BUDOWANIE MOSTÓW DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ZATRUDNIENIA. PRZEWODNIK DLA PRACOWNIKÓW UCZELNI I PRACODAWCÓW
Projekt badawczy EMPLOY: wzmacnianie tranzycji prowadzących do znaczącego i stabilnego zatrudnienia nietradycyjnych absolwentów szkół wyższych
W 2017 roku został zakończony jeden z ciekawszych, moim zdaniem, projektów dotyczących studentów nietradycyjnych: Podnoszenie potencjału zatrudnialności studentów nietradycyjnych w szkolnictwie wyższym (EMPLOY) – 2014-1-UKO1-KA203-001842.
Jak twierdzą pomysłodawcy projektu, ich celem było:
- Zrozumienie pojęcia zatrudnialności z perspektywy studenta i absolwenta.
- Rozpoznanie strategii wykorzystywanych obecnie przez studentów i absolwentów w celu wejścia na rynek pracy.
- Poznanie, w jaki sposób wiek, płeć, pochodzenie społeczne, pochodzenie etniczne i niepełnosprawność wpływają na szanse studentów na uzyskanie zatrudnienia.
- Poznanie różnych sposobów podejścia, zapatrywań oraz potrzeb pracodawców i innych interesariuszy.
- Przyjrzenie się temu, w jaki sposób pracodawcy postrzegają kwestię zatrudnialności absolwenta nietradycyjnego w ramach sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego.
- Pogłębienie wiedzy i poznanie problemów dotyczących tego, co promuje, a co ogranicza zatrudnialność (EMPLOY, Przewodnik dla pracowników uczelni i pracodawców, 2017).
- Rozwinięcie dobrej praktyki i polityki w krajach europejskich, dotyczących podniesienia potencjału zatrudnialności studentów nietradycyjnych.
Przywołany przez mnie przewodnik BUDOWANIE MOSTÓW DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ZATRUDNIENIA, którego głównymi adresatami mają być przedsiębiorcy i pracownicy instytucji szkolnictwa wyższego, jest zbiorem „dobrych praktyk”, studiów przypadku, wypowiedzi studentów oraz wskazówek i rekomendacji, jak wspierać przechodzenie studentów nietradycyjnych ze środowiska studenckiego do środowiska pracy