chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

Blog

Our Endless Story

28/11/2017
od TOKAT PUBLIC ED...
Jazyk: EN

In World, where lifelong learning has raised awareness, we are proud to contribute to the educational life of the child by eliminating barriers. Nisanur who is the youngest of three siblings and hearing disabled was continuing her education in a different city as there was no school for the deafs in the city where her family lived. Soon She missed her family and she came back Tokat for her education at the request of her family. But there was nobody to communicate in her new school. This case slowed her education as well as prevented her from socializing. With the support of Provincial Directorate of National Education, her school teachers applied to our unit of Lifelong Learning and demanded support for learning “Sign Language”. To become a partner of such a work and cooperation , we  have started this story to touch the heart of Nisanur.

  First of all, We met the teachers who volunteered to learn “sign language “. It was necessary that the time and place should be suitable for everyone and also as the teachers were teaching the whole day, They had to take extra time to join the course. Under the circumstances ıt was focused on whether the course to be done in the evenings or at the weekend. The teachers were looking forward to communicate with Nisanur as soon as possible. Therefore, it was decided to do the intensive training course in the evenings.

    This time We were too excited for “sign language” training course that We did many times before. It was very meaningful for our “lifelong learning unit” that all the teachers learn “sign language” for a student. There are lots of teachers who teach sign language, but considering their conditions, we decided that the training course should be taught by Sema teacher whom We have known for many years of experience and have succeded in the courses She taught in Medical Faculty and airport.

  “Sign language teacher” was very surprised to her that it was for such a different purpose. She said “She would be glad to join our mission. Everything was ready to remove the obstacles. It was an endless story. It was the time to clear the way ,create awareness among people. Now the teachers who learned “sign language” can easily communicate with Nisanur. Also She is very happy to communicate with both her teachers and other students. The teachers are reviewing the subjects with Nisa one to one in the classes. We are continuing “as a lifelong learning center “to carry on our Works to become an unhindered society.

                                      ****************************************************************************************************************************************************************************

 

Yaşam boyu öğrenmenin farkındalık yarattığı Dünyada, engeller kaldırarak çocuğun eğitim hayatına katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Üç kardeşten en küçüğü olan ve işitme engelli olan Nisanur, ailesinin yaşadığı şehirdeki sağırlar için bir okul olmadığından eğitimine farklı bir şehirde devam ediyordu. Yakında Ailesini kaçırdı ve Ailesinin isteği üzerine eğitimine Tokat'a döndü. Fakat yeni okulunda iletişim kuracak kimse yoktu. Bu olay hem eğitimini yavaşlattı hem de sosyalleşmesini engelledi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün desteğiyle okul öğretmenleri Hayatboyu Öğrenme birimimize başvurdu ve "İşaret Dili" öğrenmeye destek istediler. Böyle bir işin ve işbirliğinin ortağı olmak için,

  Öncelikle, "işaret dili" öğrenmek için gönüllü olan öğretmenlerle tanıştık. Zamanın ve mekanın herkes için ve öğretmenlerin bütün gün öğrettiği gibi olması gerekiyordu, kursa katılmak için ekstra zaman ayırmak zorunda kaldılar. Bu şartlar altında dersin akşamları veya hafta sonu yapılması gerekip gerekmediğine odaklanıldı. Öğretmenler, Nisanur ile mümkün olan en kısa sürede iletişim kurmak için sabırsızlıkla bekliyorlardı. Bu nedenle, akşamları yoğun bir eğitim kursuna karar verildi.

    Bu sefer daha önce birçok kez yaptığımız "işaret dili" eğitimi dersi için çok heyecanlıydık. "Ömür Boyu Öğrenme Birimi" için tüm öğretmenlerin bir öğrenci için "işaret dili" öğrenmeleri çok anlamlıydı. İşaret dili öğreten bir sürü öğretmen var, ancak koşullarını göz önüne alarak, yıllarca tecrübeleriyle tanıdığımız Sema öğretmeni tarafından eğitim dersinin verilmesine karar verdik ve tıp fakültesinde ve havaalanında öğrettiği derslerde başarı sağladık.

  "İşaret dili öğretmeni", onun bu kadar farklı bir amaç için olduğunu çok şaşırdı. "Görevimize katılmaktan memnun olacağını" söyledi. Engeller kaldırmak için her şey hazırdı. Bu sonsuz bir hikayeydi. Yolları silmek, insanlar arasında farkındalık yaratmanın zamanı geldi. Şimdi "işaret dili" öğrendim öğretmenler Nisanur ile kolayca iletişim kurabilirler. Hem öğretmenleri hem de diğer öğrencilerle iletişim kurmaktan çok memnundur. Öğretmenler derslerde Nisa ile birebir görüşüyorlar. Engellenmemiş bir toplum haline gelmek için Çalışmalarımızı sürdürmek için "yaşam boyu öğrenme merkezi" olarak devam ediyoruz.

 

/da/file/dsc0253jpg-0dsc_0253.jpg

Our Burdenless Story

/da/file/nisanur2jpg-0nisanur2.jpg

Our Burdenless Story

/da/file/img9091jpgimg_9091.jpg

Our Burdenless Story
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn