chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

 
 

Blog

Võitlus ksenofoobia vastu – mida saab täiskasvanuharidus ära teha?

29/05/2018
od Gina Ebner
Jazyk: ET
Document available also in: EN RO DE LV EL HU ES FR IT PL NL

/sl/file/migrant-educationMigrant Education

Migrant Education

 

Seda, et täiskasvanuharidus on sisserändajate jaoks eluliselt tähtis, teame me kõik. Mida aga teha inimestega, kelle reaktsiooniks äsjasaabunud sisserännanute vastu on hirm, eemaletõukamine ja/või vihkamine? Gina Ebneril on mõned ettepanekud, kuidas täiskasvanuõpe saaks veenda vastuvõtvat kogukonda rohkem sallivust üles näitama.

 

Me kõik teame, et täiskasvanuharidus on sisserändajate jaoks eluliselt tähtis – esimese asjana õpitakse tavaliselt uue riigi keelt, millele reeglina järgneb tööhõivega seotud koolitus.

Kuidas on aga lood vastuvõtvate riikidega? Mida teha inimestega, kelle reaktsiooniks äsjasaabunud sisserännanute vastu on hirm, eemaletõukamine ja/või vihkamine?  Kas täiskasvanuharidusest on abi migrantidevastaste hoiakute ja ksenofoobia vastu võitlemisel? Oma kogemustele tuginedes kirjeldan mõningaid viise, kuidas täiskasvanuharidusorganisatsioonid selle küsimusega tegelevad:

 1. Informatsioon

Tuleks korraldada loenguid ja töötubasid nende riikide kohta, kust sisserändajad tulevad, samuti migratsiooni positiivse mõju kohta, sisserändega seotud hirmude ja kuulujuttude „müüdi kummutamisest“, samuti migratsiooni ja paguluse põhjustest.

 1. Kultuuridevahelised kohtumised

Siin on jällegi lai võimaluste valik  - kohtumised kultuuridevahelistes kohvikutes, viia kokku sarnaste huvidega inimeste rühmad, võtmata arvesse nende tausta (näit. emad), juhendusprogrammide koostamine koostöös uustulnukatega ja vastuvõtvate riikide vabatahtlikega (Näiteks Kanadas on väga hästi töötav keeleõppeprogramm, kus õpetatakse välja keeleõppe juhendajaid.

 1. Suursaadikud

On küllalt juhuseid, kus uustulnukate esindajaid koolitatakse välja propageerijateks. Moslemi ühing Ibn Rushd Rootsis vedas ühte sellist projektil – noored moslemid lähevad kooli ja vastuseid annavad vastavad ühingud. Saksamaal leiab aset sarnane teguviis (noorte) pagulaste suhtes, kes tegutsesid propageerijatena nö „poliitilise hariduse“ osas.

 1. Kodanikupädevuse õpetamine

Kodanikupädevuse õppimiseks ja õpetamiseks on olemas rida võimalusi.  On olemas suurepärane saksakeelne sõna - Zivilcourage  (kodanikujulgus) – mis seisab teie tõekspidamiste eest ja võtab sõna, kui te täheldate kuskil äärmist ebaõiglust. Seal on võimalus oma arumente korralikult ette valmistada ning neid ka väljendada, kui te leiate, et toimunud on midagi ebaõiglast. Saate ette valmistada oma väiteid, mis tähendab oma tõekspidamistele truuks jäämist ja sõna võtmist just siis, kui te selleks vajadust tunnete.  On võimalik planeerida selleks asjakohane kokkusaamine, kus teie esinete tunnistajate rollis. Teil on oma seisukohad võimalik ette valmistada, te saate võimaluse võimalikud olukorrad rollides läbi mängida ja praktiseerida oma kodanikujulgust.

 1. Hea kontakti loomine teiste organisatsioonidega

Terve rida täiskasvanuorganisatsioone laiendavad oma tööampluaad, otsides kontakti  isehakanud sisserändajaorganisatsioonidega. Teiseks võimaluseks on Eesti MTÜ-d, mis on pühendunud rassismi ja diskrimineerimise vastu võitlemisele (Tutvuge  Euroopa näitega – aimu saamiseks heitke pilk veebilehel  Euroopa võrgustik rassimi vastu (TheEuropean Network Against Racism).

 

Ma tean mitmeid näiteid, mis on suunatud just inimestele, kes on migratsiooni vastased. Isiklikest kogemustest tean, et sageli kattuvad need näited kohalike teenustena pakutavaga kas kohalike inimeste või sealsete poliitikute poolt (näiteks erineval kujul toimuvad kodanike dialoogid). Mõnes mõttes pole see üllatav – täiskasvanuhariduse ülesanne ei ole  inimeste ideoloogiline veenmine. Täiskasvanuharidus saab teha nii palju, et pakub pigem teavet ja fakte –  mitte ei vahenda kuulujutte ja väärinformatsiooni – selleks, et viia inimesi kokku ja suurendada iga üksikisiku kaasarääkimisõigust.

Kõige eelneva valguses võin öelda, et täiskasvanuharidus peab endiselt olema veelgi aktiivsem selles valdkonnas – tuleb leida parimad näited ksenofoobia vastu võitlemise kohta täiskasvanuhariduses, neid võimendada ja seeläbi meie mõjujõudu selles valdkonnas tõsta. Me saame teha ka tihedamat koostööd oma organisatsioonidega, sisserändajatega ja inimõiguste ühendustega, kellel on sageli rohkesti kogemusi rassismi- ja diskrimineerimisvastase töö osas. Me võime rakendada metoodikaid, mis on olnud täiskasvanuhariduses kasutuses ja mida üha edasi arendatakse – (Paulo Freire)  võiks olla üheks viiteks, millest alustada.

Jagage meiega oma kogemusi, kas siis alljärgneva kommentaarina või võttes osa meie veebiarutelust 31. Mail 2018! 


Gina Ebner on Euroopa täiskasvanuhariduse assotsiatsiooni (EAEA) peasekretär ja ühtlasi EPALE õppija abi temaatiline koordinaator.

 

Tekst on algselt avaldatud inglise keeles.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Zobrazuje se 1 - 3 ze 3
 • Obrázek uživatele Filomena Montella
  Insegno lettere in corsi serali e nelle mie classi ci sono spesso immigrati neo arrivati o di seconda generazione. Ritengo fondamentale il ruolo dell'insegnamento della storia per il confronto di culture diverse. L'insegnamento oggettivo della storia, attraverso l'uso delle fonti, diventa un modo efficace per evitare stereotipi che portano spesso ad assumere atteggiamenti xenofobi di chi non sa e conosce solo pregiudizi.
  E' necessario fra i banchi di scuola attuare un processo di vera inclusione, partendo dalla storia e continuando con l'interdisciplinarietà.  
 • Obrázek uživatele Andrew McCoshan
  Great points, Gina. Xenophobia and racism are based on lies and falsehoods - so, as you say adult learning's role is to expose them. Cooperation seems key for adult learning in this context.  Maybe it's helpful to borrow the marketing idea of 'channels' - we need to use every channel we can - formal, non-formal, informal....

  By the way, love the word Zivilcourage!
 • Obrázek uživatele Gina Ebner
  Yes, it's an excellent term, isn't it!
  I agree with your channels and would add that they'll probably work best in in- and non-formal environments such as neighbourhoods etc.