chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Електронна платформа за учене на възрастни в Европа

 
 

Блог

Ksenofobijas apkarošana- kādā veidā pieaugušo izglītība var dot savu ieguldījumu?

29/05/2018
от Ilze Seipule
Език: LV
Document available also in: EN RO DE ET EL HU ES FR IT PL NL

/lv/file/migrant-educationMigrant Education

Migrant Education

 

Mēs visi zinām, ka migrantiem pieaugušo izglītība ir izšķiroša, bet kā ir ar cilvēkiem, kuri jaunpienācējus sagaida ar bailēm, noraidījumu un/vai bailēm? Džinai Ebnerei (Gina Ebner) ir daži priekšlikumi, kā uzņēmējvalstu pieaugušo izglītība var palīdzēt akceptēt migrantus.

 

Mēs visi zinām, ka migrantiem pieaugušo izglītība ir izšķiroša– pirmais solis ir iemācīties jaunās zemes valodu, tam bieži seko uz nodarbinātību vērsta mācīšanās.

Bet kā ir ar uzņēmējvalstīm? Kā ir ar cilvēkiem, kuri jaunpienācējus sagaida ar bailēm, noraidījumu un/vai naidu? Vai pieaugušo izglītība var palīdzēt izskaust negatīvas izjūtas pret migrantiem un dot savu ieguldījumu ksenofobijas apkarošanā? No savas pieredzes es zinu, ka pieaugušo izglītības organizācijām ir vesela rinda iespēju šo problēmu risināšanai:

 

 1. Informācija

Semināros un lekcijās var sniegt informāciju par migrantu izcelsmes zemēm, par migrācijas pozitīvo ietekmi, „iznīcināt mītus“ par ar migrāciju saistītajām bailēm un baumām un izskaidrot migrācijas un bēgļu straumes iemeslus un cēloņus.

 1. Starpkultūru tikšanās

Arī šajā jomā ir iespējamas visdažādākās aktivitātes- tikšanās starpkultūru kafejnīcās, līdzīgu interešu, bet atšķirīgas izcelsmes grupu (piemēram, māšu) apvienošana, apmācību programmu dibināšana, kurās brīvprātīgie no uzņēmējvalstu kopienām rūpējas par jaunpienācējiem (piemēram, Kanādai ir augsti attīstītas valodu apguves programmas, kurās tiek sagatavoti valodu apmācību pasniedzēji). 

 1. Vēstneši

Pastāv daudzas iniciatīvas, kurās tiek apmācīti jaunpienācēju pārstāvji, kuri vēlāk darbojas kā multiplikatori. Musulmaņu studiju apvienība Ibn Rushd Zviedrijā īstenoja projektu, kurā musulmaņu jaunieši  apmeklēja skolas un biedrības, lai tur atbildētu uz jautājumiem. Arī Vācijā ir projekti (jauniem) bēgļiem, kuri darbojas kā multiplikatori politiskajā izglītībā.

 1. Pilsonisko prasmju apguve

Pastāv neskaitāmas iespējas apgūt un attīstīt pilsoniskās prasmes. Izcilais jēdziens „pilsoniskā drosme“ nozīmē, ka, kļūstot par netaisnības liecinieku, cilvēks aizstāv savu pārliecību un pauž savu viedokli. Ir iespējams sagatavot argumentus, izspēlēt dažādu situāciju lomu spēles un tādējādi apgūt pilsoniskās prasmes. 

 1. Tiltu veidošana uz citām organizācijām

Daudzas pieaugušo izglītības organizācijas paplašina savas darbības spektru, meklējot sadarbību ar pašizveidotām migrantu organizācijām. Papildu iespējas sniedz nevalstiskās organizācijas, kas velta savu darbību rasisma un diskriminācijas apkarošanai (šīs darbības piemērs Eiropā ir Eiropas tīkls pret rasismu).

 

Man ir zināmi tikai daži piemēri, kuros tiešā veidā tiek uzrunāti cilvēki ar ksenofobiskiem uzskatiem. Tie bieži vien pārklājas ar citiem vietējiem politiķu piedāvājumiem vai aktivitātēm (piemēram, dažādi pilsoniskā dialoga veidi). Zināmā mērā tas nav pārsteigums, jo pieaugušo izglītības uzdevumos neietilpst cilvēku ideoloģiskā pārliecināšana. Tomēr pieaugušo izglītība var sagatavot un piedāvāt informāciju un faktus, lai izskaustu baumas un maldinošu informāciju, tā var apvienot un nodrošināt visiem cilvēkiem pilnvērtīgas iespējas.   

Tomēr pieaugušo izglītībai šajā jomā ir jādara vēl vairāk – tai jāmeklē iespējas ksenofobijas apkarošanai, šim nolūkam izmantojot pieaugušo izglītību, šīs iespējas ir jāattīsta, un jāstiprina mūsu spējas šajā jomā. Mēs varam ciešāk sadarboties ar jauniešu organizācijām, migrantu un cilvēktiesību apvienībām, kurām bieži vien ir liela pieredze rasisma un diskriminācijas apkarošanā. Mēs varam pielietot metodes, kuras izmanto un ir attīstījusi pieaugušo izglītība (kā sākuma punktu šeit varētu minēt Paulo Freiri (Paulo Freire)).

Pastāstiet mums par savu pieredzi, ierakstot komentāru vai arī piedaloties mūsu  tiešsaistes diskusijā 2018.gada 31.maijā!


Džina Ebnere ir Eiropas  Pieaugušo izglītības apvienības (EAEA) ģenerālsekretāre un EPALE „Zināšanu apguvēju atbalsta“ tematiskā koordinatore.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Показване на 1 - 3 от 3
 • снимка на Filomena Montella
  Insegno lettere in corsi serali e nelle mie classi ci sono spesso immigrati neo arrivati o di seconda generazione. Ritengo fondamentale il ruolo dell'insegnamento della storia per il confronto di culture diverse. L'insegnamento oggettivo della storia, attraverso l'uso delle fonti, diventa un modo efficace per evitare stereotipi che portano spesso ad assumere atteggiamenti xenofobi di chi non sa e conosce solo pregiudizi.
  E' necessario fra i banchi di scuola attuare un processo di vera inclusione, partendo dalla storia e continuando con l'interdisciplinarietà.  
 • снимка на Andrew McCoshan
  Great points, Gina. Xenophobia and racism are based on lies and falsehoods - so, as you say adult learning's role is to expose them. Cooperation seems key for adult learning in this context.  Maybe it's helpful to borrow the marketing idea of 'channels' - we need to use every channel we can - formal, non-formal, informal....

  By the way, love the word Zivilcourage!
 • снимка на Gina Ebner
  Yes, it's an excellent term, isn't it!
  I agree with your channels and would add that they'll probably work best in in- and non-formal environments such as neighbourhoods etc.