chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

Centrum zpráv

Ar galima išmokyti žmones spindėti?

10/04/2019
od Renata Jankevičienė
Jazyk: LT

Andragogo dienoraštis

Lėktuvas pakreipia sparnus ir pamažu ima leistis, žvilgteliu pro langą ir pamatau spindintį Porto miestą, siauros gatvelės bėga aukštyn į kalną, kitos leidžiasi žemyn kaktomuša atsitrenkdamos į Atlanto bangas. Šis vaizdas iškyla prieš akis, kai kitą rytą pradėdama „Erasmus+“ projekto „MOVE-ON!“ mokymus CFPIMM andragogė Ana ištaria: „Projekto tikslas – išmokyti žmones spindėti“. Sutrinku, žinau, kad gali spindėti žvaigždės, rasos ar lietaus lašeliai, sušildyti bundančios saulės spindulių, nakties tyloje apšviestos miesto gatvės... Tačiau ar yra jėga, kuri priverstų spindėti žmogų?

Jau pačios pirmos projekto mokymų akimirkos leidžia daryti prielaidą, jog čia vyksta maži gyvenimo stebuklai. Mokymus pradedančias ir nuoširdžiai besišypsančias CFPIMM andragoges Aną, Carlą, Siuzaną aplodismentais sutinka Portugalijoje įgyvendinamo projekto dalyvės  – penkiasdešimties metų moterys, atsidūrusios nepavydėtinoje bedarbių situacijoje. Tačiau žodžio „bedarbė“ visa savaitę besimokydami CFPIMM mes taip ir neišgirstame,  taip pat neišgirstame, kad šioms moterims norint įsitvirtinti darbo rinkoje reikia įgyti XXI amžiui būtinų kompetencijų. Visus mokymų dalyvius pamažu apgaubia šiek tiek mistiška CFPIMM andragogų kuriama aura.

Kiekvienas rytas pradedamas dėmesingumo pratimais, smagios susipažinimo užduotys panaikina kultūrų skirtumus. Moterys, dovanodamos savo rankų darbo dovanėles, stengiasi įsidėmėti vienos kitų vardus. Portugalų, estų, lietuvių, lenkų, vengrų ir anglų kalbos susipina į vieną pynę, tačiau visi čia vieni kitus supranta. Kiekviena lektorė remiasi savo metodika. Porose piešiame vieni kitus, tačiau turime laikytis pagrindinės sąlygos – žiūrėti ne į popieriaus lapą, o vieni kitiems į akis, vėliau kartu smagiai kvatojamės besidžiaugdami savo meno šedevrais. Dar įdomesnė kita piešimo užduotis, skatinanti pasitikėjimą partneriu. Poroje pasidalijame vaidmenimis: vienas užsimerkęs piešia, o kitas judina lapą taip, kad piešinys būtų kuo įdomesnis. Po kiekvienos užduoties daug laiko refleksijai, pokalbiui, šalia tavęs ir su tavimi esančiam...

Suglaudę pečius mokomės kartu giliai kvėpuoti, o vėliau dar gilesnį įkvėpimą perduoti vieni kitiems. Žodžių čia nereikia, svarbiausia – išmokti pajusti esantį greta tavęs. Projekto dalyvių rankose mineralinio vandens buteliukas staiga virsta mikrofonu, skatinančiu sukurti istoriją, tačiau ši istorija taip pat ypatinga, tolesnei siužeto eigai turi pritarti visa įvairių šalių atstovų komanda. Įdomu stebėti, kaip kiekvieną kartą komandos vis greičiau ir greičiau sugeba priimti bendrą sprendimą.

Dar Lietuvoje gautas kvietimas, paskatinęs į mokymus iš savo šalies atsivežti seną kojinę, privertė nusišypsoti. Dabar siauromis juostelėmis sukarpytos medvilninės kojinaitės virsta visų kartu rišamu kilimu, spalvotos popieriaus juostelės − mielomis širdelėmis, nušlifuoti ir nulakuoti medžio ruošiniai – tradicinėmis portugalų sagėmis, Atlanto nugludinti akmenukai – nuostabiais suvenyrais.

Kūrybos džiaugsmas lydi ir veiklos „Biblioterapija“ dalyvius. Daugelyje šaltinių teigiama, kad biblioterapija – tai pagalba, kurią asmuo gauna skaitydamas tekstą, tačiau CFPIMM lektoriai šią sąvoką praplečia atskleisdami, kad teksto kūrimas taip pat yra biblioterapija. Projekto dalyviai bando įvaldyti haiku meną. Tiesa, ne visiems lengvai sekasi filosofinę mintį įsprausti į taisyklingus haiku rėmus, tačiau drąsiausi kūrėjai savo poeziją, sukurtą anglų kalba, turi galimybę skaityti scenoje ir yra palydimi audringais aplodismentais.

Didžiausio susidomėjimo sulaukia į susitikimą atvykusi Ana Luisa Amaral – gerai žinoma Portugalijos rašytoja.

(https://www.asymptotejournal.com/blog/2015/09/22/translation-tuesday-fiv...). Jos skaitomi tekstai suintriguoja ne vieną projekto dalyvį. Vėliau mokymuose žodžio menas siejamas su  garso, judesio, vaidybos menu. CFPIMM projekto dalyvės partneriams bei į renginį pakviestiems ikimokyklinio ugdymo įstaigos vaikams vaidina spektaklį „Spalvos“, visi kartu šoka vengrų, portugalų, lietuvių, lenkų, estų liaudies šokius.

Kiekviena mokymosi ir mokymo savaitės „Kas aš esu?“ diena turi  vis kitą temą: „Aš individualus“, „Aš socialus“, „Aš profesionalus“, „Aš kultūringas“. CFPIMM andragogai kasdien kviečia gilintis į save žvelgiant per meno prizmę. Išaušus penktadienio rytui stebėdama nuoširdžiomis šypsenomis spindinčius projekto dalyvių veidus aš suprantu CFPIMM andragogų paslaptį – nei vienam darbdaviui nereikalingos darbuotojos užgesusiomis Juozapotos akimis. Kiekvienas žmogus, atsidūręs sudėtingoje gyvenimo situacijoje, gali išmokti spindėti!

Viktorijos Paškevičienės nuotrauka

„Erasmus+“ KA2 programos projektas „MOVE-ON!“ („Promoting social inclusion of women, aged over 50, low-qualified, unemployed, and developing educators’ profile through education by art“, Nr. 2018-1-PT01-KA204-047314, http://moveonproject.eu/) finansuojamas remiant Europos Komisijai

----------------------------------

Renata Jankevičienė. Nuo 2012 m. dirba Panevėžio rajono švietimo centro direktoriaus pavaduotoja, rengia ir koordinuoja vietos, regiono, nacionalinius ir tarptautinius projektus, skirtus suaugusiųjų švietimui. Šiuo metu yra „Erasmus+“ KA2 projektų „MOVE-ON!“ ir „OUR DIGI SPACE“ koordinatorė Lietuvoje, „Erasmus+“ KA3 projekto  „MOV-UP!“ ir „Erasmus+“ KA2 projekto „Prosocialinės vertybės“ ekspertė.  Publikuoja straipsnius regioninėje, nacionalinėje bei tarptautinėje žiniasklaidoje. Nuo 2019 m. yra Europos suaugusiųjų elektroninės mokymosi platformos „Epale“ ekspertė.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email