chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

Blog

6 najlepších bezplatných fotobánk pre vzdelávanie v roku 2020

07/08/2020
od Peter Baláž
Jazyk: SK
Document available also in: FR RO ES DE EN PL LV HU

“Lepšie raz vidieť ako stokrát čítať” platí aj pre vzdelávanie dospelých. Učebné pomôcky, a tiež marketingové materiály, ktoré vhodne využívajú grafiku majú navrch oproti bloku textu. Ak však nemáte po ruke schopného grafika, tvorba vlastných vizuálov môže byť náročná. Našťastie, na internete môžete ľahko nájsť hotové, vysoko kvalitné obrázky na okamžité použitie a to bezplatne a legálne. Prinášame Vám výber 6 takých webov (fotobánk).

Ľudská myseľ sa tisíce rokov vyvíjala v prostredí obrazov, zvukov a ďalších zmyslových vnemov. Táto vrstva ľudskej mysle je stále aktívna a dokonca rýchlejšia ako novšie vrstvy, napríklad tá, ktorá spracováva text a iné symboly. Obrázky vyvolávajú emócie oveľa rýchlejšie a silnejšie ako prostý text, čo pomáha k zapamätaniu si učiva. Navyše, mnohí ľudia majú “vizuálnu pamäť”, čiže si najlepšie zapamätajú veci, ktoré vidia.

Naozaj zadarmo? A je to legálne?

Krátka odpoveď je: môže byť, hlavne si ale dajte pozor!

Obrázky, ktoré nájdete na internete niekomu patria a zvyčajne si autor drží všetky svoje autorské práva (aj keď Vy odfotíte svojím mobilom prázdnu ulicu, ste podľa autorského zákona autorom a vlastníte všetky práva). Použitie takétoho obrázku môže byť svojím spôsobom krádež a ani informácia malými písmenkami “zdroj: internet” nepomôže. Inštitúcie formálneho vzdelávania majú v autorskom zákone rôzne výnimky na použitie aj takých materiálov. Ak učíte v takej inštitúcii a chcete danú výnimku využiť, odporúčam si ju dobre naštudovať (v tomto článku sa tomu venovať nebudeme) - inak budete kráčať po tenkom ľade. Dá sa to však aj jednoduchšie.

Autori sa môžu rozhodnúť zámerne sa vzdať niektorých svojich práv. Robia to z rôznych dôvodov - niekto si chce spraviť lacnú reklamu, niekto ukázať svoje umelecké nadanie, iní zase chcú pomôcť dobrej veci. Zámery sú rôzne, spôsob však rovnaký - použiť slobodnú licenciu. Typicky licenciu uvádzajú niekde pri obrázku.

Ako na licencie?

O chvíľu sa už dostaneme k samotným webom. Ešte si však potrebujeme trochu vyjasniť licencie, nech môžete pri Vašom vzdelávaní používať obrázky bez obáv.

 

Platené licencie:

 1. Spravované práva (anglicky “Rights-managed (RM)”): platíte za špecifické použitie a nemôžete obrázok použiť na nič iné;
 2. Bezhonorárová (anglicky “Royalty-free (RF)”): názov síce naznačuje úplnú bezplatnosť, v skutočnosti však platíte raz (a iba raz) a potom môžete obrázok používať na širokú škálu činností, neplatíte ani podľa počtu použití, ani podľa zárobku.

Plateným licenciám sa v tomto článku už venovať nejdeme. Zamerajme sa na bezplatné.

 

Bezplatné licencie:

 1. Public domain (PD) / Creative Commons Zero (CC0): autorské práva k obrázku vypršali, alebo ani nikdy neexistovali (napríklad v stredoveku neexistoval autorský zákon), takže môžte obrázok použiť prakticky na čo a ako chcete;
 2. Creative Commons (CC): CC sú najznámejšie z tzv. “verejných licencií”, existuje niekoľko typov a podľa toho záleží čo s obrázkom môžte robiť;
 3. vlastná licencia danej fotobanky: tu existuje najviac rozdielov, takže si podrobne prečítajte informácie na webe fotobanky; zvyčajne však môžte používať obrázky bezplatne a aj komerčne, zvyčajne ich však nesmiete nahrávať do iných fotobaniek, prípadne predávať bez úpravy.

Fotobanky v tomto článku sú bezplatné.

Existuje ešte jedna malá záludnosť pri licenciách Creative Commons (CC). Niektoré z nich (konkrétne CC BY-NC a CC BY-NC-SA) povoľujú len nekomerčné použitie. Otázka však je, čo presne znamená “nekomerčne”. Názory sa rôznia, ale neobstojí argument (aspoň nie sám o sebe), že nedochádza k tvorbe zisku, alebo že materiál používa nezisková organizácia. Ak sa do autorského práva nechcete ponoriť hlbšie, radšej sa licenciám “len na nekomerčné použitie” vyhnite.

0. Google Obrázky

https://www.google.com/imghp?hl=sk

Google Obrázky zaraďujem mimo hlavného zoznamu, lebo to nie je fotobanka. Predsa ich však uvádzam, lebo (povedzme si pravdu) aj tak budete hľadať najprv tam ;-)

Google Vám nájde obrázky na celom internete podľa vyhľadávaného výrazu - bez kategórií, bez správy kvality a bez rozdielu autorských práv. Aby sa Vám zobrazili len slobodné obrázky, najprv bežne vyhľadajte Váš výraz, potom v ponuke hore kliknite na “Nástroje” a následne na “Práva na používanie”. Vyberte si z ponuky právo (licenciu), ktoré chcete použiť. Vždy si však pre istotu práva skontrolujte aj stránke obrázku.

1. Unsplash

https://unsplash.com

Unsplash ponúka vyše 1,5 milióna fotiek, ktorých kvalita je konzistentne vysoká. Okrem vyhľadávača ponúka aj tematické kolekcie. Používa vlastnú, veľmi voľnú licenciu.

2. Pixabay

https://pixabay.com

Pixabay patrí k najznámejším fotobankám, a nie náhodou! Ich zbierka obrázkov je ozaj úctihodná. Okrem fotografií ponúka aj množstvo clip-artov a ilustrácií a dokonca aj nejaké videá. Ak myslíte, že budete Pixabay používať často, stojí za to registrovať sa. Vďaka tomu pri sťahovaní obrázkov nebudete potrebovať vypĺňať captchu. Istou nevýhodou je, že kvalita nie je tak konzistentne vysoká ako napr. na Unsplash, veľký rozsah to však zvyčajne vykompenzuje.

3. Gratisography

https://www.gratisography.com

Gratisography, osobný projekt Ryana McGuire, je výnimočný špecifickým štýlom, častokrát surrealistickým. Oproti ostatným fotobankám nedisponuje takým veľkým množstvom obrázkov, ak však hľadáte niečo na hrane, ste na dobrom mieste.

4. Pikwizard

https://pikwizard.com

Mnohé fotobanky ponúkajú hromadu fotiek ľudí v príliš viditeľne naaranžovaných polohách a s klišé výrazmi. Nejaké také sa nájdu aj na Pikwizard, ale základom sú fotky ľudí v každodenných situáciách a s prirodzeným správaním. Licencie (áno, majú 2 verzie) sú výrazne obšírnejšie ako u iných fotobánk, čo trochu sťažuje začiatok. Keď sa však cez ne dostanete, budete mať prístup ku kvalitným fotkám prirodzene vyzerajúcich ľudí.

5. Pexels

https://www.pexels.com

Pexels ponúka širokú škálu (väčšinou) umelecky originálnych fotiek pod veľmi permesívnou a jednoduchou licenciou. Fotky môžete vyhľadávať podľa kľúčových slov, ukladať do svojich kolekcií a sledovať autorov. 

6. Wikimedia Commons

https://commons.wikimedia.org

Wikimedia Commons má špeciálne miesto v tomto zozname vďaka svojmu enormnému vplyvu na vzdelávanie. Je to totiž úložisko multimédií pre najznámejšiu encyklopédiu - Wikipédiu (a tiež pre jej sesterské projekty). Ponuka je veľmi široká, momentálne vyše 63 miliónov súborov! Kvalita sa však mimoriadne rôzni, súbory sú kontrolované na autorské práva, ale v zásade nízka kvalita fotky nie je dôvodom na jej odstránenie. V jednotlivých kategóriách si preto môžete zapnúť možnosť zobraziť len kvalitné súbory. Používateľské prostredie však nanešťastie nie je tak intuitívne ako v klasických fotobankách.

Špecifikom sú tiež používané licencie. Štandardom sú veľmi slobodné licencie Creative Commons, ale desaťtisíce súborov používajú niektorú inú. Treba teda dávať väčší pozor pri používaní. Zvyčajne sa vyžaduje uviesť autora, od čoho mnohé fotobanky upustili. Na druhej strane, môžete si spraviť kópiu celého Wikimedia Commons, čo bežné fotobanky typicky striktne zakazujú.

Ako si vybrať?

V tomto článku som predstavil len zopár fotobánk, s trochou hľadania nájdete mnohé ďalšie. Ako si medzi nimi vybrať?

V prvom rade, aký je cieľ, ktorý chcete pomocou obrázku dosiahnuť? Inak bude pôsobiť surrealistický obrázok človeka v kostýme králika a inak výborne exponovaná fotka pohoria pri súmraku. Keďže jednotlivé fotobanky poskytujú viac obsahu pre tú alebo onú oblasť, zvážte to pri výbere.

Mimoriadne dôležitá je kvalita. Ak je kvalita konzistentne vysoká, nebudete pri hľadaní rušení slabými obrázkami. V takom prípade je typicky vhodnejšie použiť fotobanku s prísnejšou kontrolou kvality.

Keďže licencie sa v niektorých detailoch zvyknú trochu odlišovať, potrebujete sa v nich vyznať (obzvlášť pri finančne náročnejších projektoch). V tomto článku som predstavil len služby, kde by to nemal byť veľký problém.

Záver

Obrázky Vám pomôžu spríjemniť a skvalitniť Vaše vzdelávacie projekty pre dospelých - od marketingu po samotnú výuku. Pre väčšinu potrieb si vystačíte s bezplatnými obrázkami z internetu, akurát si dajte pozor na autorské práva (opakujem, že “zdroj: internet” nie je dostatočný - veď ani Vy necitujete svoje zdroje spôsobom “zdroj: kniha”, však :). Máte veľké možnosti už teraz a nové možnosti sa ukazujú každú chvíľu. Takže spravte prvý krok a použite vo vašom vzdelávaní obrázky úplne legálne a bezplatne.

 

Michal Matúšov

O autorovi: Michal je dlhoročný aktivista za slobodné vzdelávanie, spoluzakladateľ “Wikimedie Slovensko” a “Esperanto a Slobodné Vedomosti”, stážista v E@I v rámci Európskeho zboru solidarity

licencia textu: CC BY 4.0

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

Zobrazuje se 1 - 6 ze 6
 • Obrázek uživatele VIOLA OLEINIKOVA
  Man kā grafiskajam dizainerim un fotogrāfam šis raksts ir ļoti aktuāls! Savos grafiskajos darbos es bieži izmantoju kādus attēlus vai fotogrāfijas, un es ne vienmēr zinu, vai tos var izmantot un vai es nepārkāpju autortiesības. Paldies šī raksta autoram par avotiem, kurus tagad noteikti izmantošu arī turpmāk! Varbūt šajos avotos es kā fotogrāfs atradīšu kaut ko iedvesmojošu.
 • Obrázek uživatele Piotr Maczuga
  PIxabay czy Pexel są dla mnie podstawą od wielu lat i uważam, że serwisy takie powinien znać każdy, kto tworzy treści. Trendy są obecnie takie, że drogie banki zdjęć stały się raczej rozwiązaniem dla najbogatszych - jedno zdjęcie w tradycyjnym banku kosztuje nawet kilkadziesiąt euro! Warto też szukać w miejscach mniej oczywistych, jak Internet Archive, aby używać też obrazów i zdjęć historycznych. Dzięki Wikimedia Commons możemy korzystać choćby z reprodukcji dzieł sztuki. Na co dzień o tym nie myślimy, ale prawa autorskie nawet do starych dzieł (Mona Lista?) nie są takie oczywiste. Choć ochrona minęła i przeszły one do domeny publicznej, to można niechcący naruszyć inne prawa (przecież ktoś te obrazy fotografuje i taka reprodukcja fotograficzna też może, choć nie musi, być chroniona). Jeśli więc dostajemy bazy, które są sprawdzone, to to już samo w sobie jest skarbem.
 • Obrázek uživatele Ieva Cekule
  Paldies par jaunām idejām - grafiskie attēli noderēs ne tikai pieaugušo izglītībai bet arī priekš bērnu izglītības. Ir labi, ka kāds padalās ar informāciju! Labi, ka ir dažādas mājas lapas, kurās katrā var atrast sev nepieciešamo.
 • Obrázek uživatele Dörte Stahl
  I would like to recommend the free picture bank https://www.gesellschaftsbilder.de/ .
  This collection is to be an offer, in order to represent the variety of the society. Therefore you find for example photos of humans with handicaps, from the LGBTQ - Community and other, photographically often underrepresented groups. An English version is available. Registration for use is required. And: "All photographies can be used free of charge for editorial purposes. The author must be provided in all publishings. For all other needs of the photographies, please drop us a message with your inquiry."
 • Obrázek uživatele Jozef Petluš
  Ďakujem za užitočné tipy a vysvetlenie licencií.  • Obrázek uživatele Kathy-Liana BRAVO
  Merci pour le travail de regroupement.

  Si j'étais déjà bien familiarisée avec certaines d'entre elles, il y a quelques nouveautés.

  Malheureusement toutes ont une défaut terrible: le manque de diversité!
  Les photos sont bien trop souvent celles de personnes de type européen, et l'identification des publics auxquels nous souhaitons nous adresser pour les projets à caractère social notamment est parfois difficile. L'idéal serait effectivement un monde où cette notion d'identification ne passe pas par la couelur de peau, mais ce Monde est encore en construction...