chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Електронна платформа за учене на възрастни в Европа

Блог

Praktikute ärakuulamine: õpikeskkonnad keeleõppes

12/02/2016
от Georgi SKOROBOGATOV
Език: ET
Document available also in: EN

/bg/file/learning-environmentsLearning environments

Learning environments

 

Keeleõpetaja Willemijn Stockmann räägib temaatilisele koordinaatorile Simon Broek’ile miks kvaliteetsel õpikeskkonnal on oluline mõju. 

Millega sa tegeled?

Ma olen täiskasvanud õppijate õpetaja. Annan hollandi keele kursuseid välismaalastele ning õpetan hollandi keelt emakeelena. Lisaks toetan kirjaoskamatute täiskasvanute õpetajaid ning olin seotud kodanikuintegratsiooni kursustega. Seda tööd tegin ma piirkondlikus kutsehariduse ja -koolituse instituudis Tilburgis, Hollandis (ROC Tilburg).

Mida tähendab sinu jaoks kvaliteetne õpikeskkond?

Täiskasvanud, keda ma õpetan, on väga erineva taustaga. See ulatub kirjaoskamatutest inimestest kõrgelt haritud välismaalasteni, kel puudub hollandi keele oskus. Fookus, mida õpetada, ning kuidas seda teha, erineb seetõttu põhjalikult. Hollandi keelt teise keelena kõnelejate puhul, näiteks sisserändajad, kohandan ma õppemeetodit nii, et see sobiks kõige paremini kokku õppurite isiklike eelistustega: nad on sageli väga hästi teadlikud sellest, kuidas nad võivad kõige paremini õppida. Madala haridustasemega teise keele õppijate ja kirjaoskamatute hollandi keelt emakeelena rääkijate puhul ma juhendan ja toetan rohkem, et nad võiksid leida oma parima õppimisviisi.

Kogu minu õpetamistegevuse aluseks on idee, et õppijad peavad tundma vastutust oma õppimise suhtes ja teiseks, et neil on vaja kogeda selle vilju, ning kogeda oma õppimise edukust. Õpikeskkond, mis suudab seda hõlbustada, on kvaliteetne õpikeskkond.

Kuidas sa tagad kvaliteetse õpikeskkonna?

Püüan tagada, et teave, mis nad saavad ja teemad, mille üle nad arutlevad, sobiks hästi kokku nende isikliku elu- ja töökogemusega. Õpitu peab olema nende jaoks asjakohane. See võimaldab neil seda reaalses elus praktiseerida. Lisaks, kasutades seda meetodina, küsin ma palju küsimusi ning palun õppijatel leida vastused ise, selle asemel, et mina neid pakuksin. Siia alla kuulub suuremate probleemide väiksemateks osadeks lahti võtmine. Tänu sellele tugevnevad vastutustunne, omandamine ja rõõm, kui neil õnnestub leida õige vastus.

Kuidas muuta elukestev õpe reaalsuseks?

Täiskasvanuharidus, eriti kodanikuintegratsiooni ja keeleõppe valdkonnas, on seisnud viimastel aastatel silmitsi järskude eelarvekärbetega, mistõttu on raske säilitada selle pakkumise kõrget taset. Teine aspekt on see, et keeleõpetajad ise ei oma sageli võimalust professionaalsemaks muutumiseks. Õpetajate edasine õppimine sõltub rohkem ad hoc võimalustest (enesepeegeldus, vastastikune hindamine) kui süsteemsest lähenemisest. Keeleõpetajate edasine professionaalne areng on eriti oluline algajatele õpetajatele. Nad võivad olla kvalifikatsiooni omandanud, kuid ei ole sageli veel täielikult pädevad; neil on vaja siiski veel palju õppida.

Millist rolli võiks EPALE mängida?

EPALE võiks mängida keeleõpetajate edasise professionaliseerumise toetamise ja stimuleerimise rolli. EPALE võiks varustada õppevahenditega ja olla platvormiks täiskasvanuhariduse spetsialisti baasidentiteedi väljatöötamisel.

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email