chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

Blog

7 wskazówek jak znaleźć się w partnerstwie ponadnarodowym i wyjść z niego z uśmiechem

16/12/2016
od Andrew McCoshan
Jazyk: PL
Document available also in: EN SV FI HU LV DE ES FR IT NL ET LT PT

Co przesądza o efektywności partnerstwa? Andrew McCoshan, koordynator tematyczny EPALE ds. jakości w uczeniu się dorosłych, dzieli się wskazówkami opierając się na własnych doświadczeniach.

 

Jednym z satysfakcjonujących aspektów zaangażowania w projekt europejski jest budowanie i utrzymywanie partnerstwa, które go zrealizuje. W jaki sposób zapewnimy sukces naszego partnerstwa?

Nie ma tutaj z pewnością łatwych odpowiedzi. Jednak są także pewne „niezbędniki”, którym należy poświęcić uwagę, aby zoptymalizować szanse nie tylko przetrwania partnerstw ponadnarodowych, ale także zbudować szereg trwałych relacji z osobami i organizacjami.

Oto moja lista. Jak można by ją uzupełnić?

 

1. Ja mogę się zająć tym, a czym możesz zająć się ty?

To niemal oczywiste, że w każdym partnerstwie wiedza o tym, kto jest za co odpowiedzialny ma zasadnicze znaczenie. W kontekście ponadnarodowym szczególnej wagi nabiera przejrzyste i jednoznaczne komunikowanie oczekiwań wobec każdego z partnerów, gdyż różnice językowe i kulturowe mogą skutkować nieporozumieniami. Partnerstwo to także skarbnica wiedzy i umiejętności, a zatem rozpoznanie ich i przypisanie do zadań projektowych może przynieść korzyści.

Wskazówka: Nie należy po prostu zakładać, że każdy zna swoją rolę, bo przystąpił do partnerstwa – trzeba zachęcić partnerów do przedyskutowania swoich umiejętności w okresie otwierania projektu i wyjaśnić wszelkie niedomówienia.

 

2. Solidne partnerstwa to głębokie partnerstwa… a na osiągnięcie głębi potrzeba czasu i dobrych relacji osobistych

Nieformalne aspekty osobiste i społeczne są równie ważne jak te formalne. Możliwość wzajemnego poznania się odgrywa zasadniczą rolę w budowaniu relacji osobistych, które mogą zadziałać jak „lepiszcze” cementujące partnerstwo. Mają także istotne znaczenie dla zrozumienia różnych kultur i wartości obecnych w partnerstwie.

Wskazówka: Należy poświęcić czas i podjąć starania, by stwarzać okazje partnerom do wzajemnego poznawania się równolegle do formalnych aspektów projektu.

 

3. Świat jest wioską

To prawda, ale funkcjonowanie wiosek nie opiera się po prostu na przypadku: mieszkańcy wioski potrzebują mnóstwa okazji do porozumiewania się w kwestiach formalnych, a także wspomnianych wyżej spotkań nieformalnych. Partnerzy będą się prawdopodobnie dosyć mocno różnić pod względem doświadczeń w pracy w ponadnarodowym środowisku i umiejętności językowych. Potrzebują sposobności, by móc wnieść swój wkład i wspólnie ustalić cele oraz wymagany postęp.

Wskazówka: W czasie spotkań można wykorzystać rundy wypowiedzi, aby każdy miał szansę przedstawić swoje zdanie.

 

4. To nie moja wina!

W każdym partnerstwie pojawią się od czasu do czasu konflikty, błędy, a może nawet kryzysy. To ważne, aby partnerstwo miało plan, jak radzić sobie z takimi niefortunnymi sytuacjami. Mogą tu być pomocne partycypacyjne podejścia do zarządzania projektami, które zapewnią zaangażowanie każdego partnera, zwłaszcza w świetle zróżnicowania kultur i wartości.

Wskazówka: Należy przeprowadzić otwartą dyskusję na początku projektu, jak partnerstwo będzie radzić sobie z błędami i konfliktami.

 

5. Małe jest piękne… czasami

W zależności od charakteru partnerstwa można rozważyć powołanie małej grupy kierowniczej, złożonej z kluczowych partnerów, która będzie się regularnie spotykać i wspomagać ogólną koordynację. Zasadniczo takie rozwiązanie bardzo dobrze się sprawdza, ponieważ umożliwia szybkie podejmowanie decyzji. Jednak wymaga to wcześniejszego uzgodnienia.

Wskazówka: Ważne, aby każdy wiedział, czemu ma służyć wąska grupa kierownicza i wyraził na nią od początku zgodę.

 

6. Co ona powiedziała?

Angielski jest najczęściej wybierany na wspólny język w europejskich projektach ponadnarodowych i choć poziom ogólnego rozumienia może być bardzo wysoki, terminy techniczne to zupełnie inna sprawa. Nawet wydawałoby się proste terminy jak „uczenie się” mają różne znaczenia w różnych krajach i kontekstach.

Wskazówka: Warto opracować i przyjąć glosariusz.

 

7. Muszę stawić się na inne spotkanie…

Bądźmy szczerzy, nikt nie chce brać udziału w większej liczbie spotkań. Partnerstwa ponadnarodowe nie stanowią tutaj wyjątku. W sposób oczywisty ważne jest, aby przebrnąć przez sprawy formalne w celu sprawdzenia postępu itp. Tym niemniej edukatorzy nie zajmują się edukacją po to, aby spędzać czas przy stole!

Wskazówka: Warto wykorzystać doświadczenia dydaktyczne partnerów, aby wypracować kreatywne sposoby kierowania partnerstwem, a zwłaszcza nieuchronnymi spotkaniami.

 


Andrew McCoshan pracuje w sektorze edukacji i szkoleń od ponad 25 lat. Przez ponad 10 lat specjalizował się w badaniach nad tworzeniem polityki oraz w ewaluacjach dla UE. Andrew jest obecnie niezależnym konsultantem i ekspertem ECVET z ramienia Zjednoczonego Królestwa. Jest także ekspertem ds. jakości transnarodowej sieci kształcenia EFS ds. mobilności młodzieży i młodych osób dorosłych w niekorzystnej sytuacji.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

Zobrazuje se 1 - 3 ze 3
 • Obrázek uživatele Maria Anversa Grasso

  Very interesting article. I would like to add two more tips.

  The first one, don't forget to plan and implement regular monitoring activities, using quantitative and qualitative indicators (questionnaires, surveys, interviews) to measure progress and success in terms of achievements of objectives and results; this allows to reveal the strenghts and weaknesses, assuring a correct evaluation of the project itself.

  Secondly, focus the dissemination activities before, during and after the partnership. You need to disseminate both tangible and intangible results by differents means (seminars, videos, websites, articrafts, exhibitions, eTwinning and other European platform) at a local, national and international level in order to guarantee the sustainability of the project also beyond its end.

 • Obrázek uživatele Hélène Paumier

  Merci Andrew pour ce post. Votre article fait écho à une publication sur EPALE nommée " Réaliser un projet : une histoire de communication" qui traite des compétences interculturelles, de la communication dans la mise en oeuvre d'un projet transnational : /en/node/23035 ( also available in english /en/blog/carrying-out-project-it-all-about-communication). 

 • Obrázek uživatele Anna Kwiatkowska

  Great article, thank You.

  What could be added? BYOD (Bring Your Own Device).... and use all means of remote communication - Skype, WhatsApp, TeamViewer, Facebook groups etc. This makes our communication and cooperation live regardless the distance.