo vymedzenom čase nebolo možné precizovať detaily rozsiahlejšími cielenými rozhovormi s národnými expertmi, ani validizovať nálezy a názory pracovnej skupiny kontaktom s národnými špecialistami. Treba preto túto štúdiu vnímať predovšetkým ako podnet na zamyslenie a impulz k ďalšiemu štúdiu zahraničných skúseností a ako zdroj poučenia o tom, ako sa vyhnúť zbytočným chybám pri tvorbe NKR a transformácii vzdelávacieho a kvalifikačného systému, pred ktorou stojíme.

 

Autor/ři zdroje: 
Vantuch Juraj a kolektív
Datum zveřejnění:
Středa, 23 Červenec, 2014
Jazyk dokumentu
Typ zdroje: 
Studie a zprávy
Země:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn