chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Електронна платформа за учене на възрастни в Европа

Блог

Latarnicy – inicjatywa na rzecz edukacji cyfrowej osób 50+ w Polsce

21/10/2015
от Anna Pokrzywnicka
Език: PL
Document available also in: EN BG

Kompetencje cyfrowe w coraz większym stopniu są potrzebne do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i rozwoju osobistego. W 2010 r w Polsce 10 z 13 milionów osób w wieku 50+ nie korzystało z Internetu. Obecnie coraz trudniej jest funkcjonować w społeczeństwie osobom nieposiadającym podstawowych kompetencji cyfrowych.

Odpowiedzią na ten problem są działania tzw. Latarników Polski Cyfrowej. Są oni przeszkolonymi wolontariuszami prowadzącymi w swoich środowiskach lokalnych działania na rzecz  edukacji cyfrowej osób 50+. Ich rola polega na zachęcaniu do korzystania z technologii cyfrowych i uczeniu, jak się nimi posługiwać. Tak więc Latarnik jest tą osobą, która uczy osoby 50+ korzystania z telefonu komórkowego, obsługi komputera czy tabletu, pomaga zrobić pierwsze kroki w Internecie i korzystać z jego narzędzi takich jak np. poczta elektroniczna czy wyszukiwarki. Działania edukacyjne Latarników wyróżnia ich nieformalny charakter i zorientowanie na indywidualne potrzeby słuchaczy. Ponadto, Latarnicy działają wykorzystując lokalne publiczne punkty dostępu do Internetu takie jak np. biblioteki, remizy ochotniczej Straży Pożarnej, telecentra. Dla osób w wieku 50+ uczenie się w takich warunkach jest łatwiejsze niż na sformalizowanym kursie prowadzonym przez ekspertów z dziedziny IT. Zwłaszcza, że często bywa to kontakt jeden na jeden a nie edukator - grupa.

Latarnicy działają od 2012 r. w ramach inicjatywy Polska Cyfrowa Równych Szans, realizowanej przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Jest to w ostatnich latach największa w Europie inicjatywa realizowana w zakresie edukacji cyfrowej osób dorosłych. Z podsumowania dokonanego we wrześniu 2015 r. wynika, że Latarnicy przeprowadzili już 36 000 zajęć, w których uczestniczyło ponad 267 000 osób.

Skąd się wzięła nazwa Latarnicy? Latarnik to osoba opiekująca się latarnią morską. Na stronie poświęconej inicjatywie (https://latarnicy.pl) znajdujemy następujące wytłumaczenie: Latarnia morska wskazuje drogę tym, którzy potrafią odczytywać wysyłane przez nią sygnały. Tak jak każdy żeglarz powinien korzystać z tych sygnałów, tak każdy Polak powinien potrafić korzystać z Internetu, sprzętu komputerowego, telefonów komórkowych i różnych urządzeń teleinformatycznych.

Obecnie w Polsce mamy blisko 3 000 certyfikowanych Latarników, którzy są lokalnymi liderami działającymi na rzecz edukacji cyfrowej. Latarnicy są społecznikami. Kiedy zapyta się ich o motywację do podjęcia działań przeważnie odpowiadają: lubię dzielić się wiedzą, pomagać innym. Nie ma wątpliwości, że jest to pomoc nieoceniona. Dzięki Latarnikom życie osób objętych ich działaniami edukacyjnymi staje się łatwiejsze – mogą wyszukiwać i zamieszczać informacje w Internecie, korzystać z poczty elektronicznej, mediów społecznościowych, skype’a, robić przelewy przez Internet i wiele innych rzeczy. Nauka przynosi również korzyści w szerszym wymiarze np. pozwala zaimponować wnukom i dzieciom czy też nawiązać przez Internet kontakt z dawno nie widzianymi osobami. W szerszej perspektywie Latarnicy przyczyniają się do ogromnej zmiany w społeczeństwie polskim poprzez przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu starszych pokoleń Polaków.

Zapraszam do komentowania tekstu i dzielenia się doświadczeniami związanymi z edukacją cyfrową osób dorosłych.

 

Anna Pokrzywnicka od 2011 r. pracuje w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, gdzie od października 2014 r. jest członkiem zespołu Krajowego Biura EPALE zajmującego się wspieraniem rozwoju platformy EPALE i jej promocją w Polsce. Posiada kilkuletnie doświadczenie w zakresie współpracy międzynarodowej, zarządzania środkami unijnymi i prowadzenia szkoleń.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

Показване на 1 - 1 от 1
  • снимка на Halina Sorys

    Bardzo ważne są takie inicjatywy. Z obserwacji wiem, że współczesne technologie dają seniorom szereg korzyści i otwierają przed nimi nowe perspektywy. Znaczna część osób dojrzałych chętnie uczy się obsługi komputera oraz korzysta z komunikatorów internetowych. Jak sami mówią dzięki osiągnięciom techniki mogą w sposób łatwy i tani porozumiewać się z rodziną oraz ze znajomymi.