chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

 
 

Blog

Ocena oddziaływania — osiąganie trwałych wyników

04/10/2016
od Jonny Lear
Jazyk: PL
Document available also in: EN FR DE IT ES

„Tak, ale jakie było wasze oddziaływanie?”

Kierownicy projektów i programów, próbując wychwalać zalety swoich ostatnich przedsięwzięć, słyszą to pytanie cały czas. Po jakimś czasie może stać się nieco zniechęcające, ale jest to uczciwie postawiona kwestia. Dlaczego osoba, do której się zwracasz, miałaby wierzyć Ci na słowo, że Twój projekt nie dość, że jest fantastyczny, to jeszcze jest rozwiązaniem jej problemu? Po prostu, jakie konkretnie masz na to dowody?

Jako Narodowa Agencja Programu Erasmus+ w Wielkiej Brytanii rozumiemy, że problem ten nie jest obcy wielu naszym beneficjentom. Niezwykle ważne jest, aby personel projektu potrafił wykazać przed kierownictwem wyższego szczebla i współpracownikami z własnej organizacji oraz partnerami korzyści płynące z podjętych działań. Obecnie większość instytucji finansujących, jako warunek przyznania środków, wymaga solidnych dowodów na poparcie twierdzeń dotyczących odniesionych sukcesów. Posiadanie takich dowodów może stanowić różnicę w zakresie upowszechniania Twoich działań lub wyników badań i uczynienia ich trwałymi po wygaśnięciu pierwotnej dotacji. 

Narodowa Agencja w Wielkiej Brytanii wraz z jej odpowiednikami w kilku innych krajach dostrzegła, że wielu z naszych beneficjentów i wnioskodawców z trudem było w stanie ustalić zamierzone oddziaływanie swojego przedsięwzięcia oraz wyjaśnić sposób jego mierzenia. Aby im pomóc oraz podnieść ogólne zrozumienie oddziaływania programu Erasmus+, opracowaliśmy Impact+ Exercise.

/da/file/uk-e-impact-workshopjpgUK E+ Impact Workshop.jpg

UK E+ Impact Workshop


Jest to ćwiczenie warsztatowe dla projektów partnerskich, które pomaga zidentyfikować ich zamierzone oddziaływanie, opracować realistyczne wskaźniki i zaproponować odpowiednie źródła danych. Impact+ Exercise jest po prostu początkiem oceny oddziaływania. Nadal będzie mnóstwo pracy do wykonania, lecz czasami początek wydaje się najtrudniejszy.

Chcieliśmy również uczynić Impact+ Exercise czymś trwałym. Świadomie dopilnowaliśmy, aby nie stosowało się ono wyłącznie do programu Erasmus+, ustalając zasady odzwierciedlające realia projektów wspieranych przez fundusze europejskie, krajowe i regionalne.

Ponieważ w ćwiczeniu tym chodzi o odbycie procesu przemyślenia stopnia oddziaływania, jest ono odpowiednie dla prawie każdego projektu edukacyjnego, szkoleniowego, młodzieżowego czy społecznego. Zaprojektowaliśmy je nawet w ten sposób, aby nie było koniecznym przeprowadzanie go w grupie — sprawdza się tak samo dobrze w wersji indywidualnej. Nie odpowiada Ci jego część?  Zmień ją i spraw, aby działało na Twoją korzyść!

Na co czekasz? Zacznij pracę nad oddziaływaniem swojego przedsięwzięcia już teraz pobierając materiały związane z Impact+ Exercise.

Artykuł ten jest tłumaczeniem z języka angielskiego.

/da/file/steven-murrayjpgSteven Murray.jpg

Steven Murray


Autor:

Steven Murray

Steven Murray kieruje oceną oddziaływania programu Erasmus+ w Wielkiej Brytanii z ramienia Narodowej Agencji Programu Erasmus+.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn