chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

 
 

Blog

O Festiwalu Trenerskim i o dramie - dla obecnych i nieobecnych

27/06/2019
od Daria Sowińska-...
Jazyk: PL

Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych, z którym jestem od lat związana, to ogólnopolska organizacja pozarządowa zrzeszającą osoby pracujące w obszarze edukacji dorosłych i działające na rzecz zmiany społecznej. Stowarzyszenie wspiera trenerów i trenerki w ich rozwoju, promuje trendy edukacyjne, przekazuje wiedzę i pomaga w zdobyciu umiejętności.

Festiwal Trenerski to jednodniowe wydarzenie organizowane przez STOP, podczas którego są prezentowane ciekawe narzędzia i metody pracy z grupami, przedstawiane możliwości udziału w warsztatach prowadzonych przez doświadczonych trenerów i trenerki oraz pokazywana wysoka jakość uczenia dorosłych w trzecim sektorze. Tego dnia trenerzy i trenerki STOP oraz zaproszeni goście prowadzą krótkie, około półtoragodzinne zajęcia. Zachęceni popularnością zeszłorocznego wydarzenia zorganizowaliśmy go ponownie w czerwcu 2019. Mamy nadzieję, że stanie się coroczną tradycją Stowarzyszenia!

  

/cs/file/belkafestiwalpngbelka_festiwal.png

  

Każdy warsztat Festiwalu został poświęcony innej metodzie, sposobowi pracy lub polegał na dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem, np. z wyjazdów w ramach projektów ERASMUS +. Miałam przyjemność poprowadzić spotkanie poświęcone rozwojowi trenerskiemu i wykorzystaniu w tym celu zasobów platformy edukacji dorosłych EPALE (pozdrawiam wszystkich, których spotkałam podczas sesji!). Tymczasem w sąsiednich salach i na kolejnych warsztatach przewijały się różnorodne tematy.

Ogólny rozwój trenerski wzmocniła Monika Bełdowska, zachęcając do refleksji nad własnymi umiejętnościami trenerskimi z wykorzystaniem metody appreciative inquiry (podejścia doceniającego).

Silną reprezentację miały trendy związane z grami i nowymi technologiami. Marcin Mitzner przedstawił proces tworzenia gry edukacyjnej na temat Permakultury. Opowiedział o założeniach projektu, o projektowaniu metodami partycypacyjnymi, zwrócił uwagę na kluczowe punkty procesu tworzenia.

Zainspirowany szkoleniem Game based learning w Grecji, Grzegorz Idziak zaprezentował narzędzia do tworzenia quizów i prostych gier online oraz do szybkiego zbierania opinii uczestników. Celem tych działań podczas szkoleń ma być wprowadzenie dodatkowej dynamiki, oparcie zbierania informacji zwrotnej na atrakcyjnej formie wykorzystującej smarfony uczestników.

Agnieszka Borek wraz z Ewą Chromniak zapoznawały nas z narzędziami ICT możliwymi do wykorzystania podczas zajęć z dorosłymi, przyjmując perspektywę cyberemigrantek. A wszystko po to, by pracować efektywniej i skuteczniej!

Odbyły się także dwa warsztaty poświęcone dramie, które osobno poprowadzili Krzysztof Leończuk i Marta Sykut. To właśnie dla tych warsztatów zdecydowałam się opuścić strefę własnego komfortu. Już od kilku lat chodzi mi po głowie myśl, aby porzucić znane, bezpieczne karty, kolaże czy rysunki na rzecz innych metod. Nie bez lęku wchodziłam do sali warsztatowej, ufałam jednak, że moi STOP-owi koledzy zadbają o bezpieczeństwo sytuacji edukacyjnej. Tak też się stało, za co gorąco dziękuję!

Podczas swojego warsztatu Krzysztof Leończuk przekonywał, że nawet w grupach silnie związanym ze swoimi rolami (np. panowie w garniturach i panie w garsonkach) można zaproponować elementy dramy i efektywnie je wykorzystać. "Praca metodą dramy nie jest dla  wszystkich, ale każdy może znaleźć w tej  metodzie coś dla siebie i uatrakcyjnić  swój warsztat trenerski krótkimi  ćwiczeniami z zastosowaniem technik  teatralnych" -  pod tym hasłem wspólnie wchodziliśmy w kolejne ćwiczenia, zastanawiając się w podsumowaniach, jak i kiedy można je wykorzystać w naszej pracy szkoleniowej. Zaczęliśmy od najprostszego: przedstawiania sie razem z ruchem aż po wędrowanie po sali z zamkniętymi oczami, by odnaleźć wcześniej dotykaną osobę... Podejście Krzysztofa pozwoliło mi dostrzec, że nawet drobne ćwiczenia dramowe, mogą zmienić perspektywę i otworzyć nowe obszary rozwoju. Zaangażowane inne niż tylko umysłowe - ruch i równocześnie wejście w role. Wszystko to wspaniale wkomponowuje się w etap doświadczania i pracę cyklem Kolba.

Przykład ćwiczenia z warsztatu: KOLUMBIJSKA HIPNOZA.

Jedna z osób, "hipnotyzer", trzyma swoją dłoń 20cm od twarzy drugiej osoby - hipnotyzowanej. Hipnotyzowana podąża twarzą za dłonią hipnotyzera. Po kilku minutach następuje zamiana ról i partnerów. Możliwe modyfikacje: prowadzenie dwóch osób dwiema dłońmi.

Spróbuj wykonać to ćwiczenie z kimś. Pomyśl - jak je można wykorzystać?

Kolejny warsztat, równie mocno nasycony treściami, choć o innym charakterze, poprowadziła Marta Sykut. Te zajęcia były już oparte o improwizację teatralną i storytelling - opowiadanie historii w różnych odsłonach. Dobrze przemyślany układ zadań i bezpieczna atmosfera sprawiła, że przeszliśmy, nie wiedząc kiedy, od opowiadania prostych fikcyjnych historii do wspólnego improwizowania opowieści...

  

Dzień tegorocznego Festiwalu Trenerskiego Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych w czerwcu był upalny i duszny, a największym wzięciem cieszyła się woda z owocami. Prawdę mówiąc nie pamiętam, czy w trakcie zajęć dramy ktokolwiek o tym pomyślał.... Krótki warsztat, nieduża grupa zainteresowanych trenerek i trenerów, a do tego ogrom wrażeń, chłoniętych wszystkimi zmysłami, refleksja nie tylko zawodowa - trenerska, ale też osobista.

Gdy piszę ten tekst, jest równie gorąco jak podczas Festiwalu. Planując najbliższe, lipcowe szkolenie dla liderów i liderek, zastanawiam się, czy to już pora na świadome użycie elementów dramy?

Zapraszam Was za rok - odwiedźcie Stowarzyszenie Trenerów Organziacji Pozarządowych podczas Festiwalu Trenerskiego !

Jeśli tak jak ja myślicie o pierwszych, zdecydowanych krokach u dramie, to polecam z biblioteki EPALE:  

DRAMA WZMACNIA. Drama w edukacji antydyskryminacyjnej i obywatelskiej Proces pracy w grupie międzypokoleniowej

oraz klasyczną pozycję twórcy Teatru Uciśnionych: BOAL  Augusto, Gry dla aktorów i nieaktorów, Warszawa 2015.

  

***

Daria Sowińska-Milewska - trenerka, menedżerka projektów edukacyjnych, doradczyni. Absolwentka 1. edycji Szkoły Trenerskiej Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych. Menedżerka ds. projektów w Fundacji Pro Cultura,  członkini władz Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych. Od 1997 r. związana z sektorem pozarządowym. Od 1998 r. prowadzi szkolenia dla dorosłych (ponad 3000 godzin w sali szkoleniowej), seniorów, wspiera zespoły w 3. sektorze. Przygotowuje i prowadzi projekty edukacyjne. Mieszka w Warszawie. Prywatnie - miłośniczka zumby, literatury SF i secesji.

   

Jesteś trenerem, szkoleniowcem? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na temat pracy trenera dostępne na polskim EPALE

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn