chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Електронна платформа за учене на възрастни в Европа

Блог

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

03/12/2015
от Anna Pokrzywnicka
Език: PL
Document available also in: EN DE DA IT RO SV FI SL FR CS HR ET

/bg/file/idpdlogopng-2IDPD

IDPD

 

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest 3 grudnia. Zainicjowany został przez ONZ w 1992 r. W Europie jest około 80 mln osób z niepełnosprawnością. Dlatego też ważne jest zwrócenie uwagi na polityczne, ekonomiczne, społeczne oraz kulturowe korzyści wynikające ze społeczeństwa integracyjnego i dostępnego społeczeństwa. Tematem roku UNESCO wybrało zagadnienie: Włączenie ma znaczenie: dostęp i równouprawnienie osób o różnym stopniu sprawności. Tematy szczegółowe to:

  • Miasta włączające i dostępne dla wszystkich
  • Rozwój danych i statystyk związanych z niepełnosprawnością
  • Włączenie do społeczeństwa i umożliwienie rozwoju osobom z niewidocznymi niepełnosprawnościami

 

Film promocyjny Międzynarodowego Dznia Osób Niepełnosprawnych z 2014 r.
 

Osoby tworzące platformę EPALE dostrzegają ważną rolę edukacji dorosłych w zwiększaniu włączenia osób z niepełnosprawnościami do społeczeństwa. Edukacja dorosłych może przyczynić się do zwiększenia umiejętności, zwiększyć szansę na zatrudnienie oraz dać poczucie osobistego spełnienia.

Zapraszamy do zapoznania się z interesującymi materiałami na ten temat:

  • Wywiad z Marią Schejbal na temat jej zaangażowaniu w projekt pt. ‘Cultural Vehicles for Education’, który wspierał edukatorów pracujących z dorosłymi osobami niepełnosprawnymi oraz z zagrożonymi grupami społecznymi.
  • Czy słyszeli Państwo o Projekcie MOTE? Jego celem jest edukacja i zachęcanie osób mających problemy z nauką do aktywności politycznej.
  • Czy pamiętają Państwo nasz wywiad z Andrzejem Kamlińskim, kierownikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej. Dowiedzie się Państwo tutaj, jakie możliwości uczenia się przez sport stworzył dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
  • Na koniec Franz Wolfmayr, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Usługodawców dla Osób Niepełnosprawnych (EASPD) pisze, dlaczego brak woli oraz lęk przed zmianą są głównymi barierami dla edukacji włączającej. Cały artykuł dostępny jest tutaj.
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

Показване на 1 - 1 от 1
  • снимка на Kinga Lewińska

    Moim zdaniem w dzisiejszych czasach, wciąż istnieje problem z poszanowaniem osób z niepełnosprawnością. Wciąż mało jest miejsc przystosowanych dla osób majacych problemy z poruszaniem sie o własnych siłach, a niektóre z nich, mimo, że istnieją, nie rozwiązują problemów. Wielokrotnie spotykam sie z podjazdami do wózków inwalidzkich, które są zbyt strome i ludzką niemożliwością jest dostanie się za ich pomocą do miejsca docelowego. Dlatego jestem za tym, aby nie byc obojetnym na innych. Powinnyśmy tworzyć więcej miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnością, aby ich głos również był słyszalny, aby nigdy nie musieli być zdani na czyjąś łaskę.