chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Електронна платформа за учене на възрастни в Европа

Отдел с новини

Medzinárodný týždeň umeleckého vzdelávania UNESCO

25/05/2020
от Peter Maľa
Език: SK

Podľa rozhodnutia z 36. zasadnutia Generálnej konferencie UNESCO v roku 2011 bol štvrtý májový týždeň vyhlásený za Medzinárodný týždeň umeleckého vzdelávania. Prvýkrát sa konal v sídle UNESCO 23. mája 2012 za účasti umelcov, vzdelávateľov, výskumných pracovníkov, predstaviteľov mimovládnych organizácií a medzinárodných združení. Tohto roku sa táto udalosť koná od 25. do 31. mája 2020.

UNESCO v zásade podporuje dva hlavné prístupy k umeleckému vzdelávaniu, ktoré je možné implementovať súčasne. Prístup „učenie prostredníctvom umenia / kultúry“ ukazuje, ako môžeme využiť umelecké vyjadrenie, kultúrne zdroje a postupy (súčasné a tradičné) ako vzdelávací nástroj. Jeho cieľom je čerpať z rozsiahleho bohatstva kultúry, vedomostí a zručností spoločnosti na posilnenie interdisciplinárneho prístupu vo vzdelávaní v rámci rôznych vzdelávacích tém a predmetov.

Prístup „učenie o umení / kultúre“ zdôrazňuje hodnotu kultúrnych perspektív, multikultúrnych, interkultúrnych a kultúrne citlivých jazykov prostredníctvom vzdelávacích procesov. Takýto prístup prispieva k pochopeniu dôležitosti kultúrnej rozmanitosti a posilňuje vzorce správania, ktoré sú základom sociálnej súdržnosti.

Umelecké vzdelávanie tak posilňuje nielen kognitívny rozvoj a získavanie zručností potrebných pre život (inovatívne a tvorivé myslenie, kritickú reflexiu, komunikačné zručnosti atď.), ale tiež zvyšuje sociálnu adaptabilitu a kultúrne povedomie jednotlivcov.

 

Foto: Eddy Klaus na Unsplash.

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn