Блог
Doradztwo zawodowe przez całe życie dla każdego obywatela
Tłumaczenie z francuskiego - Krajowe Biuro EPALE Polska
W czwartek 5 lipca 2018 r., delegacja EPALE Francja zorganizowała spotkanie na szczeblu europejskim, które dotyczyło doradztwa zawodowego trwającego przez całe życie. We Francji, ustawa z 14 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa zatrudnienia pozwoliła stworzyć i powołać Radę ds. Przebiegu Kariery (CEP). Ustawa z 5 marca 2014 r. dotycząca kształcenia zawodowego, zatrudnienia, i demokracji społecznej określiła cele działań i zasady funkcjonowanie Rady. Jest to zamierzenie mające zasadnicze znaczenie dla reformy szkoleń zawodowych. Zadaniem CEP-u jest pomoc w życiu zawodowym oraz troska o bezpieczeństwo zatrudnienia osób aktywnych na rynku zawodowym. W tym kontekście należy przywołać kodeks pracy, a mianowicie art. 6111-3, który stanowi, że: „ Każdy ma prawo do pomocy, rady w zakresie doradztwa zawodowego wynikającego z prawa do nauki zagwarantowanego każdemu, zgodnie z art. L. 111-1 kodeksu edukacji”.
Od ponad 10 lat, grupa europejska , na czele której stanął najpierw PRAO Rhőne Alpes (Francja), następnie Uniwersytet Bretanii, i na koniec, organizacja Na rzecz Solidarności (Belgia), prowadziła działania w ramach projektów kolejno finansowanych przez program ERASMUS +.
Ostatnia instytucja ORA (Orientacja Zawodowa Inaczej) stawia pytania dotyczące warunków, w jakich odbywa się pomoc dotycząca doradztwa zawodowego dla osób niepełnosprawnych.
Poszczególne etapy i przebieg doradztwa zawodowego podobnie jak ocena roli i kompetencji doradców były poddawane badaniom, tak, aby znaleźć odpowiedź , jakie przedsięwziąć kroki, które pozwoliłyby zwiększyć poziom profesjonalizmu, tak, aby jak najlepiej wspierać osoby, które o taką pomoc wystąpiły.
Poddamy analizie kilka elementów, na przykład poprzez schemat zaprezentowany poniżej, który pokazuje wszystkie etapy, w czasie których ważna jest rola doradcy. Nawet jeśli dążenie użytkownika serwisu do bycia samodzielnymi trwa bez przerwy, to rola doradcy jest kluczowa w zakresie wsparcia w danej sytuacji, a nawet jeżeli chodzi o udzielenie pomocy w podjęciu decyzji.
/bg/file/schemafinalcircuitdelorientation0png-0schema_final_circuit_de_l_orientation_0.png

W czasie projektu ORA, dla Uniwersytetu Bretania Południe, eksperyment polegał na przeniesieniu metodologii poprzednich projektów europejskich ( AQQR i DAQOR) w celu stworzenia systemu ds. orientacji zawodowej dla osób znajdujących się w sytuacji niepełnosprawności.
Podczas dwóch lat, odbywały się comiesięczne spotkania mające szerokie i otwarte pole oddziaływania, przedstawiające środowisko niepełnosprawnych, struktury szkoleń, przystosowania zawodowego i zatrudnienia w departamencie Lorient. Grupa rozwinęła wspólną kulturę zawodu, zorganizowała liczne wydarzenia (zwiedzanie zakładów zatrudniających niepełnosprawnych), zrealizowała wyżej przedstawiony schemat, aby sformalizować i ujednolicić „obieg” poradnictwa zawodowego osoby niepełnosprawnej.
Grupa przeprowadziła także rozmowy z osobami niepełnosprawnymi, ich rodzinami i opiekunami w celu przeprowadzenia analizy procesu poradnictwa zawodowego.
Osoby zajmujące się profesjonalnie poradnictwem zawodowym bardzo często stosowały kompetencję „ Sieci” w projekcie ORA. Od początku, jak została wprowadzona w życie seria projektów europejskich poświęconych tej tematyce, kilkunastu z nas było przekonanych, że uczestnictwo doradców w spotkaniach w ramach sieci w sposób istotny przyczyni się do pozytywnych zmian w obsłudze interesantów. Jeżeli chodzi o znajomość innych struktur, to poprzez nawiązanie kontaktu z profesjonalistami, poprzez wymianę doświadczeń, rozwój wspólnej kultury, poddaliśmy próbom metody wprowadzające sieci do obiegu, tak, aby były jak najbardziej operacyjne na terenie departamentu. Rezultat okazał się bardzo pozytywny i przyczynił się do powstania specjalnego przewodnika ( link jest zewnętrzny) dla stworzenia i utrwalenia tego typu sieci.
Największą zaletą projektu ORA i jego eksperymentów było stworzenie tego rodzaju sieci, co pozwoliło na lepszą wspólną pracę i na lepsze zaznajomienie z pracą jednych i drugich..
Ponadto, w związku z celami jakie stawia sobie poradnictwo zawodowe, zostało ustalonych 8 kryteriów powodzenia misji doradców:
- Dokładne ustalenie „prognostyku zdolności”
- Wzmocnienie motywacji, woli osoby, której udziela się wsparcia, akcentując zaufanie i szacunek do samej siebie
- Wspomaganie stworzenia projektu osobistego pozwalającego na obranie wiele zróżnicowanych ścieżek zawodowych
- Praca wspólna i w sieci
- Umożliwienie dostępu do przedsiębiorstw i punktów doradczych
- Wspieranie autonomii, przystosowanie się do aktualnej sytuacji w celu wzmocnienia motywacji
- Umożliwienie rozwoju i podnoszenie jakości kompetencji przez całe życie
- Wspieranie pomagających
Tych 8 kryteriów określa rolę i zakres kompetencji doradców, oraz wyznacza drogę rozwoju ich zawodu.
/bg/file/roselinepng-1roseline.png

Roseline le Squère jest ekspertem tematycznym EPALE Francja i administratorem IRDL (Instytut Badań im. Dupuy de Lȏme)

- Желаете да коментирате? Влезте или се регистрирайте

- Вход or регистрирайте to post comments or vote
| Присъединете се към нас в