European Commission logo
Create an account
Blog
Blog

Ranking EPALE 2021

Sprawdźcie, czy wśród najpopularniejszych artykułów 2021 roku znalazły się Wasze ulubione!

Jakich treści w 2021 roku szukaliście na EPALE? Jakie artykuły cieszyły się największą popularnością? Sprawdźcie ranking EPALE 2021!

baner

 

Amy Wrzesniewski i Jane Dutton, definiują job crafting jako drobne, samodzielnie podejmowane przez pracowników działania nakierowane na dopasowanie pracy do ich własnych potrzeb i preferencji, mocnych stron. Jeśli robimy ulubione czynności w sposób, który nam odpowiada, zyskujemy energię na te czynności, które lubimy mniej, a które także należą do naszych obowiązków.” 

 

„Edukacja proekologiczna dorosłych to ważny element w procesie przeciwdziałania zmianom klimatu. Projektowanie zatem działań edukacyjnych skierowanych do grupy 18+ to pilna konieczność, ale i oczekiwana potrzeba. Dlaczego? Gdyż Polki i Polacy nie mają skąd się nauczyć o zmianach klimatu oraz metodach ich spowalniania.”  

 

„Pierwszą, uniwersalną prawdą wynikającą z tego badania jest fakt, że feedback działa. Jest jak ramen. Nawet źle zrobiony, jest całkiem niezły. Dostarczony poprawnie, znacznie poprawia efekty uczenia się. Można powiedzieć, że nie trzeba badać 61 000 osób, żeby to stwierdzić, ale okazuje się, że w wielu zespołach na feedback reaguje się alergicznie. Czyżby jednak nie każdy wierzył, że działa?” 

 

„Warto wypracować model pracy zdalnej, oczekiwanych zachowań, zasad współpracy i komunikacji oraz kontroli. Wielu menedżerów z braku doświadczenia i innych narzędzi uległo pokusie nadmiernej kontroli, „mikrozarządzania” w ostatnim roku (na portalach społecznościowych krążą opowieści o szefach, którzy oczekują włączonych kamerek w godzinach pracy).”     

 

„W ostateczności, dobrym miejscem do nagrania podcastu może być samochód. Oczywiście stojący, z wyłączonym silnikiem i bez dźwięków z zewnątrz. Czyli jedziemy do lasu, aby nagrać podcast i to najlepiej do miejsca, gdzie przyroda dała za wygraną i panuje martwa cisza. Lepszy jednak śpiew ptaków, niż pogłos łazienki. Samochód ma w środku miękką tapicerkę, fotele i kanapy rozbijające dźwięk i eliminujące pogłos. Całkiem przyjemna kabina lektorska, szczególnie jeśli się operuje z tylnej kanapy.” 

 

„Pamiętamy początki przemian ustrojowych, kiedy rynek producenta został zastąpiony przez rynek konsumenta, a rynek pracownika ustąpił rynkowi pracodawcy. Wystąpienie zjawiska bezrobocia, które dla pokolenia powojennego było nieznane, spowodowało zmianę stosunku wielu pracowników do obowiązków służbowych. Praca po kilkanaście godzin na dobę stała się normą i trzeba było kolejnych kilkunastu lat, aby wypracować równowagę. Do głosu doszła zasada work-life balance.”

               

„Zbyt niskie kompetencje społeczne i słabe zaangażowanie w obszar przedsiębiorczości młodych ludzi często prowadzą do ich bierności zawodowej po ukończeniu edukacji, do podejmowania pracy poniżej posiadanych kwalifikacji czy też porzucania zatrudnienia na wczesnym etapie. To dzięki pracy młodzi ludzie stają się niezależnymi i pewnymi siebie obywatelami, a brak możliwości rozwoju pogarsza ich perspektywy zawodowe.”  

 

„Clou job-coachingu to połączenie wiedzy doradcy zawodowego z umiejętnościami oraz postawą coacha. Job-coach powinien nie tylko pracować z wykorzystaniem znanych mu narzędzi coachingowych, ale przede wszystkim powinien wykazać się aktualną wiedzą nt. rynku pracy, doradztwa zawodowego, zawodoznawstwa, psychologii. Dzięki tej wiedzy będzie mógł skutecznie i profesjonalnie wspierać swoich klientów.” 

            

„Napisy to nie proces przepisania treści mówionej “jeden do jednego”. Osoba niesłysząca powinna mieć możliwość zorientowania się, kto w danym momencie mówi, albo czy są odtwarzane jakieś elementy niewerbalne, które mają wpływ na przekaz. Mogą to być np. efekty dźwiękowe czy muzyka. Redagując tekst, trzeba też niejednokrotnie skracać zdania, ponieważ w oryginale są zbyt długie, wzbogacone i niepotrzebne ozdobniki.”  

       

„Moje dotychczasowe badania doprowadziły mnie do tego, że problem uczenia się w dorosłym życiu wcale nie dotyczy samej kwestii uczenia się, rozumianego jako przetwarzanie i zapamiętywanie wiedzy. Problem tkwi w motywacji, postawach, procesach, w których funkcjonujemy. Dokładając cegiełkę do mojego rozumienia tematu, w tym tygodniu sięgnąłem po literaturę dotyczącą nawyków.” 

 

Zobacz także:

11. Dylemat słonia, czyli gdzie kończy się efekt, a zaczyna efekciarstwo

12. Jak zaplanować własny rozwój zawodowy?

13. Sztuczna inteligencja w edukacji: przyszłość uczenia się?

14. Przewijamy Polskę. O projekcie, którego nie powinno być

15. Muzykoterapia społecznościowa i włączanie społeczne

16. Nowe technologie w instytucjach kultury – o fablabach i mejkerach słów kilka

17. Naukowy Insight: O zbawiennych skutkach prokrastynacji

18. Poważne zabawy dorosłych, czyli dwie półkule na trzeciej planecie

19. [naukowy insight] Kilka badań o zmianie postaw

20. Rolnictwo opiekuńcze - nowy trend na polskiej wsi?

21. „Zielona księga w sprawie starzenia się” - andragogiczny komentarz

22. Gdy działasz na wsi...

23. (Z)aktualizuj się! - czego wymaga od nas praca

24. Poza nudą i niepokojem. Dobrostan i efektywność w pracy jako wynik doświadczania stanu flow

25. Doradca zawodowy w świecie VUCA – gra w pojedynkę nie jest łatwa

 

Login (3)

Коментар

Tytuły tych tekstów ilustrują jak szeroki zakres tematów interesuje społeczność EPALE. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bardzo często wykorzystuję te teksty na zajęciach z dorosłymi. Są bardzo pomocne w uruchamianiu refleksji na dany temat. No i są bardzo życzliwe czytelnikom :) - dobrze je się czyta, punktują sprawy najważniejsze, pokazują praktyczne aspekty omawianych zagadnień.

Login (0)

Cieszę się, że tym razem jest tak naprawdę TOP25, ponieważ zastanawiałem się co roku, co jest poza dziesiątką. Tematyka zróżnicowana, z mocnym akcentem w sprawach zawodowych. Tak naprawdę cieszy mnie to, że nie ma tutaj zamkniętej grupy autorów, ale co roku do TOP wpadają nowe nazwiska, wcześniej zupełnie nie związane z platformą.

Login (0)

Users have already commented on this article

Влезте през профила си или се регистрирайте за да може да коментирате.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Най-актуалните дискусии

Ролята на обучението на възрастни за подпомагане на кариерното развитие

Причини за ниското участие в УЦЖ на хората в трудоспособна възраст в България?