chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Електронна платформа за учене на възрастни в Европа

Отдел с новини

Konferencia "Slovakia Going Zero Waste"

24/02/2020
от Peter Maľa
Език: SK

Tretí ročník konferencie o živote bez odpadu „Slovakia Going Zero Waste“ sa uskutoční 26. apríla 2020  v Starej Tržnici v Bratislave. Cieľom podujatia bude pomôcť nasmerovať Slovensko k udržateľnejšiemu spôsobu života a k zníženiu množstva vyprodukovaného odpadu, ktorý predstavuje globálny existenčný problém pre našu spoločnosť a životné prostredie.

Tento ročník konferencie nadväzuje na veľký záujem z predchádzajúceho roku, kedy sa jej zúčastnilo približne 820 návštevníkov. Vítaná je široká verejnosť, zástupcovia firiem, samospráv aj tvorcovia legislatívy o odpadoch. Vystúpi počas nej 12 rečníkov v štyroch tematických blokoch, ktoré predstavujú celkový prierez problematikou - od globálneho problému s odpadom, vrátane nastavenia systematických zmien, inovatívnych riešení, dobrých príkladov z praxe, až po zero waste fungovanie úspešnej celosvetovej firmy. Počas prestávok bude pre účastníkov pripravených 9 moderovaných diskusií, konzultanti a praktické sekcie o detailoch života bez odpadu, ako aj o udržateľnosti a ďalších súvislostiach, ktorým čelí naša spoločnosť v téme životného prostredia. Novinkou bude celodenný workshop, ktorý účastníkom poodkryje zákulisie recyklácie plastov.

Zoznam spíkrov konferencie:

 • Will McCallum – Pohľad z terénu: ako sa vyvíja celosvetová situácia s odpadom a čo s tým
  • Konferenciu otvorí britský aktivista Will McCallum. Je jedným z tých, ktorí skúmajú mieru znečistenia priamo na palubách lodí plaviacich sa po svetových oceánoch. Aké sú výsledky jeho bádania, ako sa situácia vyvíja a aké sú podľa neho riešenia? Čo ho pri jeho práci najviac prekvapilo a čo by odporučil každému jednému z nás?
 • Dana Mareková- Zero Waste nie je len o bezobalovom nakupovaní!
  • Téma zero waste je už na Slovensku dostatočne etablovaná na to, aby sme mohli otvoriť jej trinástu komnatu. Zero Waste nie je len o bezobalovom nakupovaní či cirkulárnej výrobe! Ako sme na tom s odpadom, ktorý vypúšťame do ovzdušia či vody a čo musíme v tomto smere urýchlene zmeniť?
 • Richard Sťahel - Sloboda konzumu nie je základné ľudské právo
  • Sme prvá generácia, ktorá na vlastnej koži pocíti dopady klimatickej zmeny a posledná, ktorá s tým má šancu niečo spraviť. Politika podpory rastu výroby a spotreby za každú cenu narazila na limity planetárneho systému. Ako pokračovať ďalej?
 • Vojtěch Vosecký – Cirkulárna Praha
  • Ako môže moderné mesto znížiť svoj environmentálny dopad, obmedziť svoje odpady a zároveň získať nové zdroje? V Prahe poskytol projekt Cirkulárny sken Praha viac než 20 jasných odpovedí: Re-use centrum, vybudovanie vlastnej bioplynovej stanice, zavedenie princípov cirkulárnej ekonomiky už pri zadávaní verejných zákaziek mesta a veľa ďalšieho. Čím sa z tohto projektu môžu inšpirovať slovenské mestá a dediny a čo z týchto riešení budeme mať my ako obyvatelia?
 • Radomír Brtáň – Neplať za odpad, ktorý nevytvoríš
  • Jeden z najlepších spôsobov, ako inšpirovať ľudí k produkovaniu menšieho množstva odpadu a jeho lepšiemu triedeniu je, keď poplatky za odpad budú reálne odrážať, koľko ho človek vytvoril. Košeca ako prvá obec na Slovensku začala pomocou kódov na vreciach monitorovať, koľko odpadu konkrétny obyvateľ vytvorí a podľa toho priebežne upravovať poplatky. Ako tento systém funguje a prečo by sme ho mali chcieť aj v našej obci či meste?
 • Cyril Klepek – Cirkulárne inovácie
  • Cirkulárna ekonomika dáva zmysel aj z biznisového hľadiska. Každá firma ale tú najväčšiu inovačnú príležitosť nájde inde. Zatiaľ čo pri jednej firme môže byť zaujímavé zmeniť predaj na prenájom, pri inej zase vyrobiť úplne nový produkt, alebo významne optimalizovať svoj chod vďaka digitálnym technológiám. Inovácie odpadového hospodárstva pomocou digitálnych technológií sú potom príkladom a potrebnou výzvou samé o sebe.
 • Štefan Rozkopál – Prezidentská kancelária
  • Vedeli ste, že na cestu bezodpadovosti sa v minulom roku vydala aj prezidentská kancelária? Na konferencii nám porozprávajú, ako sa im s týmto zámerom darí, ako dopadol ekologický audit prezidentskej kancelárie a aké majú výsledky.
 • Tadeáš Žďárský - Palackého univerzita
  • Ako zmeniť svoju školu či univerzitu na bezodpadovú? Na to majú skvelú odpoveď na Palackého univerzite, kde rozbehli množstvo lokálnych či celoštátnych projektov – otvorili Freeshop, komunitnú záhradu, zdieľajú jedlo, robia celoštátne upratovacie akcie, a samozrejme organizujú množstvo informačných podujatí, kde sa snažia motivovať k zmene aj ďalších ľudí a ostatné univerzity.
 • Michal Sládek – Pohoda Festival 
  • Festival vymenil v roku 2014 jednorazové poháre za vratné. Za päť ročníkov festivalu tým ušetrili státisíce kusov jednorazových plastov. Aké boli ďalšie kroky pri vytváraní festivalu bez odpadu a ako môžu návštevníci prispieť k rozhodovaniu organizátorov robiť podujatie ekologicky?
 • Katarína Krnáčová – Ekologická produkcia filmu
  • Zmeny treba priniesť do každého odvetvia. Do každého jedného! Napadlo vám niekedy, koľko zbytočného odpadu vzniká napríklad pri natáčaní filmu? Na príklade prvého ekologického natáčania na Slovensku si ukážeme, ako môžete priniesť zmenu do akéhokoľvek prostredia, v ktorom každodenne fungujete.
 • Silvia Pastoreková – Slovenská akadémia vied
  • Bezodpadovosť v práci nie je len záležitosťou mladých inovatívnych firiem! Tvoriť menej odpadu vo svojich laboratóriách sa rozhodli aj vedci zo Slovenskej akadémie vied. Aké majú výsledky a s akými problémami sa stretávajú?
 • Bert van Son - Každá oblasť potrebuje zmenu. Revolučnú!
  • Bert van Son pracoval tridsať rokov v odevnom priemysle a vnímal, že táto oblasť potrebuje výraznú zmenu. Cestu, ako túto zmenu dosiahnuť ukazuje založením vlastnej spoločnosti MUD Jeans, ktorá vyrába rifle udržateľne a eticky - a - prenajíma ich. MUD Jeans prišli s konceptom prenájmu riflí, ktoré zákazníkovi v pravideľných intervaloch bezplatne opravia alebo vymenia za iné. Staré nohavice pritom zrecyklujú a vyrobia z nich nové. Práve tento nový prístup získal spoločnosti celosvetové uznanie. Bert vo svojej prednáške prezradí, ako sa reálne funguje v systéme uzavretého kruhu a čím sa z ich príkladu môžu inšpirovať aj iné odvetvia.

Predaj lístkov nájdete tu.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Показване на 1 - 1 от 1
 • снимка на Bozena STASENKOVA
  Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska organizuje už 23. ročník súťaže Spotrebiteľská výchova žiakov. V minulom roku bolo úlohou súťažiacich žiakov základných a stredných škôl vytvoriť spotrebiteľský časopis na tému: Nadmerná spotreba vedie ku ekologickej katastrofe. Akou cestou spotreby sa vyberáš ty? Dokážeš zmenšiť svoju ekologickú stopu? Súťaž je organizovaná s podporou  Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu a aktivizuje školy na tému spotrebiteľských vzorov a možnosti  zmeniť spotrebiteľské správanie.   
  Sledujúc súčasnú zdravotnú situáciu a informácie z médií nevieme či sa  konferencie "Slovakia Going Zero Waste" reálne uskutoční.  Veríme však, že s dostupnými technickými možnosťami  by sa mohla uskutočniť aj bez nás,  priamych účastníkov. Budeme sledovať ďalšie informácia  a tešiť sa na zaujímavé príspevky.