chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

 
 

Blog

Kształcenie i szkolenie zawodowe rozwija lokalne społeczności w Gruzji

30/11/2017
od Raffaela Kihrer
Jazyk: PL
Document available also in: EN DE FR IT ES HR

W październiku 2017 r. przedstawiciele DVV International i Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Dorosłych (EAEA) wybrali się na wizytę studyjną do centrum kształcenia dorosłych w miejscowości Koda, Gruzja. Dzięki różnorodnym pakietom uczenia się i kursom szkolenia zawodowego, centrum stało się ważnym źródłem nowych umiejętności i możliwości doskonalenia zawodowego dla miejscowej ludności.

„Nasze centrum edukacji dorosłych ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju społeczności w naszym mieście” – zauważa Galina Okropiridze, dyrektor Centrum Kształcenia Dorosłych w Kodzie. Większość mieszkańców tworzących społeczność Kody to przesiedleńcy wewnętrzni. Według szacunków, liczba osób przesiedlonych wewnętrznie wynosi w Gruzji aż 250 000, co stanowi z grubsza 5% całej populacji kraju.

„Lata 90. były dla nas bardzo trudnym okresem, gdyż wielu Gruzinów opuściło kraj w poszukiwaniu lepszej pracy i lepszego życia” – wyjaśnia Okropiridze. „Lokalne społeczności ucierpiały na utracie siły roboczej, ale także na utracie spoiwa społecznego, które utrzymywało rodziny i społeczności razem”.

Koda, niewielka miejscowość na południe od Tbilisi, została podwójnie doświadczona przez te zmiany społeczne, stając się także społecznością przyjmującą przesiedleńców wewnętrznych. W następstwie konfliktów zbrojnych w Abchazji i Południowej Osetii ludzie migrowali z tych regionów do wiosek i miasteczek w innych częściach kraju.

„Te społeczności żyły w ogromnym odosobnieniu od pozostałej części lokalnej ludności. Ludzie z tych społeczności mieli bardzo niewiele możliwości zdobycia edukacji i wykonywania prac wymagających kwalifikacji” – wyjaśnia Dalia Santeladze, dyrektor krajowa DVV International w Gruzji. Aby odpowiedzieć na potrzeby edukacyjne przesiedleńców wewnętrznych, DVV International wraz z lokalnymi partnerami rozpoczęło tworzenie w połowie pierwszej dekady XXI w. centrów kształcenia dorosłych na obszarach wiejskich.

Obecnie funkcjonuje dziesięć centrów kształcenia dorosłych w Gruzji, a trzy kolejne są na etapie tworzenia. „Budynek zapewniła gmina miejska” – informuje Okropiridze, odnosząc się do Centrum Kształcenia Dorosłych w Kodzie. „Wspólnie ze społecznością lokalną wyremontowaliśmy i odnowiliśmy go. Ludzie mają silne poczucie własności swojego centrum edukacji”.

Centra kształcenia dorosłych oferują „pakiety uczenia się dla dorosłych”. Obejmują one kursy zarówno z zakresu pozaformalnej edukacji dorosłych, jak i kształcenia i szkolenia zawodowego. „Holistyczne podejście do uczenia się przez całe życie, jest nie tylko propagowane, ale także włączane tutaj we wszystkie zajęcia edukacyjne” – stwierdza Santeladze. Uczący się mogą wybrać kursy VET, takie jak szycie, budownictwo, rolnictwo, meblarstwo, fryzjerstwo, gotowanie i pieczenie oraz wiele innych, które mają istotne znaczenie dla lokalnych społeczności i gospodarki.

/en/file/koda-adult-learning-centreKoda Adult Learning Centre

Koda Adult Learning Centre

Jednocześnie zasadniczy nacisk kładziony jest na rozwój osobisty uczących się. Centrum Kształcenia Dorosłych w Kodzie zapewnia edukację obywatelską poprzez organizowanie debat i paneli dyskusyjnych, spotkania z lokalnymi politykami i konsultacje prawne. Co więcej centrum dba także o edukację kulturową za pośrednictwem oferty kulturowej, ale także umożliwia uczącym się udział w wydarzeniach kulturowych i przebywanie w miejscach związanych z kulturą. Trzecim filarem w ramach oferty rozwoju osobistego są zajęcia propagujące edukację zdrowotną i wiedzę finansową, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Program uzupełniają kursy dalszego rozwoju osobistego i zawodowego, takie jak zajęcia z ICT i nauki języków.

„Jednym z głównych celów integracji pozaformalnego kształcenia dorosłych i kursów VET jest propagowanie przedsiębiorczości. Utworzenie firmy lub kierowanie działalnością gospodarczą bez umiejętności społecznych czy kreatywnych nie uda się ani w Gruzji ani nigdzie indziej” – stwierdza z przekonaniem Santeladze. Dodaje, że takie podejście przyczyniło się w znacznym stopniu do stworzenia nowych przedsiębiorstw i możliwości zatrudnienia w regionach, w których swoją siedzibę mają centra kształcenia dorosłych. Zaczęły one także otwierać przedsiębiorstwa społeczne w centrach, które mają stać się samowystarczalne finansowo. Te przedsiębiorstwa społeczne organizują, między innymi, warsztaty szycia i produkcji miodu, prowadzą kawiarnie oraz organizują warsztaty z recyklingu i upcyklingu elektroniki użytkowej.

/en/file/koda-centre-timetableKoda Centre Timetable

Koda Centre Timetable

Pracownicy Centrum Kształcenia Dorosłych w Kodzie są dumni z rozkładu zajęć i pomieszczeń, w których odbywają się kursy i warsztaty. „Zaangażowane są wszystkie grupy wiekowe, od dzieci po osoby starsze w wieku powyżej 80 lat” – zauważa Okropiridze. „Nasza najstarsza absolwentka, która jest także instruktorką, ma ponad 80 lat. Prowadzi zajęcia ze stebnowania i filcowania”. Na początku projektu instruktorzy i edukatorzy przyjeżdżali z innych miejscowości, a teraz wszyscy pochodzą z lokalnej społeczności, dzięki programowi rozwijania zdolności dla nowych i przyszłych instruktorów i edukatorów. Większość z nich uczęszczała wcześniej na zajęcia w centrum.

Wraz z rozwojem i powiększaniem się centrów edukacyjnych, grupy uczniów, które biorą udział w zajęciach stają się także coraz bardziej zróżnicowane. „Obecnie nasi uczący się pochodzą z każdego szczebla drabiny społecznej” – zauważa Okropiridze. Od powstania w 2006 r. pierwszych centrów kształcenia dorosłych w Gruzji, dotarły one do ponad 60 000 osób, a na tym nie koniec. Santeladze stwierdza na zakończenie wycieczki: „Nasze centra edukacyjne nie są jedynie miejscami edukacji, to przestrzenie, w których spotyka się cała lokalna ludność. Nie na próżno naszym hasłem jest zmiana życia na lepsze”.

Centra kształcenia dorosłych w Gruzji zostały założone przez DVV International przy wsparciu finansowym niemieckiego Federalnego Ministerstwa ds. Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz Unii Europejskiej. Obecnie wszystkie centra należą do krajowej platformy GAEN, czyli Gruzińskiej Sieci Kształcenia Dorosłych, która powstała w 2014 r., a od 2015 r. są członkiem Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Dorosłych.


Raffaela Kihrer pracuje od 2013 r. w unijnym sektorze kształcenia dorosłych i uczenia się przez całe życie. Jako pracownik merytoryczny Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Dorosłych (EAEA) zajmuje się propagowaniem wartości pozaformalnego kształcenia i uczenia się dorosłych w formie rzecznictwa i działalności informacyjnej na szczeblu europejskim. Raffaela jest w szczególności zainteresowana edukacją obywatelską. Reprezentuje frakcję pozaformalnego kształcenia dorosłych w grupie sterującej globalną edukacją obywatelską w ramach konfederacji Concord Europe.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Zobrazuje se 1 - 3 ze 3
 • Obrázek uživatele Laura Austen-Gray
  Lovely to hear your capacity building programme is successfully helping some of the learners to become trainers and educators themselves. The best of luck to the social enterprises in the centres to become financially self-sustained. Thanks for the inspiring article! 
 • Obrázek uživatele Monika Gromadzka
  Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

  Jako osoba związana z andragogiką cały czas zafascynowana jestem aktywnością edukacyjną człowieka. Dlaczego podejmuje działania edukacyjne, dlaczego z nich rezygnuje, co skłania go do zaangażowania się w nową rolę w swoim czasie wolnym itd. Dlatego wszelkie przejawy właśnie takiego dowolnego uczestnictwa są dla mnie niebywale frapujące. Trochę ubolewam, że w Polsce w małych miasteczkach mało jest takich miejsc, gdzie za darmo albo za niewielką opłatą można rozwijać swoje umiejętności, ale też i pasje. Może więcej relacji (takich jak ta z Gruzji) z innych krajów, jak również przedstawienie rozwiązań organizacyjnych i technicznych   wspomoże rozwój polskich centrów edukacji dorosłych szczególnie w małych miejscowościach.

 • Obrázek uživatele InaWORD GAD
  InaWord is a Foreign Language learning Institute in Chennai. We conduct classes for several languages - German language course, French classes, Spanish language, Japanese classes, Mandarin Chinese classes and English classes.