chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Електронна платформа за учене на възрастни в Европа

Блог

Jasný cíl: více inkluze!

01/07/2020
от Monika Smekalová
Език: CS
Document available also in: FR EN DE

[Übersetzung (Französisch - Deutsch): EPALE Frankreich]

od Julie Wietrich, přeloženo z němčiny

Roční setkání účastníků projektu Partizipation 4.0: Německo – francouzský projekt vytváří systémy pro francouzské zaměstnance s postižením, aby je podpořil v nalezení nového pracovního místa v Německu.

/bg/file/shutterstock1150070648jpg-0shutterstock_1150070648.jpg

Francouzští a němečtí partneři už dva roky pracovali ruku v ruce na tom, aby umožnili více mobility a šancí lidem s postižením na pracovním trhu, který přesahuje hranice. Během ročního setkání účastníků „ Partizipation 4.0: Inklusive Beschäftigung ohne Grenzen“ (Inkluzivní zaměstnání bez hranic) měli účastníci projektu příležitost představit svoje pokroky v projektu a dosažené výsledky. Rovněž zde mohly být stanoveny cíle pro rok 2020.

Okolo 40 osob se zúčastnilo roční konference německo – francouzského projektu „Partizipation 4.0: Inklusive Beschäftigung ohne Grenzen“ (Inkluzivní zaměstnání bez hranic), která se konala v úterý 19. listopadu 2019 v městské hale města Kehl. Sociální podnik ASW + W gGmbH spolek Pomoc v životě Offenburg – Oberkirch e.V. a jeho alsaský partner Soliviers a La Régie des Ecrivains odstartovaly tento projekt již v roce 2017 v rámci programu INTERREG spolufinancovaného Evropskou unií.

Hlavním cílem projektu je úspěšné vytvoření pravidel, které by ulehčovaly přeshraniční zaměstnávání lidí s postižením. Účastníci si sami stanovili lhůtu tří let, aby tohoto cíle dosáhli. Od roku 2017 vznikl důležitý web francouzských a německých partnerů. Projekt začal tím, že si účastníci uvědomili svoji roli zprostředkovatele a již nyní může projekt vykázat povzbudivé výsledky: tři osoby, dvě z toho s jistým druhem postižení, našly díky projektu práci v Německu. Čtyři další osoby s postižením hledající práci jsou nyní na své cestě za hledáním nového zaměstnání na druhé straně Rýna podporovány ASW+W Jobcoachs.

„Zkušenosti, které jsme díky těmto jednotlivým případům získali, nám pomůžou najít další řešení a vyvarovat se eventuálních překážek,“ vysvětluje vedoucí projektu Farahe Midani. „V každé fázi pracujeme cíleně společně s aktéry, abychom se neustále posunovali dopředu.“

Tak bylo i podepsáno ujednání s AGEFIPH (Association de Gestion du Fonds pour l´Insertion Professionnelle des Persones Handicapées), aby došlo k usnadnění hledání přeshraniční práce pro osoby s nějakým druhem postižení v příhraničních regionech. Samozřejmě musí systémy, které jsou v projektu využity, pracovat i nadále po skončení projektu – stále v duchu s naší hlavní myšlenkou: „Práce pro lidi s postižením je prací pro nás všechny.“

„Chceme mobilizovat tolik podniků, kolik jen bude možné, aby bylo lidem s postižením i bez postižení umožněno získat zaměstnání,“ říká vedoucí projektu. V tomto smyslu rozvíjí projekt například německo-francouzské odborné profily, které mohou být využity na obou březích Rýna. Projekt je založen na Evropském systému pro přenos kreditů v odborném vzdělávání (ECVET) a na odborných profilech průmyslové a obchodní komory, řemeslníků a drobných živnostníků. „Lepší znalosti potřeb jednotlivých odvětví nám umožňují správně nastavit odpovídající kvalifikace. Proto se nám tento kontakt a tato spolupráce s podniky zdá tak důležitá.“ V rámci projektu byly vytvořeny německo-francouzské pracovní standardy pro výrobu a logistiku, které by měly být později ověřeny v praxi. Standardy pro povolání malíř, pracovní síly v oboru úklidu a hygieny a pomocníci v domácnostech jsou v tomto čase právě vyvíjeny. Německo-francouzská norma pro povolání v oboru elektro by měla následovat.

Zapojení partneři na obou stranách Rýna tento projekt podporují. V okrese Ortenau se projektu účastní firmy Algeco a Elektro Birk, Arbeitsgemeinschaft Behindertenhilfe im Ortenaukreis e.V. (AGBO), Deutsch – Französische Oberrheinische Wirtschaftsclub CAFA-RSO, IHK Südlicher Oberrhein a Kommunale Arbeitsförderung Ortenaukreis Jobcenter. Za francouzskou stranu se účastní Departementsrat Bas-Rhin, AGEFIPH, Eurodistrikt Strasbourg-Ortenau, Industrie- und Handelskammer Straßburg und Bas-Rhin, CAP Emploi, Integrationsunternehmen SISTRA, Mobilex, B4com und Keeseek.

   


Čtěte také další překlady od francouzských autorů:

Soziale Integration von Migrant*innen: Das MOOC EXULI ist online!

PROFINT : Modell und Ressourcen zur Schulung und Anleitung von Akteuren, die die Integration von Migranten und Flüchtlingen begleiten

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn