chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Електронна платформа за учене на възрастни в Европа

Блог

Studencka młodzież dla studentów seniorów – praktyki i wolontariat

16/11/2015
от Anna Pokrzywnicka
Език: PL

Stowarzyszenie Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku od 10 lat prowadzi praktykę, która może stanowić wzór także dla innych tego typu instytucji.

Od początku swojego istnienia czyli od 2004 roku, Stowarzyszenie nawiązało współpracę
z miejscowymi uczelniami patronackimi
: Państwową Wyższą Szkołą Zawodową oraz Wyższą Szkołą Biznesu National Louis University i podpisało porozumienie w sprawie prowadzenia nieodpłatnych kursów komputerowych oraz języka angielskiego przez studentów dla seniorów.

Do tej pory seniorzy z Nowego Sącza i Powiatu Nowosądeckiego nie mieli możliwości zdobywania wiedzy w tym zakresie w sposób dla nich przystępny i zorganizowany. Barierę stanowiła również obawa przed urządzeniami komputerowymi, które wydawały się im trudne w obsłudze. Często młodsi członkowie rodziny, nie mają czasu lub nie wiedzą jak wytłumaczyć coś, co dla nich jest oczywiste. Pojawiła się więc potrzeba zorganizowania warsztatów komputerowych  dla Słuchaczy SUTW, na których mogą krok po kroku zdobyć umiejętności obsługi komputera oraz korzystania z Internetu. Tego typu działania edukacyjne przeciwdziałają wykluczeniu technologicznemu osób starszych.

Seniorzy czuli się również wykluczeni językowo podczas zagranicznych podróży. Obecnie kursy językowe prowadzone są przez Instytut Języków Obcych oraz Instytut Techniczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Każda współpracująca uczelnia oddelegowuje pracownika, który zajmuję się organizacją praktyk i współpracą ze Stowarzyszeniem. Studenci prowadzący kursy  sami zajmują się ustaleniem grafiku spotkań oraz przygotowują program praktyk, który jest następnie zatwierdzany przez opiekuna z uczelni oraz Zarząd Stowarzyszenia.

Zajęcia dla seniorów odbywają się w cyklu roku akademickiego, czyli od października do czerwca. Nabywanie umiejętności przez starszych słuchaczy przeciwdziała ich izolacji oraz wykluczeniu. Znakomitym tego przykładem było praktyczne wykorzystanie umiejętności komputerowych przez seniorów  na warsztatach dziennikarskich, poprzez włączenie się we współpracę z lokalnymi mediami, polegającą na opracowywaniu comiesięcznego dodatku „Senior” dla Dobrego Tygodnika Nowosądeckiego oraz obecnie wydawanie własnego „Biuletynu” Sądeckiego UTW.

Efekt pracy dziesiątków już studentów PWSZ w Nowym Sączu to pogłębienie wiedzy setek Słuchaczy  UTW. Trzeba podkreślić, że tylko część przepracowanych przez nich godzin jest im zaliczana na poczet praktyk studenckich, pozostałe to wolontariat. Tę działalność, która jest ewenementem w skali kraju, udaje się prowadzić od dziesięciu lat. Rok rocznie organizowanych jest 5 grup z zakresu obsługi komputera oraz 5 grup języka angielskiego. W każdej z grup bierze udział około 15 osób, co daję łączną liczbę 150 osób rocznie.

Za działalność w tym zakresie Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku znalazł się w „Złotej Księdze Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych”. 16 kwietnia 2015 r.
w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się uroczystość podsumowująca pierwszą edycję projektu „Złota Księga Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych”, którego organizatorem jest Komisja ds. Osób Starszych działająca przy Rzeczniku. Podczas spotkania prof. Irena Lipowicz wręczyła dyplomy przedstawicielom 24 organizacji i instytucji wyróżnionych wpisem do Złotej Księgi. Celem przedsięwzięcia jest wypromowanie szczególnie wartościowych inicjatyw na rzecz seniorów, służących m.in. wydłużaniu aktywności osób starszych, integracji międzypokoleniowej, tworzeniu przyjaznej seniorom przestrzeni publicznej oraz wspieraniu usług umożliwiających zaspokajanie potrzeb osób starszych wymagających opieki w ich mieszkaniach. Do Złotej Księgi zgłoszono ponad 100 projektów zrealizowanych m.in. przez organizacje społeczne, pracodawców, instytucje publiczne i jednostki samorządu terytorialnego.

 

Mariola Pękala-Piekarska jest Wiceprezesem Stowarzyszenia Sądecki UTW, koordynatorem Forum III Wieku - konferencji towarzyszącej Forum Ekonomicznemu w Krynicy Zdroju oraz wielu projektów dofinansowanych ze źródeł krajowych i zagranicznych.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Показване на 1 - 3 от 3
  • снимка на Alina Kopeć

    Bardzo podoba mi się idea. Uważam, że obie strony, zarówno studenci jak i seniorzy mogą się wiele od siebie nauczyć. Szczególnie seniorzy, dla których często ciężko jest zrozumieć nowe rzeczy w otaczającym ich świecie. Studenci i senirozy mają różne światopoglądy i spojrzenia na świat, a zetknięcie ich mogłoby być bardzo interesujące. Studenci przełamaliby barierę, gdyż panuje przeświadczenie, że młodzi są zrażeni do starszych. W ten sposób mogliby ich bliżej poznać i zrozumieć.

  • снимка на Jolanta WOLAGIEWICZ

    Kilka lat temu jedno z białostockich stowarzyszeń realizowało podobny projekt finansowany przez Microsoft, skierowany z jednej strony do studentów wolontariuszy, z drugiej zaś dla dorosłych uczestników szkoleń komputerowych, w tym kilku gryp osób starszych. Rekrutowano chętnych "uczniów" i wolontariuszy - studentów, którym podczas szkoleń dano podstawy z metodyki i zakresu programu kursu komputerowego, który będą prowadzić. Każda grupa wolontariuszy przygotowana była dla konkretnej grupy szkolonych. Szczególnie starannie studenci byli przygotowani do pracy z seniorami, ze względu na możliwości przyswajania trudnej wiedzy i lęk przed nowymi technologiami w tej grupie wiekowej. Zajęcia prowadzone były w małych starannie dobranych pod względem wieku, poziomu wstępnej wiedzy, oczekiwań grupach. Szczególnie szkolenia dla seniorów cieszyły się wielkim powodzeniem i przyniosły świetne rezultaty, zarówno dla prowadzących je studentów jak też dla uczestników. Obie grupy wiekowe zdobyły noweą wiedzę i doświadczenie.  

  • снимка на Paulina Bulik

    Ciekawy artykuł, podoba mi się zwrócenie uwagi na możwliości jakie daje współpraca pokolenia młodych studentów z pokoleniem studentów seniorów. Korzyści z takiej współpracy płyną w obie storny. Studencie w ramach praktyk, uczą się pracy z drugim człowiekiem, natomiast seniorzy mają okazję wejścia w świat, który z różnych względów ciężej im zrozumieć. Możemy w tym miejscu mówić o koncepcji całkożyciowego uczenia się i dostzreć korzyści z niej płynące.